
Od ostatných volieb prešlo päť rokov a ústavou povolené druhé prezidentské obdobie súčastnej hlavy štátu Mwai Kibakiho sa končí. Na post prezidenta Kene opäť útočí neúspešný kandidát z predchádzajúcich a súčasný premiér Raila Odinga, ktorého prehre ľudia v minulých voľbách nechceli uveriť. Jeho najväčším protikandidátom bude 4.marca 2013 syn prvého kenského prezidenta od získania nezávislosti (Jomo Kenyatta - otec Kene - 1964 - 1978) Uhuru Kenyatta. Uhuru v svahilčine znamená „sloboda", napriek tomu čelí pán Kenyatta obvineniam medzinárodného kriminálneho súdu (ICC) za zločiny proti ľudskosti. Podľa obvinení, ktoré samozrejme odmieta, stál za nepokojmi a násilím, ktoré sa rozpútalo po prezidentských voľbách pred piatimi rokmi. Navyše jeho spolupútnikom v prezidentskej kampani a kandidátom na viceprezidenta je ďaľší z podozrivých - William Ruto.
Ich šanca na úspech je podľa prieskumov navyše mimoriadne vysoká. Pán Kenyatta, jeden z najbohatších ľudí Afriky, pochádza z najpočetnejšieho a ekonomicky najaktívnejšieho kmeňa v Keni (Kikuju). V Keni existuje vyše 40 kmeňov. Medzi jednotlivými kmeňmi sú rozdiely často väčšie, ako medzi Slovákom a Maďarom, či Fínom. Príslušníci kmeňov bývajú veľmi lojálni voči kandidátom svojho kmeňa, čo v prípade, že v krajine je jeden dominantný kmeň, spôsobuje napätie. Krajina je pred voľbami opäť rozdelená na dva tábory a politici to využívajú na rozdúchavanie vášní.
Keď zídete dole, medzi ľudí - žiadne napätie nebudete cítiť. Všetci si želajú pokojný priebeh volieb. Cítiť skôr strach, že sa opäť niečo zomelie. Takmer každý, s kým sa rozprávam tvrdí, že by si nevybral ani Raila Odingu, ani Uhuru Kenyatta. Pestrá paleta kandidátov a kandidátiek ponúka zaujímavé riešenia a ľudí, ktorí by boli široko akceptovaní naprieč kmeňovým spektrom.Od intelektuálov, cez mladých prvovoličov až po pouličných predavačov by si vybrali niekoho iného, no na záver rozhovoru vždy zahanbene priznajú, že aj tak budú voliť menšie zlo. Šofér taxi z kmeňa Kikuju tvrdí, že chce zmenu a voliť bude ženu, no jedným dychom dodá, že Keňa nie je na ženu pripravená a tak radšej bude voliť ako väčšina. Pracovník ľudsko-právnej mimovládnej organizácie tvrdí, že by mu (a celej krajine) veľmi pomohlo, ak by sa obaja hlavní kandidáti vzdali kandidatúry. Aj on bude voliť tak, aby „tá druhá strana" nevyhrala, napriek tomu že príslušník „jeho strany" je možno kriminálnik. Nenávisť voči druhej strane je silnejšia, ako túžba voliť podľa svedomia a kvality kandidátov/iek. Nepripomína vám to niečo?
Prečo sa to týka aj Slovenska?
Keňa je prioritnou krajinou oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky, čo znamená, že Slovensko sa snaží svojimi aktivitami v krajine prispievať k znižovaniu chudoby a dosahovaniu miléniových rozvojových cieľov. Okrem terénnych pracovníkov mimovládnych organizácií má Slovensko v Keni svoje stále zastupiteľstvo a snahou je aj rozvoj rôznych podnikateľských aktívit. Keňa je zároveň jedným z najväčších vývozcov čaju a kávy na svete a určite ste už počuli o ananásoch z firmy Del Monte, ktoré sa tiež často ocitnú na našom trhu. Politická nestabilita v krajine môže ohroziť fungovanie dlhodobých misií a aktivít v krajine a narušiť kontinuitu snáh Slovenska a ostatných „donorských" krajín o sociálne, ekonomicky a ekologicky stabilnejší región.
V Keni čakáme na 4.marca a pravdepodobne aj na 11. apríla (druhé kolo volieb) a na to, ako sa po voľbách vyvinie situácia. Máme nakúpené zásoby vody, trvanlivé potraviny, sviečky v prípade dlhších výpadkov elektriny, plynovú bombu na varenie i predplatený kredit na telefónoch, no veríme, že všetko bude v poriadku. Držte palce.
PS: Článok je určený širšej verejnosti, preto nezachádza do hlbších detailov a súvislostí. Viac si v slovenskom jazyku môžete prečítať napríklad v blogu Boby Baluchovej a možno čoskoro aj v médiách, ktoré sme informovali počas "neformálnych raňajok".