Klimatické zmeny – strašiak, výmysel alebo hrozba?

Už dnes sa v Kodani začína Summit o rámcovom dohovore OSN o zmene klímy, ktorého sa zúčastňuje aj slovenská delegácia vedená premiérom Ficom. Prakticky celá komunita vedcov sa dnes zhoduje na tom, že radikálna zmena klímy začala industriálnou revolúciou a extrémnym využívaním fosílnych palív, či rozsiahlym ničením lesov. Ako však vedci publikujú svoje názory, ozývajú sa aj tzv. klimaskeptici. Tí nám dávajú “nádej” a tvrdia, že sa vlastne nič nedeje, že zmeny klímy sú čisto prirodzené a naša Zem sa s tým sama vysporiada.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Vedci však odporúčajú udržanie nárastu teploty do 2 °C do konca tohto storočia, aby sme predišli katastrofe. To znamená globálne zníženie koncentrácie skleníkových plynov o 25 – 40 % do roku 2020 a následne najmenej o polovicu do 2050. Klimatické zmeny sa hlavne v zahraničí stali veľmi často diskutovanou témou a jednotliví politici sa snažia preukázať, že oni sú tí “najzelenší” a najpokrokovejší. Ale len slovami. Skutoční lídri konajú, a nie len “tárajú”. Môže sa stať, že o dvadsať rokov sa ukáže, že terajší svetoví lídri sa týmto summitom zapíšu smutne do histórie. Rozhodnutím, ktoré nás bude stáť budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však ťažké si predstaviť, že toto je môže byť náš koniec. Asi je jednoduchšie problém ignorovať, alebo podhodnocovať, pretože nami lomcuje strach. V podvedomí sa nevieme zmieriť s tým, že veľkolepá industriálna revolúcia, ktorá nám dožičila rozvoj a všetko, bez čoho si nevieme predstaviť svoj život, nás postupne ničí. Bojíme sa taktiež zodpovednosti, ktorá je na našich pleciach – nás, rozvinutých krajín.

To v nás vzbudzuje nedôveru a strach, a preto radšej niektorí z nás veria klimatickým skeptikom, ktorí tvrdia presne to, čo chcú počuť. ,Užívajte si výhody, ktoré Vám špinavý priemysel fosílnych palív ponúka. Neberte ohľad ani na vykorisťovaných ľudí, ktorí v rozvojových krajinách pracujú v baniach a zomierajú na respiračné choroby alebo nehody, ani na životné prostredie, ktoré sa nám stráca pred očami, ani na tých, ktorí už teraz trpia na následky globálneho otepľovania. Žijete tu a teraz, a preto nemusíte brať ohľad ani na budúce generácie, Vaše deti a ich potomkov, veď oni si poradia., Títo ľudia Vám nahovárajú, že peniaze sú jediné, čo je naozaj dôležité. Taktiež že obnoviteľné zdroje energie sú extrémne nespoľahlivé a jadrová energetika a fosílne palivá sú tou jedinou a správnou cestou.

SkryťVypnúť reklamu

Títo ľudia Vám však nepovedia, že zásoby neobnoviteľných zdrojov (uhlie, ropa, urán, zemný plyn) sa nezvratne míňajú a ložiská, ktoré nám zostali, sú malé, okrajové, ťažko dostupné a tým aj stále nákladnejšie. Ich cena neustále stúpa a nevieme, kam sa až vyšplhá. Na druhej strane však technológia obnoviteľných zdrojov energie a úspor rýchlo napreduje a cena neustále klesá. Taktiež Vám nepovedia, že čo budeme robiť, keď budú zásoby fosílnych palív vyčerpané. Vrátime sa späť do jaskýň? To je náš osud? Využiť všetko na doraz a skončiť tam, kde sme začali pred dvesto rokmi? Politikov ani predstaviteľov týchto spoločností to však nezaujíma. Žijú tu a teraz, s vysokými ziskami, vo svojom volebnom období, a snažia sa z toho “vytrieskať” čo najviac. Zmena na nový energetický systém by bola zložitá, a to si predsa nemôžu dovoliť riskovať. Vedia však, že ľudia nie sú hlúpi a prechod na obnoviteľné zdroje sa skôr či neskôr uskutoční, ale to tu oni už nebudú a nebude im mať kto dokázať, že sa mýlili.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak ľudia, ktorí žijú v tých najhorších podmienkach v Afrike, Južnej Amerike či Indii, sú už teraz postihnutí klimatickými zmenami a zomierajú na následky záplav, sucha, či iných extrémov počasia. Týmto ľuďom treba pomôcť, pretože trpia za chyby, ktoré spôsobil rozvinutý svet. Práve technológie obnoviteľných zdrojov energie a úspor sú rýchlym a účinným riešením. Uhoľné a jadrové elektrárne sú zväčša veľké centralizované zdroje, ktoré potrebujú nákladnú a komplikovanú infraštruktúru, vodný zdroj, a ich naplánovanie a výstavba trvá až desiatky rokov. Veternú, či solárnu elektráreň dokážete spustiť do dvoch rokov, aj na odľahlých miestach bez komplikovanej infraštruktúry a bez ďalších nákladov na palivo. Lokálne komunity môžu byť sebestačné a čerpať energiu z decentralizovaných zdrojov. Čistú, bezpečnú.

SkryťVypnúť reklamu

Dúfam, že aj náš premiér Fico si uvedomuje, že teraz nie je čas na fňukanie o tom, ako si my chudáci Slováci nemôžeme nič dovoliť a nech svet radšej zachráni niekto iný. Ak my nebudeme teraz solidárni k tým, ktorí bojujú o prežitie a neposkytneme im pomoc, v budúcnosti už nebude možnosť na záchranu ani pre nás. Pomocou iným teraz máme možnosť pomôcť sami sebe.

------------------------------------

P.S.: Týmto spôsobom by som Vás chcela tiež pozvať na symbolický sviečkový pochod, ktorý sa uskutoční v Bratislave 12. decembra, presne v strede Kodanských rokovaní. V tento víkend sa uskutočnia tisícky pochodov po celom svete ako symbolické zažatie sviečky nádeje pre ľudí, ktorí bojujú o prežitie a ako pripomienka svetovým lídrom, že budúcnosť celého sveta stojí na ich rozhodnutí. Dúfame, že prestanú hľadať dôvody, prečo záchrana klímy nie je možná a začnú konať. EÚ môže zredukovať emisie skleníkových plynov o 40 %. Technológia je dostupná, vedecké dôkazy sú jasné, chýba len politická vôľa. Začíname o 16:00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. viac informácií nájdete na www.350.org

Andrea Zlatňanská

Andrea Zlatňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko.Upozornenie: Postoje a názory vyjadrené v textoch sú osobným názorom autorky, nie organizácie Greenpeace. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu