Jadru odchádza vlak I.

Aj Slovensko je jednou z krajín, ktoré bezhlavo propagujú rozvoj jadrovej energie a zatracujú obnoviteľné zdroje energie (OZE). Aký je vývoj inštalovaných zdrojov vo svete? Existuje vôbec tzv. jadrová renesancia, o ktorej nás neustále jadrová lobby presviedča?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Jadro a OZE vo svete

Neviem, či graf č. 1 vôbec potrebuje komentár. Je z neho viditeľne jasné, že rozvoj OZE rastie každým rokom obrovskou rýchlosťou. Na druhej strane však dochádza k výstavbe a zapájaní minimálneho množstva reaktorov, a z toho väčšinou v rozvojových, či rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách.

Graf č. 1: Porovnanie novej ročnej inštalovanej kapacity vo svete v MW

Obrázok blogu


Zdroj: www.ewea.org, www.greenpeace.org, www.iaea.org

Potenciál výroby elektriny z jednotlivých zdrojov je však rôzny, a preto sme taktiež vypočítali, koľko elektriny asi jednotlivé zdroje vyrobili v TWh. Potenciál sme vypočítali podľa kľúča: 6500 hodín pre jadrové zdroje, 2200 hodín pre veterné elektrárne a 1000 hodín pre fotovoltaiku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj po takomto prepočte je nevyvrátiteľné, že rozvoj OZE dominuje všetkým investíciám do energetického sektora.

Graf č. 2: Porovnanie novej ročnej inštalovanej kapacity vo svete v TWh

Obrázok blogu


Zdroj: www.ewea.org, www.greenpeace.org, www.iaea.org

Pre ešte lepšiu ilustráciu rozvoja jednotlivých zdrojov výroby elektriny prikladám prehľad inštalovaných a odpojených zdrojov v EÚ za posledných desať rokov. Ak je takýto úbytok inštalovaného výkonu tou renesanciou, o ktorej jadrový priemysel neustále rozpráva, tak len nech pokračuje :)

Graf č. 3: Nové inštalované kapacity v EÚ v rokoch 2000 – 2010 v MW

Obrázok blogu


Zdroj: www.ewea.org

SkryťVypnúť reklamu

Na záver niekoľko čísel:

- OZE sektor momentálne celosvetovo zamestnáva okolo 3 miliónov ľudí a toto číslo má narásť na 8.5 miliónov do roku 2030 (REN21 global status report), len v EÚ je to okolo 400 000;

- OZE momentálne tvorí okolo 18 % celkovej produkcie elektriny v EÚ a podľa Národných akčných plánov, ktoré členské štáty poslali Európskej komisii, by sa toto číslo do roku 2020 malo zvýšiť na 37 %;

- Nemecko má najviac inštalovaného výkonu z OZE v EÚ, potom Španielsko a Taliansko;

- Za posledných desať rokov bol v EÚ zapojený jeden reaktor a dvadsať odpojených;

- V Európskej únii bola naposledy zapojená do siete jadrová elektráreň v Rumunsku v roku 2007. Momentálne prebieha výstavba troch – vo Francúzsku, Fínsku a na Slovensku, a tie sú sprevádzané škandálmi či už s predlžovaním času výstavby, predražovaním, alebo vylúčením verejnosti z rozhodovacieho procesu.

SkryťVypnúť reklamu

Z týchto údajov je jasné, kam smeruje rozvoj a investície do energetického systému. Spoločnostiam, ktoré investujú do jadrovej energetiky jednoducho „odchádza vlak“ a čím menej rádioaktívnych dinosaurov budeme mať na Slovensku, tým ľahšia bude naša transformácia na čistý, bezpečný a moderný systém, ku ktorému smeruje nielen Európa, ale celý svet.

Andrea Zlatňanská

Andrea Zlatňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko.Upozornenie: Postoje a názory vyjadrené v textoch sú osobným názorom autorky, nie organizácie Greenpeace. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu