
Zrazu ulicu ožiari intenzívny jas, akoby by vyšlo druhé slnko. Za oknami budov sa zhromažďujú zvedavé siluety, chodci si zacláňajú oči a nechápavo pozerajú k nebu. Nad Wall Street sa pokojne vznáša padák absurdne veľkých rozmerov. Padák neobyčajne jagavý, zlatý.
Napriek rastu ceny zlata, termín zlatý padák za roky používania zdevalvoval. Pôvodne označoval ochranu vedenia firmy v prípade prevzatia inou firmou. Zlatý padák môže byť finančný, vo forme akcií, či iných materiálnych výhod, ktoré firma uvoľní v prospech vedenia v prípade výpovede. Okrem toho, že si takto vedenie firmy chráni zadok, veľký balík zlatých padákov môže dokonca odradiť firmy od pokusov o nepriateľské prevzatie.
Termín Zlatý padák bol prvýkrát použitý v súvislosti so šéfom aeroliniek TWA Charlesom C. Tillinghastom Juniorom v roku 1961. Človek, voči ktorému sa pán riaditeľ poistil nebol nik iný ako Howard Hughes, známy tiež z filmu Letec (The Aviator).
Dnes, najmä v našich končinách sa tento termín nesprávne používa v prípade každého odstupného pre nepotrebných a nepohodlných členov vedenia. Pritom v anglofónnom svete tvoriví asistenti správnych rád (boardov) vo voľných chvíľach vymysleli pre každý druh vyhadzovu špeciálny termín. Vedeli ste, že existujú aj Zlaté putá (Golden handcuffs), Zlatá vesta (Golden Life Jacket), či Zlatá topánka (Golden boot)?
Je skvelé, že dnes, keď vo svete veľkých zverov nie je naozaj nič isté, existuje toľko sympatických ochranných prostriedkov vzletných názvov. Nabudúce, keď si budete sadať do svojej obľúbenej správnej rady (boardu), nezabudnite pri podpise zmluvy nie len na padák, ale ani na putá, vestu a topánky. Inak by ste mohli do smrti banovať.
P.S.: Aby ste to brali vážne, ešte Vás trochu motivujem: bývalý šéf Gillette James Kitts dostal pri prevzatí firmou Procter & Gamble odstupné vo výške 165 miliónov dolárov. V rebríčku najväčších odstupných sa umiestnil na peknom 10. mieste.