Príčiny vzniku povodní (na Žitave)

Aktuálna štúdia uvádza, že až 80 % svetovej populácie žije v územiach s vysokým rizikom ohrozenia takzvanej „vodnej bezpečnosti“.  Aj na Slovensku je výskyt povodní častým javom, spôsobujúcim, v porovnaní s inými prírodnými katastrofami, najvyššie škody. Práve tento jav, odohrávajúci sa na pozadí klimatickej zmeny, je zintenzívnený ľudskou činnosťou (zmenami vo využívaní krajiny v riečnych povodiach, urbanizáciou, zvýšeným odtokom z povodí, intenzívnou lesníckou a poľnohospodárskou činnosťou atď.). V jednej zo svojich štúdií som sa stručne venoval aj povodniam na rieke Žitava a ich konkrétnym príčinám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Náklady na odstránenie škôd po povodniach len na území Slovenska predstavovali v rokoch 1998 až 2006 viac ako 18, 7 miliárd Sk (takmer 430 miliónov €). Za toto obdobie prišlo následkom povodní o život päťdesiatštyri ľudí, vodná katastrofa postihla 2 680 obcí a miest. Škody po povodniach z roku 2007 sú doteraz vyčíslené na viac ako 125 miliónov Sk (cca viac ako 4 milióny €). Stále častejšie sa vyskytujúce povodne (ale aj suchá) teda predstavujú významný celospoločenský problém s konkrétnymi materiálnymi dôsledkami na obyvateľstvo, postihnuté povodňami, a zároveň ekonomickými dosahmi na celú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príklad povodní na rieke Žitava

V tabuľke na konci článku možno vidieť, pri akých výškach hladiny vody sa vyhlasuje konkrétny stupeň povodňovej aktivity pre Hostiansky potok (stanica Zlaté Moravce) a pre Žitavu (stanica Vieska nad Žitavou). Kritický stupeň ohrozenia dosahuje Hostiansky potok v Zlatých Moravciach pri výške hladiny 190 cm, rieka Žitava vo Vieske nad Žitavou pri výške hladiny 360 cm.

Na Žitave boli v posledných dvoch dekádach zaznamenané povodne napríklad v apríli 1994, júni 1999, marci 2005 a 2006, v decembri 2009. V tomto roku ich obyvatelia/ky zažili v apríli a máji 2010 a opäť na prelome mája a júna 2010.

SkryťVypnúť reklamu


V júni 1999 bola väčšina dedín v okrese Zlaté Moravce podmočených podzemnou vodou a asi 50 hektárov v okolí neupraveného úseku rieky Žitava bolo zaplavených. Začiatkom druhej polovice marca 2005 sa dvihla hladina Žitavy po prudkom oteplení, keď sa začal topiť sneh. V uvedenom období neevidujeme žiadne zrážky. Prietoky sa znížili po tom, čo priemerná denná teplota opäť klesla pod úroveň 0°C a sneh sa prestal topiť. Koncom marca 2006 sa v dôsledku topenia snehu vyšplhala maximálna denná výška hladiny až na 472 cm, čo zodpovedá 2-5 ročnej povodni. V decembri 2009 dosiahla hladina vody vo Vieske nad Žitavou úroveň 366 cm, čo zodpovedá 1-2 ročnej povodni. Mesačný úhrn atmosférických zrážok v decembri 2009 v povodí Nitry predstavoval 176 až 226 % dlhodobého normálu. V Neografii Zlaté Moravce z roku 1998 tvrdia autori Bátora a Zaťko, že územie Žitavskej pahorkatiny je v podstate chránené pred povodňami a ohroziť by ho mohli len výnimočné katastrofické udalosti, ako: tisícročná voda, povodne – spôsobené ľadovými zápchami atď.. My sme však pri nedávnej povodňovej aktivite tretieho stupňa, v máji roku 2010, mali možnosť sledovať stav hladiny vo Vieske nad Žitavou, dosahujúci až 378 cm, pričom hrozilo napríklad strhnutie cestného mosta v obci Vieska nad Žitavou a zaplavenie viacerých domov. Podzemná voda vytápala pivnice. Krátko na to, začiatkom júna 2010, už pri 2-5 ročnej záplave, vytopilo v obci dve ulice, okolité polia a prístupovú cestu. Pri vyšších vodných stavoch, zodpovedajúcich N-20, 50 a 100 ročným prietokom a výške hladiny, je ohrozená infraštruktúra a majetky obyvateľov viacerých obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia na hornom povodí Žitavy

Na hornom povodí Žitavy, po vodomerný profil Vieska nad Žitavou, sme prostredníctvom trendových analýz zistili určité zmeny v hydrologickom režime krajiny a predpokladáme, že jednou z príčin dlhodobého poklesu prietokov sú okrem zvýšenej teploty a evapotranspirácie aj zmeny vo využívaní krajiny.


Napriek trendu dlhodobého poklesu priemerných prietokov v povodí hornej Žitavy od roku 1931 vidíme na základe dát a empirických skúseností neúmerne vysoké prietoky a výšky hladiny vody počas extrémnych zrážkových udalostí, ako sú prívalové dažde, alebo viac dňové intenzívne zrážky. Znamená to, že pri rovnakom úhrne zrážok boli v minulosti v rieke Žitava a Hostianskom potoku nižšie vodné stavy, ako pri rovnakom úhrne zrážok v súčasnosti (pri tých istých N-ročných prietokoch sa zvyšuje výška vodnej hladiny). Prietoky, resp. výška hladiny vody s dvoj- až päť-ročnou pravdepodobnosťou výskytu tak spôsobujú povodeň a ohrozujú majekty obyvateľov a infraštruktúru obce. K takejto zmene výšky hladiny pri N-ročných prietokoch mohlo dôjsť jedine v dôsledku zmien využitia krajiny a postupnej regulácii takmer celého koryta hornej Žitavy. Jeden z mála nezregulovaných úsekov Žitavy sa dnes nachádza medzi Slepčanmi a Vrábľami, kde nájdeme meandrujúcu rieku a tzv. Žitavské luhy. Voda, ktorá sa pri extrémnych, alebo dlhotrvajúcich zrážkach po prekročení infiltračnej kapacity pôdy dostáva prostredníctvom priameho povrchového odtoku do koryta rieky, prúdi a odteká v zregulovanom koryte rýchlejšie – akoby odtekala v prirodzenom koryte s bohatou brehovou vegetáciou. Práve za Slepčanmi „naráža“ zrýchlený odtok vody na spomalený tok rieky v meandrujúcom koryte a hladina vody sa zhruba v oblasti Viesky nad Žitavou a Tesárskych Mlynian vzdúva.

SkryťVypnúť reklamu


Logicky teda niektorí ľudia zvyknú za túto častejšiu povodňovú situáciu viniť práve prirodzenú časť toku – Žitavský luh. Opak je však pravdou. Napriamené toky, uväznené v betónových korytách, majú na danej situácií omhoho výraznejší podiel! Fyzika nepustí. Nedávne katastrofálne záplavy v obciach Hul a Maňa nemali na svedomí žiadne extrémne zrážky, ale ľuďmi upravená krajina a osídlenie lokalizované v inundačných (záplavových) zónach spolu s vysokou hladinou rieky Nitra, na ktorú narážala rýchlo prúdiaca voda zo Žitavy, vracajúca sa potom späť a vylievajúca sa z koryta do okolia.


Okrem zregulovaných korýt, pomerne frekventovaných holorubov v hornatej časti povodia a urbanizácie krajiny, bude výstavba rýchlostnej cesty R1 ďalším významným faktorom, ktorý bude pravdepodobne vplývať na zrážkovo-odtokové pomery povodia Žitava v blízkej budúcnosti. Trasa R1-ky priečne pretne celé horné povodie, v dôsledku čoho sa môže stať, že povodne budeme zažívať stále častejšie pri úplne bežných zrážkach.

Foto 1: Odlesnená plocha v Hlbokej doline, ktorou preteká Hostiansky potok, prispieva k rýchlejšiemu odtekaniu vody z krajiny najmä v časoch intenzívnych prívalových dažďov, ale aj v čase dlhodobých priemerných zrážok.

Foto 2: Okolie Debnárovho štálu pod Prírodnou Rezerváciou Sokolec je odvodňované – všetka voda je tak sústredená do jedného profilu a z krajiny tak odtečie rýchlejšie.

V stručnosti, ako ďalej . . .

Rozsiahly článok o doteraz ojedinelom a na Slovensku zatiaľ najväčšom stretnutí odborníkov a odborníčiek z oblasti hydrológie, meteorológie, lesníctva, ale aj občianskych aktivistov/tie a starostov/tiek dotknutých miest a obcí, prináša Enviromagazín 3/2010. Ak chceme v budúcnosti riešiť problémy povodní (nie len) v Požitaví, musíme premýšľať nad ich príčinami a náväzne sa v ďalšom výskume zamerať aj na spôsoby využívania krajiny, ktoré preukázateľne vplývajú na jej hydrologický režim. Uväznenie riek do betónových korýt, ich neustále čistenie a prehlbovanie, odlesňovanie, intenzifikácia poľnohospodárskej výroby a výstavba hrádzí na zrýchlenie odtoku vody do nižších častí povodí sa neosvedčili (aj preto, že niekde sa tá voda vždy nakoniec vyleje).
Je nutné premýšľať nad spôsobmi, ako zadržiavať vodu v krajine, keď je sucho; ako ju nechať postupne odtiecť v čase výskytu bohatších zrážok; dbať na hydrologickú funkciu ekosystémov a premýšľať aké škody môžu napáchať naše neuvážené zásahy do krajiny. A keďže nie sú peniaze, treba uvažovať najmä nad lacnými riešeniami, ktoré nám poskytuje príroda.

Stanica:

A) Zlaté Moravce – SHMÚ, Tok: Hostiansky potok

B) Vieska nad Žitavou – SHMÚ, Tok: Žitava

Povodne

  1. stupeň povodňovej aktivity = bdelosť

A) Zlaté Moravce

B) Vieska nad Žitavou

140 [cm]

230 [cm]

  1. stupeň povodňovej aktivity = pohotovosť

A) Zlaté Moravce

B) Vieska nad Žitavou

160 [cm]

310 [cm]

  1. stupeň povodňovej aktivity = ohrozenie

A) Zlaté Moravce

B) Vieska nad Žitavou

190 [cm]

360 [cm]

Zdroj: SHMÚ, 2010

Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu