Vianoce – sviatky pokoja a mieru?

Písmo: A- | A+

Paradox tejto doby je, že táto veta znie už od novembra na rôznych reklamných plochách, či pohľadniciach. Aj podaním ruky si to, samozrejme, nezabudneme popriať, ale ... . Ale prečo to tak necítiť v ovzduší? Kde je ten kľud a mier

Aj toto obdobie je zrkadlovým obrazom našej duše. Naše programy vďaka Vianociam vyliezajú na povrch a málokto im rozumie. Nechápeme, čo sa s nami deje, čo nás poháňa robiť veci, ktoré v priemerných bežných dňoch nerobíme. Sami dobre vieme a cítime, že zhon a náhlenie nám vôbec neprospieva, ba naopak, ničí nás z vnútra a namiesto užívania si „najkrajších“ sviatkov v roku sa dostávame do pozície, kedy sa modlíme, aby už bolo po sviatkoch. Prečo je tomu tak? Naučili sme sa to. Informácia zhonu sa predáva z generácie na generáciu. Tá moja (70. – 90. roky), si dobre pamätá na „fronty“ na rybu, banány, či mandarínky, ako bolo všetko podpultový tovar a dostať sa k nemu nás stálo čakanie v nekonečných radách v nekonečných hodinách. Paradox je, že síce to bol „nedostatkový“ tovar, no ja si nepamätám, že by niekto na Štedrý Večer nemal na stole kapra, či exotické ovocie. No spomienka na túto dobu, ktorá sa nám zakorenila do podvedomia v podobe kolektívneho programu NEDOSTATKU, nás ovplyvňuje i dnes. Samozrejme si to neuvedomujeme, pretože je to ukryté v podvedomí. Dnešná doba síce umožňuje nespočetné množstvo možností, ale napriek tomu, keď sa zapne program, ideme ako otroci a skupujeme všetko okolo seba bez rozmyslu, pretože toto je obdobie, kedy si chceme dopriať a to znamená, dovoliť si všetko na svete. Celý rok vlastne chceme vopchať do jediného obdobia a tam si to mienime „užívať“ plnými dúškami. To, že je to extrém, ktorý nám neprospieva, si priznáme až po sviatkoch, kedy precitneme. Konto ukáže kontrolku prázdnej nádrže, na váhu radšej z bezpečnostných dôvodov nestúpame, ale to najhlavnejšie, čo nás dostane emocionálne na úplné dno, sú následky hádok a nedorozumení, ktoré paradoxne so sviatkami pokoja a mieru prichádzajú. Veľmi smutný scenár, však?

 Ako teda zabrániť katastrofe a naozaj si toto obdobie užiť? Jednoducho. Treba si uvedomiť, že sú to dni úplne rovnaké, ako každé iné. Majú rozdiel len v tom, že majú historickú tradíciu. Aj v tomto období sa dá robiť v kľude a bez stresu. Ako?

Napríklad: 

-Máte pocit, že nestíhate piecť? Nevadí, netreba mať na stole 20 kg pečenia! Kto by to aj s chuťou jedol. Možno ešte 1. kilo si vychutnávame, ale zostatok už tlačíme nasilu, len aby sa nepokazilo. Výborné nadstavenie, však? Moja niekoľkoročná stratégia je kúpa presného počtu zákuskov. Samozrejme domácich a overených, žiadny komerčný, lacný dovoz zo susednej krajiny. Má to štyri výhody. Prvá – ušetrím minimálne týždeň času, ktorý môžem venovať pohodliu v rodine, druhá – budem mať pestrý výber bez toho, aby sa mi na balkóne povaľovali tony pečiva, tretia – nepokazím si líniu, na ktorej pracujem celý rok, štvrtá – podporím finančne osobu, ktorá sa pečením živí a tým vlastne spravím dobrý skutok. A ruku na srdce, koľko peňazí ušetrím? Je síce pravda, že na kupovaných zákuskoch je pridaná hodnota, ale ak si kúpim materiál na pečenie len 5. druhov zákuskov, vyjde ma to oveľa viac a to ja mám doma minimálne 20 druhov. No a to vôbec nespomínam fakt, že tesne pred Vianocami nákup potravín pripomína hrozbu 3. svetovej vojny a hladomoru.

-Nákupy darčekov. Nákupy darčekov nemusia byť o skupovaní všetkého, čo vidím. Ruku na srdce, kto sa teší z daru, ktorý mu podáva nasrdená osoba? Ktoré dieťa si vôbec po Vianociach pamätá každý dar, keď ich dostalo v obsahu 5-10 m² pod stromčekom? Žiadne! Tak načo kupovať hlúposti! Len preto, že sme my nemali? Len preto, že čo by susedia povedali, že my na to nemáme? Toto sú všetko programy, ktoré nám zatemnia mozog a nútia nás nakupovať bez uváženia. Dar nemá byť o jeho veľkosti, či kvantite. Najkrajší dar je darovaný z lásky. A kľudne môže byť iba jeden. Dar, ktorý napovie, že milovanú osobu poznáte a chcete ju potešiť. A vôbec, kto povedal, že taký dar musí byť kupovaný? Stačí iba zmeniť stratégiu myslenia. Naučené myslenie je jednotvárne a je obmedzené ponukou na pultoch, zato NOVÉ myslenie, myslenie od srdca, nám umožní širokú paletu výberu, ktorá je na mieru určená. Neznamená to, že ideu dostaneme hneď, keď sa zamyslíme. Idea prichádza práve vtedy, keď na to nemyslíme, ale zato sme si zadali víziu srdečného daru. Verte mi, ona si vás nájde sama, stačí iba chcieť.

Ako je vidieť, takáto stratégia, šetrí čas, náladu i dokonca peňaženku. No a takýmto šetrením času už predvianočné upratovanie nemusí byť utrpenie, ale zato príjemné odreagovanie sa. Ako bonus vám vznikne kopec priestoru aj na priateľov a punč na vianočných trhoch, vznikne miesto pre partnera, ktorého by sme inak mohli zanedbávať, ba dokonca verbálne osočovať. To, samozrejme, nechce nikto z nás a preto sa zamyslite vopred, čo je pre vás dôležitejšie. Kľud a pohoda s milovanými, alebo vlastnoručne napečené koláčiky, sterilne uprataná domácnosť a či dokonca megalomansky vykúpené darčeky? Moje rozhodnutie je jasné a čo to vaše? ;)

Skryť Zatvoriť reklamu