,,Homo sum, humani nihil a me alienum puto“ Terentio

Som človek a nič ľudského mi nie je cudzie. S takýmto úvodným citátom by som najradšej chodil v týchto tropických horúčavách na skúšky. Viete si to predstaviť? Prísť na skúšku bosý, iba v trenírkach s lopúchom na ovievanie a dvojlitrovou fľašou minerálky. No a čo? Keď mám vedomosti prečo nie? Škoda, že máme taký hlúpy bontón, a že my sme takí hlúpi a dodržujeme ho. Keď niekto vie, tak vie aj nahý. ,,Vive la guerre éternelle“ , nech žije večná vojna! No a k tým vedomostiam som sa chcel pôvodne dostať. Čo tak si dať krátky rýchlo kurz komickej latinčiny .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Myslím, že aj ne zoológom môžu byť celkom známe názvy ako Kanis lupus (Vlk), Bufo bufo (ropucha), či Vulpes vulpes (Český klasik by sa zamyslel: tak vúl nebo pes, ať se rozhodne. A ona to liška). Neobyčajný cit Rimanov pre správne pomenovanie vecí môžeme pozorovať napríklad pri takej strake. Predstavte si situáciu, že sedíte v olivovom sade, opájate sa chuťou vína a tu zrazu priletí straka a uchmatne Vám Váš drahokam, ktorý ste chceli poobede darovať svojej konkubíne. No čo už môže taký Riman v takej situácii robiť. Poriadne si zanadávať. Pica pica, kričí. A ona to straka. Alebo keď kráča lesom za súmraku, a čosi ho znenazdajky vyplaší, tak to môže byť jedine Bubo bubo (Výr obyčajný). Neobyčajne spontánne musel vzniknúť aj názov Humulus lupulus , ktorým Rimania pomenovali chmeľ. Keď si k tomu pridáme takú Cuculus (kukučka) alebo takého Dendrocopa (ďateľ), vcelku vtipný názov má aj losos atlantický (Salmo salar) mohli by mnohý nadobudnúť ilúzie o jednoduchosti latinského jazyka. NIE, milé deti! Všetko je inak. Skúste si zapamätať taký Craterellus cornucopoides alebo Helianthemum nummularium. Ich slovenské ekvivalenty vám radšej ani neprezradím, pretože by ste to v tomto momente prestali čítať. Poďme radšej na tie veselšie a ľahšie zapamätateľnejšie. Napríklad by ma zaujímalo, čo má taký orol s vodou. Prečo ho naši múdri Rimania nazvali Aquila. Intuitívne by som tento názov priradil skôr nejakej elegantnej morskej panne. A prečo sa akási mne nie príliš známa vlha obyčajná volá Oriolus oriolus , keď toto krásne meno sa mohlo pokojne priradiť práve orlovi. A prečo je sokol Falco , tak tomu už vôbec nerozumiem. Falco je predsa lietajúci pes, vždy bol a bude. A hotovo. Aj keď je pravda, že z didaktického hľadiska sú niektoré rozprávky úplne nemožné. Nedávno som videl rozprávku s lietadielkom, ktoré sa volalo Savana, a skúste potom dieťaťu vysvetliť, že savana nie je lietadlo. Nepochopí, tak ako ja nepochopím, že Falco je sokol, alebo že Bombycilla je dáky chochláč. Je mi z toho akosi chechtavo. A je veľmi teplo. Asi si dám dole tričko. Rodina to pochopí. AAA tak nie! ,,Prišla návšteva, chovaj sa slušne!“ nuž čo, Vanitas vanitatum!!“ márnosť nad márnosť!

Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu