
Nie, toto nebude životopis tohto neobyčajného umelca, i keď by si to zaslúžil. Nebudem sem písať všetky jeho ocenenia (a že ich je dosť), nebudem vám opisovať aký význam pre neho mala tá ktorá žena, počnúc jeho matkou či menovať všetky jeho nahrávacie spoločnosti. Nie. Stačí, keď na pár riadkov objavím pre niekoho úžasného človeka i speváka, a pre tých ktorí, ho poznajú, i samému sebe pripomeniem, že húževnatosť, talent a bojovnosť vyhrávajú mnohokrát i nad celým svetom.
Ray Charles Robinson, pre mnohých známy len ako Ray Charles sa narodil, aby bol hudobníkom. Viem to preto, pretože keď vás počas života nezlomí pocit viny za smrť malého brata, otrasné podmienky na život, ktoré vtedy mali mnohí Afroameričania žijúci v USA, úplné oslepnutie v siedmych rokoch, následná smrť otca a neskôr i matky, tak to nie je len talent, ktorý vás poháňa, ale i vrodená úžasná vlastnosť bojovať i v tých najhorších podmienkach, ktoré zdobia mnohých géniov tvoriacich tento svet. Svoje danosti preukazoval už na škole pre nevidomých, a stupňovalo sa to až dokedy sa nedostal do Atlantic Records, kde ho dotiahol Ahmed Ertegun, a kde i začal nosiť dnes už legendárne okuliare. Tu už začal tvoriť hit za hitom (Mess Around, I Got a Woman), a každý ďalší oslovil milióny amerických tínedžerov i starších a Charlesova hviezda začala stúpať k nebu. Nevídaný úspech, ktorý zaznamenal tento „otec soulu" bol nevídaný z viacerých dôvodov. Jeho slepota, vzťahy vtedajšej americkej spoločnosti k čiernym obyvateľom či jeho problémy s drogami, ktoré ho trošku pribrzdili v rozlete. No iba pribrzdili, a keďže Rayovi sa vzdávať ešte nechcelo, postupoval ďalej, čiernej komunite dokazoval každým dňom, že majú právo na rovnaký život, ako bieli, začal sa stretávať s tým najdôležitejšími ľuďmi, vrátane prezidentov a nezmazateľne sa zapísal do hudobných dejín.
(Čo je zaujímavé, marketingový ťah prinútil Raya Charlesa Robinsona, používať svoje stredné meno, keďže pri počiatkoch jeho úspechov patril k najväčším športovým hviezdam boxer menom Sugar Ray Robinson. )
Čierny muž, ovplyvnení hudobníkmi ako Nat King Cole, Charles Brown či Louis Armstrong, chcene nechcene, ohýbal hudobný svet svojím talentom, hlasom a genialitou. Vyhlásením za 10. najlepšieho umelca všetkých čias a 2. najlepšieho speváka všetkých čias to len potvrdzuje. Oslepol, osamel, upadal, no vždy vstal, bojoval a nakoniec i vyhral. V časoch segregácie čiernych to bol i on, ktorý im dal nádej v temných časoch v USA. A zato sa mu dostalo ocenení, krásneho života(aspoň v jeho neskorších fázach), lásky a podpory. Čo rozdával i dostal. Ray Charles, o ktorom Frank Sinatra povedal, že je jediným skutočným géniom v hudobnom priemysle, zomrel roku 2004 na Floride. Zanechal po sebe stopu, ktorá už nikdy nezmizne. Hudobnú stopu.