Ako sú ľudia chránení pred prírodnými katastrofami?

Medzinárodný deň redukcie prírodných katastrof stanovil Program Spojených národov pre životné prostredie (UNEP) na 13. október. Cieľom je zvyšovanie povedomia o vplyvoch rôznych druhov prírodných katastrof v snahe redukovať ich počet, predchádzať im a zmierňovať ich dopady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
O vplyve využívania krajiny na vznik bleskových povodní už dnes pochybuje málo kto. Nová Bošáca, Biele Karpaty
O vplyve využívania krajiny na vznik bleskových povodní už dnes pochybuje málo kto. Nová Bošáca, Biele Karpaty (zdroj: Lukáš Zorád)

Ženeva, 13. október 2010 - Haiti, jedna z najchudobnejších krajín severnej pologule s najzničenejším prírodným prostredím je len jedným z mnoha príkladov toho, akú dôležitú úlohu hrá zdravé prírodné prostredie v prevencií pred vznikom prírodných pohrôm. Ešte pred masívnym zemetrasením v januári 2010, ktoré zdevastovalo krajinu, predstavovala degradácia životného prostredia nepredstaviteľnú výzvu, pretože narušené povodia spôsobovali, že mestská aj vidiecka populácia Haiti bola ohrozovaná záplavami, zosuvmi pôd a rozsiahlou eróziou pôdy. Od augusta do septembra 2008 spustošili krajinu 4 rozsiahle víchrice a búrky spôsobujúce zosuvy pôd a bleskové povodne. Zanechali po sebe tisíce bezdomovcov, zabili takmer 800 ľudí a zničili 60% Haitskej úrody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Susedná Kuba a Dominikánska republika boli tiež zasiahnuté prírodnými živlami, ale v omnoho menšom meradle ako Haiti. Na mieste je rečnícka otázka, či masívne odlesnenie krajiny zohrávalo nejakú úlohu v znásobení zničujúceho efektu prírodnej katastrofy na Haiti.

Iba 2% povrchu celej krajiny tvorí les a v dôsledku chudoby sa i naďalej odlesňovalo. Aj preto sa pravdepodobnosť vzniku povodní a zosuvov pôd počas extrémnych zrážkových udalostí extrémne zvýšila. Nanešťastie, rok 2008 nebol jednorazovou záležitosťou. V roku 2004 zabila tropická búrka Jeanne odhadom okolo 3 tisíc ľudí v dôsledku zosuvov pôdy a valiacej sa vody z odlesnených hôr. A tieto skúsenosti nie sú charakteristické len pre Haiti. Bleskové povodne spôsobené odlesnením sú častou záležitosťou aj krajín ako Filipíny, alebo nedávno Mexiko a pripomínajú nám, ako prispieva zničené životné prostredie k zvýšenému počtu prírodných katastrof.

SkryťVypnúť reklamu

Len v uplynulej dekáde bolo prírodnými katastrofami ovplyvnených okolo 2,5 milióna ľudí na celom svete, z ktorých až 97% bolo postihnutých klimatickými, alebo hydro-meteorologickými udalosťami. Aj preto bola na uplynulom svetovom fóre UNEP v Ženeve (13.10.2010) venovaná vyššia pozornosť práve úlohe lesov a manažmentu riečnych povodí v snahe znížiť riziko vzniku povodní, zosuvu pôd a iných prírodných rizík a definovať stratégie pomoci obyvateľom rizikových oblastí so zámerom zvýšiť ich odolnosť voči spomínaným rizikám.

Publikum si a fóre vypočulo akým spôsobom fungujú lesy a povodia, čo všetko poskytujú svojim obyvateľom a ako ich chránia voči prírodným katastrofám (okrem povodní a zosuvov pôd poskytujú aj prevenciu pred vznikom lavín, kamenných lavín, pôdnej erózií, či v časoch nedostatku dažďov do určitej miery aj pred vznikom sucha). Ich vplyv na obyčajné živobytie a miestnu ekonomiku je dúfam každému jasný.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci sme určite zvedaví, ako veľmi budú kompetentní na Slovensku vnímať odkaz tohto svetového fóra, keď nepočúvajú ani vlastných odborníkov/čky zo Slovenska. A že sa o funkciách lesa a spôsobe využívania krajiny v povodiach už toho nakričali. Malou nádejou by mohli byť nedávne povodne na Slovensku, ktoré zmobilizovali ľudí naprieč celým spektrom spoločnosti, čo vyústilo v prvé veľké stretnutie odborníkov z rôznych oblastí (vodohospodárov, lesníkov, meteorológov, vedeckých pracovníkov, ale aj starostov postihnutých miest a obcí a občianskych aktivistov), aby sa spoločne zamysleli nad príčinami povodní a hľadali riešenia na zmiernenie ich následkov. Treba však pripomenúť, že regenerácia prírodného prostredia nie je krátkodobou záležitosťou a povodne s katastrofálnymi následkami si ešte na Slovensku hojne užijeme.

SkryťVypnúť reklamu

Originálny článok o konferencii UNEP nájdete kliknutím na tento odkaz.

Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu