September 2010 - Nádej
1.september: Keďže rok 2010 bol vyhlásený za medzinárodný rok biodiverzity, IUCN vydala napríklad aj túto správu: „Biodiverzita znamená pre planétu to, čo zdravý imunitný systém pre človeka: pomáha našej produktivite a uľahčuje prispôsobovanie sa zmenám, ale jej strata (jeho oslabenie) zvyšuje našu zraniteľnosť. Prvého decembra bolo toto tvrdenie podporené štúdiou z vedeckého magazine Nature, ktorej odkazom je, že viacej druhov (väčšia pestrosť života), znamená menej chorôb!
7.september: SITA uverejnila správu o obnovení ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Rezort vznikne 1. Novembra a odborná verejnosť je v napätom očakávaní. Najväčšou otázkou je, kto bude novým ministrom tohto inštitucionálne a personálne zdecimovaného rezortu a či sa mu podarí rezort sfunkčniť, obnoviť jeho dôveru a dať zmysel jeho fungovaniu. Keďže si tieto otázky kládlo mnoho ľudí, vznikla aj iniciatíva "Chceme konečne normálneho ministra životného prostredia".
18.september: Dedinčania v strednom Laose chytili jedno z najzriedkavejších a najzáhadnejších zvierat sveta - vietnamskú lesnú antilopu zvanú saola. Zviera, ktoré nebolo zdokumentované viac ako desať rokov a myslelo sa, že už vyhynulo, po pár dňoch v zajatí zahynulo. Z tohto pohľadu považujem odchyt saoly za veľmi nešťastné riešenie, pretože nebyť hlúpej ľudskej túžby všetko vlastniť a dokumentovať, saola mohla ešte žiť a možno splodiť ďalšie saolky. A tak je to aj s výskumom mnohých iných druhov. Zabíjať ich, aby sme o nich niečo zaujímavé zistili v čase, keď konkrétnemu druhu hrozí vyhynutie považujem za neetické a nesprávne. Spomeňte si a výrok IUCN a štúdiu z magazínu Nature. Úzko to súvisí.
22.september: Svetový deň bez áut
Október 2010 - Apokalyptické predpovede
1.október: Faktom dňa na National Geogpraphic je informácia o tom, že medvede grizly vedia bežať tak isto rýchlo ako kone! V časopise Respekt zase píšu, že človek je pravdepodobne najvytrvalejším tvorom planéty, pričom v pretekoch na 80 kilometrovej trati väčšinou dobehne skôr ako kôň. Osobne si však myslím, že napríklad vlci by tromfli aj tých najlepších maratóncov. Svetový deň behu je až 7. novembra.
4.október: Začína medzinárodný týždeň pešej chôdze do školy a pripomíname si sviatok sv. Františka z Assisi, patróna ochrancov prírody, zvierat a vtákov.
5.október: Poľský meteorológ predpovedal najchladnejšiu zimu za posledných 1000 rokov. Posúďte sami.
11.-15.októbra sa v Bratislave konal Ekotopfilm, na ktorom bolo možné vidieť množstvo zaujímavých filmov. V Prahe sa konalo Fórum 2000 - konferencia o výzvach, ktorým čelí ľudstvo. Úvodný príhovor predniesol Václav Havel a neostal nič dlžný svojej povesti vynikajúceho esejistu a dramatika.
"Není vyloučeno, že to všechno zde je jen proto, abychom se měli čemu divit. A že my tu jsme jen proto, aby se měl kdo divit. Proč je ale vůbec zapotřebí, aby se někdo něčemu divil? A jakou alternativu má bytí samo? Vždyť kdyby nic nebylo, nebylo by ani nikoho, kdo by to zpozoroval. A kdyby nebylo nikoho, kdo by to zpozoroval, je velkou otázkou, zda by vůbec bylo či mohlo být samo nebytí."
10.október: Svetový týždeň dažďových pralesov
12.október: Podnikateľ Alojz Hlina vytiahol do ulíc predvolebnej Bratislavy koňa, aby propagoval ekologický spôsob dopravy v meste. V Bratislave, ale napríklad aj v Nitre sa naplno rozbiehajú vážne diskusie o rozvoji cyklistickej dopravy v mestách a rozhodne to môžeme považovať za veľmi pozitívny trend.
13.október: Medzinárodný deň redukcie prírodných katastrof, ku ktorému som preložil a upravil článok UNEP.
20.októbra som zaznamenal správu o internetovom projekte svetoznámeho biológa Edwarda O. Wilsona „Encyclopedia of Life". Ambíciou tejto encyklopédie života je zaznamenať, popísať a katalogizovať každý existujúci živočíšny či rastlinný druh na Zemi. Harvardský profesor Wilson je navyše veľmi charizmatický pán, čo dokazuje aj tento rozhovor, kde spomína na svoje výskumy s mravcami (pre tých, čo viete po anglicky odporúčam vypočuť).
21.október: Deň pôvodných odrôd jabĺk. Pri tejto príležitosti sme sa vybrali na exkurziu k bratom Struhárovcom, ktorí sa venujú pôvodným odrodám ovocia, vede zvanej pomológia a v regióne Bielych Karpát sadia stromy už vyše 20 rokov.
25.október: na summite v Nagoyi k roku biodiverzity bola za ochranu biodiverzity ocenená Kostarika. Kostarický zákon o biodiverzite z roku 1998 bol uznaný ako vzorový zákon pre zákonodarcov/kyne na celom svete. Kostarika je pritom dlhodobo krajinou s veľmi úspešnou stratégiou ochrany a využívania prírody. Okrem toho, že krajina od roku 1949 nemá armádu (ktorá bola ústavne zakázaná), tak napríklad vlastníci pôdy sú v Kostarike vyplácaný za ochranu pôvodných lesov a aj za vysádzanie nových. Od roku 1985 sa lesnatosť krajiny zvýšila z 24% na dnešných 46%. Je viac ako pravdepodobné, že prírodné katastrofy o takej sile, v akej sa vyskytujú napríklad na Haiti (viď článok), by ani zďaleka nemali v Kostarike taký negatívny dopad na krajinu a jej obyvateľov.
November 2010 - Naplnenie jednej predpovede
2.november: The Economist zverejnil článok o evolúcií, v ktorom stálo: „Evolution does not work like that. It actually works by whatever works working". Vyhlasujem v diskusii súťaž o najlepší preklad tejto skvostnej vety.
6.november: V známej zvernici v Topoľčiankach „zubria obora" sa narodili zubrie dvojičky Situ a Sitku. Ihneď sa stali európskym a zrejme teda aj svetovým unikátom, no jedno z nich musela opatrovateľka rodine odobrať, pretože zubry si mláďa prehadzovali a kopali doň. Odmietli ho. Zdá sa vám to kruté? Prirodzené mechanizmy také niekedy sú a my ľudia máme tendenciu im nerozumieť, čo zase príde zvláštne mne: 6. novembra je aj medzinárodný deň prevencie ničenia životného prostredia vo vojnách a ozbrojených konfliktoch.
9.november: Na Haiti vypukla cholera, čím sa (zatiaľ) zavŕšil proces domino efektu katastrof na začiatku ktorých stojí človek sám. Masívne odlesnenie krajiny na súčasné 2% spôsobovalo zosuvy pôdy a záplavy. Záplavy a víchrice ničili úrodu, degradovala pôda, potom prišlo tragické zemetrasenie a nakoniec vypukla cholera. Občianske nepokoje ľudí bez akejkoľvek nádeje sú samozrejmosťou. Predpovede sa naplnili.
20.november: Cloud Appreciation Society zverejnila abecedu oblakov od jednej jedinej autorky.
26.november: Medzinárodný deň nenakupovania.
Koniec novembra: Šéfom štátnej ochrany prírody (ŠOP) sa stáva držiteľ ocenenia Biela Vrana Marián Jasík, čo naplnilo ľudí z fachu určitou nádejou. Vo funkcii vydržal presne 4 dni a sám odstúpil, pretože nebol ochotný akceptovať bývalého riaditeľa Mizeráka. Mizerák bol za minulej vlády spoluzodpovedný za spolitizovanie a zdecimovanie štátnej ochrany prírody. Nádej na lepší rezort životného prostredia sa rozplynula. Zatiaľ sa mnoho nezmenilo.
December 2010 - Ozajstný koniec sveta
1.december: V Respekte vychádza vynikajúci a v mnohých aspektoch zaujímavý článok o Karlovi IV. z ktorého vyberám citát týkajúci sa prírody: „...Evropa tehdy zažívala malou dobu ledovou s velmi krátkými léty, hojnými dešti a obrovskými povodněmi, invazemi hmyzu a epidemiemi moru. Navíc Karel a jeho poddaní neměli pro přírodní katastrofy jiná vysvětlení než ta, která nabízela bible a její teorie soudního dne". Len pripomínam, že v stredoveku na mnohých územiach taktiež dochádzalo k masívnym odlesneniam krajiny a kto si vie dať dve a dve dokopy, spomenie si napríklad na Kostariku a Haiti. Treba viac dodávať?
5.december: National Geographic uverejňuje mapu miznutia, resp. znižovania svetovej populácie levov od roku 1800 s predikciou do roku 2020. Je to veľmi smutná animácia.
9.december: NASA oznamuje ozajstný vedecký koniec sveta. Žiadna teória súdneho dňa, žiadne predpovede rumunskej vedmy, či magické dátumy typu 2012. Vo vedeckom článku z októbra 2010 sa môžete dozvedieť, že čas zanikne už o 5 miliárd rokov. A čo keď je to iba novodobá viera vo vedu, ktorá ďalším generáciám ľudí, či ich ďalšiemu evolučnému stupňu, vyznie podobne smiešne, ako teória súdneho dňa, ktorý mal prísť už toľko krát?
10.december: Jordánska princezná Basma Bint Ali, ktorá mnohých očarila svojim pôvabom a krásou, opäť boduje. V Jordánsku zakladá botanickú záhradu, ktorej primárnym cieľom je ochrana biodiverzity a znižovanie chudoby. To všetko robí len preto, že si myslí, že je to našou povinnosťou chrániť biodiverzitu. A možno čítala niektorý z článkov v časopise Nature, alebo sa zúčastnila konferencii v Nagoyi.
Koncom decembra spustilo Bird life Slovensko hlasovanie, pri ktorom by som vám odporučil si oddýchnuť. Pozrite si fotografie slovenskej avifauny za rok 2010 a zahlasujte za najkrajšiu fotografiu podľa vášho gusta. Hlasovať sa môže do 13. januára 2011.
A na záver jedno krátke video (len v angličtine), v ktorom Matka Príroda osobne vystavuje účet prekvapenému pánovi. Do ďalších náročných semestrov prajem všetkým mnoho zdaru v snahe pochopiť a rešpektovať Matku Prírodu a Matke Prírode prajem menej tých, čo si myslia, že im účet nikdy nevystaví a ostanú jej doživotnými dlžníkmi.