Nemecký horolezec Ralf Dujmovic bol pri zostupe z najvyššej hory sveta v šoku, keď uvidel zástup 600 ľudí. Vedel, že niektorí z nich sa nevrátia a mal pravdu. Mnoho ľudí skončilo v nemocnici a 4 zahynuli. Komercionalizácia najvyššej hory sveta umožňuje podľa horolezca výstup aj ľuďom, ktorí tam skrátka nemajú čo robiť, pretože nie sú dostatočne fyzicky, či psychicky pripravení. Mt Everest si ročne vezme životy mnohých ľudí, dokonca aj skúsených a dobre pripravených horolezcov. Je to síce pekné, keď sa niekomu podarí splniť životný sen a vydriape sa na najvyššiu horu sveta. Určite to môže ľudí povzbudiť, dať im dôvod byť na ničo pyšní a hrdí, možno niektorým taká skúsenosť zmení pohľad na život. Himaláje takýto potenciál majú, no stojí to všetko za to? Sprievodcom a nosičom určite.
Neviem, kde sa to v nás ľuďoch berie, ale tá neustála túžba človeka dobývať a vlastniť všetko naokolo za každú cenu ma napĺňa smútkom. Niekedy je lepšie sa uvoľniť, vybehnúť na kopec za dedinou a snažiť sa aspoň trochu porozumieť svetu okolo seba.

V Keni sa rozprúdila ohnivá debata medzi súkromnými firmami v kolaborácii s vládnymi urádníkmi proti vedeckej komunite, ktorá pripravila negatívnu EIA správu (Environmental Impact Assasement) oponujúcu navrhovanému projektu odchytu žraloka veľrybieho na komerčné účely a vraj jeho ochranu. Miestni obyvatelia sú presvedčení, že žralok veľrybí im prinesie zvýšené príjmy z turizmu a na vedcov sa hnevajú. Nikoho nezaujíma, že tieto zraniteľné živočíchy migrujú ročne tisíce kilometrov vo vodách Indického oceána a ich život v zajatí sa často končí tragicky. Proklamovaným účelom projektu je zvyšovanie povedomia a ochrany týchto nádherných živočíchov. No realita je taká, že každý žralok veľrybí odňatý zo svojho prirodzeného prostredia sa stáva chýbajúcim článkom jeho zraniteľnej populácie. Autori projektu tvrdia, že žralok bude v zajatí iba šesť mesiacov, potom chytia nového a vymenia ich. Žial, takto stresované živočíchy sa často už nezapoja späť do reprodukčného procesu. Takže ľudia sa snažia „pomáhať" spôsobom, ktorý vlastne narúša a ohrozuje existenciu týchto (človeku neškodných) tvorov. Hlavné je, že sa ľuďom budú plniť peňaženky.
A prečo mi to všetko pripomína situáciu na Slovensku, kde návrh novely zákona značne obmedzí pohyb ľudí v lesoch a zníži kontrolu nad ťažbou dreva, oslabuje ochranu prírody, či ignoruje obyvateľov Slatinky a ako to všetko súvisí s Ficovým odvážnym otvorením infozákona - tak z toho si už môžete urobiť závery aj sami. Ja to vnímam takto nejak:

S egoistickým dobývaním Himalájí za cenu ľudských životov asi ťažko niečo spravíme. Kenským vedcom a žralokom z Indického oceána môžeme držať palce. Šanca, že projekt neprejde vďaka ich negatívnej správe existuje. U nás doma možeme zatiaľ aspoň hlasno kričať, podpísať petície a oponovať vláde s evidentnými sklonmi k autokracii.
OZNAM: Ako sa dozvedám, momentálne nefungujú servery ekofóra, na ktorých sú všetky tri petície. Buďte prosím trpezliví. Vraj prekopané káble...