Muži, ktorí sadia stromy

Keď sa pán Struhár pred 20-timi rokmi prihlásil do záhradkárskej organizácie, bol tam najmladší. Na ich nedávnej schôdzi bol stále najmladší a počet členov sa stále znižuje. Spolu s bratom sadia ovocné stromy v regióne Bielych Karpát už viac ako 20 rokov a mali by sme im byť za to vďační.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Keď sa pozriete na pulty obchodných domov, najčastejšie tam nájdete dva druhy jabĺk. Golden delicious a Idared. Nič proti nim, avšak tieto vyšľachtené odrody už prakticky neprežijú bež hnojenia a chemických postrekov. Staré odrody ovocných stromov sú zväčša nenáročné na pestovanie, dlho rodia a sú odolnejšie voči škodcom. Ľuďom, ktorí sú rozmaznaní uniformnou dokonalosťou, by možno prekážala ich fľakatosť a miestami deformované tvary, no pod fľakatou pokožkou sa zväčša skrýva škodcami nenapadnuté, zdravé krásne jablko rozmanitých chutí a vôní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé z nich už dnes neexistujú a nájdete ich len v príručkách pomológie (náuka o pestovaní ovocia). Mnohé zo stovky rôznych odrôd ovocných stromov sa zachovali aj vďaka nadšencom a dobrovoľníkom, akými sú práve bratia Struhárovci. Študujú, spoznávajú, zaznamenávajú, chodia po kraji a odštepujú, následne vysádzajú, trpezlivo vysvetľujú aj ostatným pestovateľom, aby si zaznamenávali, čo vlastne pestujú. Odmenou im je rozmanitosť vôní , chutí, farieb a samozrejme aj kvalitná pálenka.

V rámci projektu občianskeho združenia Pangaea: Odkrývanie tajomstiev starých ovocných stromov sme sa zúčastnili nádhernej jesennej exkurzie, ktorou nás sprevádzali bratia Struhárovci a kde sme okrem rôznych odrôd jabĺk ochutnali trpké plánky, dulu, drienky, trnky či černice, videli stromy málo známej oskorušky či mišpule (foto).

SkryťVypnúť reklamu

200-ročná hruška možno ukrýva vo svojej dutine tajomstvo, vďaka ktorému podľa legendy prežila až do dnešných dní. Keď partizáni, ukrývajúci sa v Bielych Karpatoch, začuli správu o prichádzajúcich Nemcoch, potrebovali rýchlo ukryť zbrane, granáty a muníciu. V tom zhone ich nahádzali do veľkej dutiny v hruške a utiekli do hory. Táto legenda sa tradovala medzi obyvateľmi a dopočul sa o nej aj nový majiteľ pozemku, na ktorom hruška stála. Nový majiteľ sa obával nevybuchnutých granátov a munície a preto na svojom pozemku vyťal všetky ovocné stromy okrem tejto hrušky. Ešte že nie všetky legendy majú nevyhnutne negatívny dopad.

SkryťVypnúť reklamu

Páni Struhárovci boli obdivuhodní. Starajú sa o svoju mamičku, gazdovstvo, okolité sady a každý deň dodávajú meteorologické dáta do centrály SHMÚ. Meteorologickú stanicu majú priamo v záhrade a zaznamenávaniu dát sa venujú naozaj poctivo. Z pamäti poznajú najväčšie a najstaršie stromy z celého Slovenska, presne si pamätali, ktorý strom koľko meria v obvode, kde rastie a keby mali viacej času a prostriedkov na cestovanie, určite by neváhali pravosť údajov overiť. Často sa vraj zvykne uvádzať hrúbka kmeňa vo výške 150 cm, a niektoré stromy majú práve v tejto šírke zhrubnutý kmeň. Správnejšie by teda podľa pána Struhára bolo meriať kmeň v jeho najužšom bode. Bratia Struhárovci zo Zábudišovej sú ľudia, ako sa patrí a preto ich mám rád.

SkryťVypnúť reklamu

Úprimne, neviem ako toto rozprávanie zakončiť. Asi preto, že si prajem, aby nemalo koniec...

Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu