Fotografie Slovenskej divočiny na svetovej úrovni!

Vždy ma veľmi mrzelo, že tie najkrajšie "wild life" fotografie pochádzajú z rôznych kútov sveta, len nie zo Slovenska. Pritom práve my, Slováci, sa radi pýšime unikátnou a krásnou prírodou. Zdá sa, že časy sa menia a skutočne krásnymi fotografiami zo života slovenských zvierat, rastlín či krajiny sa začína prezentovať aj Slovensko!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Takéto i krajšie fotografie už dnes môžete vidieť i zo slovenskej prírody
Takéto i krajšie fotografie už dnes môžete vidieť i zo slovenskej prírody (zdroj: Joel Sartore)

Takmer každý laik, človek na ulici, ktorého sa opýtate na jeho názor vám odpovie, že prírodu by sme si mali viacej chrániť a možno pri tom netušia, čo vlastne chcú chrániť, ako to chrániť a prečo vôbec. Myslím, že fotografie a filmy, ktoré sa vám v skratke pokúsim predstaviť nám odhaľujú pravú tvár mýtami opradenej a tajomnej slovenskej prírody. Pomáhajú nám včas odhaliť jej skryté tajomstvá a snáď nám pomôžu i získať čas a prostriedky na jej záchranu, pretože bez povedomia širokej, nielen slovenskej verejnosti budeme mať na nebezpečné šafárenie slovenských "podnikateľov" s drevom, pozemkami či turizmom len malý dosah.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomerne známym a obľúbeným sa stalo "bobrie pozorovanie" Tomáša Hulíka, ktorému sa podarilo zaznamenať skutočne unikátne zábery z bobrieho života. Dá sa povedať, že na Slovensku sa dostal k bobrom najbližšie. Hulíkova zaujatosť "prírodným kinom" však našťastie bobrami neskončila. Práve naopak. S Pavlom Barabášom sa podieľal sa na vzniku jedinečného filmu o našich najväčších horách s názvom Vysoké Tatry, divočina zamrznutá v čase. Paradoxne tento film do dnešného dňa diváci nemohli vidieť v Slovenskej televízii a o jeho premiéru sa postarala rakúska ORF! Najnovší projekt Tomáša Hulíka nám zase predstaví Návrat rysov, čo bude isto napínavým dobrodružstvom spoznávania našej najväčšej mačkovitej šelmy. Poďme však k sľubovaným fotografiám.

SkryťVypnúť reklamu

Na jeseň roku 2009 je naplánované dokončenie filmu Tichá: posledná pevnosť a všetkým milovníkom krásnych fotografií prírody odporúčam, aby nazreli do fotogalérie tohto projektu. Nájdete tam zábery, ktoré skutočne berú dych a sú svetovej kvality. Trio Erik Baláž, Bruno D´Adamicis a Robert Rajchl trávi v Tichej a Kôprovej doline spolu s vlkmi, medveďmi, kamzíkmi, rysmi, orlami a ďalšími vzácnymi obyvateľmi európskeho prírodného klenotu, mnoho času a svojou iniciatívou sa snažia sprostredkovať širokej verejnosti nie len krásu, ale aj význam ochrany a zachovania tejto doliny pre nás i budúce generácie.

Fotografovaniu slovenskej divočiny sa venujú aj Karol, Tomáš a Miroslav Kaliský, ktorých fotografie si môžete pozrieť na internetovej stránke www.wildlife.sk, kde sú okrem fotiek aj zaujímavé blogy a odborné články o slovenskej prírode. Navyše, obe spomínané stránky ponúkajú aj anglickú verziu, čiže sú výborným prostriedkom na prezentovanie Slovenska aj pre vašich zahraničných priateľov/ky.

SkryťVypnúť reklamu

A ak by sa vám aj tak zdalo, že na Slovensku máe málo snaživých a šikovných ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie okolo seba, tak odporúčam mrknúť aj na stránku Jany Sadloňovej Irisfilm.

Nech sa páči.

Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu