Premrhajú milióny, klamú, zavádzajú, a nám je to jedno

Môj pocit z nedávneho emisného škandálu je veľmi zmiešaný. Som rada, že sa vôbec na tento do pekla volajúci podvod prišlo (do pekla preto, že žiaden z tých lumpov, čo sa na ňom nabalil, určite do neba nevolá), ale škoda je, že to tam aj skončilo. Ich prívrženci sa radšej nevyjadrujú, aj keď niektorí zrejme asi vidia, odkiaľ vietor fúka. Tí ostatní sa len rozčuľujú, kritizujú, ale podľa plánu našich milých politikov sa na túto kauzu zabúda, veď hlavne že Fico „vyloboval" nový model pre bratislavský Volkswagen, pri ktorom si zapózoval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Takže si to zrekapitulujme. Slováci mohli na predaji emisných kvót zarobiť neuveriteľné množstvo peňazí, ktoré mohlo byť použité na realizáciu zelených projektov. To by následne znížilo výdavky občanov, ako aj dopomohlo rozvoju regiónov, zlepšeniu životného prostredia a taktiež aj celoslovenskému zníženiu emisií CO2. Taktiež by nám to okrem iného mohlo dať možnosť získania viac peňazí z predaja týchto povoleniek v budúcnosti. Stal by sa z toho pozitívny finančno-ekologický cyklus. Zarobíme na predaji, investujeme do zelených projektov, viac ušetríme, viac predáme, atď.

Ale čo sa stalo. Slováci zarobili. A dosť. Ale len niektorí. My ostatní sa nechávame opiť rožkom. Avizovaný program zatepľovania, ktorý nie je ani zďaleka taký výhodný, ako je prezentovaný (nejde o dotáciu, ale pôžičku), dokonca podľa vládnych dokumentov ani nebude financovaný z peňazí získaných z predaja emisných kvót, ale zo štátneho rozpočtu.

Sú tu aj iné nezrovnalosti. Financie z predaja emisných kvót sú príjmom Environmentálneho fondu, pôžičky na zatepľovanie sú poskytované zo Štátneho fondu rozvoja bývania, pričom ani premiér, ani jednotlivé rezorty nevedia vysvetliť, či je vôbec možný prevod peňazí medzi jednotlivými fondmi a či už nastal. Takže to vyzerá tak, že pôžičky pôjdu z peňazí daňových poplatníkov, a s financiami z obchodovania s emisiami sa stane ktovie čo.

A ešte slovíčko k samotnému programu. Okrem toho, že sa termín vyplácania už dvakrát presunul, je systém udeľovania pôžičiek nastavený veľmi komplikovane. Okrem rôznych byrokratických sťažení, ktoré musí záujemca „preskákať", je limitovaný aj vekom budovy. Čiže na dotáciu majú nárok len budovy staršie ako 20 rokov, ktoré sú v pôvodnom stave (takže ak máte napr. nadstavbu, máte smolu). K tomu musíte mať potvrdenie o kolaudácii.

Napríklad v Čechách je program „Zelená úsporám" nastavený oveľa lepšie. Českí občania majú nárok na dotáciu na úplné, aj čiastočné zateplenie rodinných a obytných domov, ako aj na dotáciu na novostavby v pasívnom energetickom štandarde (až do 220 tisíc CZK na rodinné domy!). Okrem toho dostanú dotáciu aj na využitie obnoviteľných zdrojov energie na kúrenie a ohrev teplej vody. Aby boli ešte lepšie motivovaní, môžu dostať aj dotačný bonus pri kombinácii týchto opatrení. Záujemcovia o ne môžu dokonca požiadať ešte pred realizáciou investičných akcií, takže majú istotu, či dotáciu dostanú, alebo nie.

A čo my na to všetko? Niektorí si ponadávajú, iní sa aj zasmejú nad tým, ako ľahko sa dá na Slovensku kradnúť, ďalší si zvykli a je im to jedno, alebo sú apatickí. V konečnom dôsledku nerobíme nič. Tým, ktorí sa nabalili na predaji emisných kvót, a ani za svet nedovolia aby sa to oficiálne potvrdilo, sa to prepečie a vedia, že si môžu robiť čokoľvek aj v budúcnosti. Namiesto vyjednania poriadnej zmluvy sa znova podpíšu aj pod klauzulu mlčanlivosti (že veď to tak chcela druhá strana) a my sa môžeme postaviť aj na mihalnice.

Ak Vám to však jedno nie je a máte pocit, že takto to ďalej nejde a nechcete zostať pasívni, kliknite na http://write-a-letter.greenpeace.org/729 a vyzvite premiéra a ministra životného prostredia, aby zverejnili celé znenie zmluvy o predaji emisných kvót spoločnosti Interblue Group. Možno si poviete, že „veď to aj tak nepomôže", ale ja si myslím, že kým sa my, občania tejto krajiny neozveme a nevyjadríme svoj názor, tak si tu každý bude robiť čo len chce aj naďalej.

 


Andrea Zlatňanská

Andrea Zlatňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko.Upozornenie: Postoje a názory vyjadrené v textoch sú osobným názorom autorky, nie organizácie Greenpeace. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu