Vojna, ktorú nevidíte - John Pilger

Jedno je pravda. 21. storočie je doba konšpirácií a podivných teórií vypúšťaných samozvanými novinármi, aktivistami,„zástancami demokracie" a tak ďalej a tak ďalej. Každý deň príde nová zaručená pravda o tom, čo sa stalo 9/11, ako dopadol Usáma bin Ládin, kto bol v skutočnosti Saddám Husajn, kto naozaj zabil Kennedyho... No máme tu aj ľudí, ktorí majú za sebou roky a roky tvrdej práce, skúseností a kontaktov, ktoré im pomohli nahliadnuť za oponu svetových udalostí, o ktorých sa nik nemal dozvedieť skutočnú pravdu. Ľudí, ktorí svojim pohľadom vrhajú na svetové dianie nové svetlo. Jedným z nich je bezpochyby i novinár, dokumentarista, spisovateľ a filmár John Pilger.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pilger sa narodil v roku 1939 v austrálskom meste Sydney, no od roku 1962 žije v Anglicku, kde aj novinársky pôsobí. Svoju kariéru započal ako vojnový korešpondent vo vojne vo Vietname. Situácia, s ktorou sa tu zoznámil mu dala dostatok dôvodov, aby ostro kritizoval zahraničnú politiku USA, ale aj jeho nového domova - Anglicka. Okrem Vietnamu, ako korešpondent pre Daily Mirror´s pôsobil aj v Kambodži, Egypte, Indii a Bangladéši. V tamojších krajinách videl skutočnú pravdu, nie len pravdu prezentovanú mainstreamoými médiami, ktoré sa mu stali celoživotnými súpermi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sedem rokov po tom, ako sa presťahoval do Anglicka začal i s tvorbou televíznych dokumentov. Postupne, s novými skúsenosťami prichádzali aj nové dokumenty o Vietname, Kambodži, Indii, Japonsku, Austrálii, Juhoafrickej Republike či USA. Pilgerove dokumenty majú často kritický charakter, neprajníkmi zamieňaný za konšpiratívny. Lenže kým konšpirátori mnohokrát komentujú svetové dianie z tepla domova, mysliac si, že všetko, čo nájdu na „tajných" stránkach a „tajných" dokumentoch je pravda, Pilger okúsil všetky hrôzy, o ktorých hovorí na vlastnej koži. John Pilger za svoj život nakrútil vyše 35 dokumentov a dokumentových cyklov, za ktoré získal aj mnohé ocenenia vrátane cien Emmy a Bafta.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna, ktorú nevidíte

Filmový dokument z roku 2010 jasne ukazuje rolu médií v utváraní verejnej mienky. Neváhajú prinášať nepravdivé a zavádzajúce informácie, ktoré neskôr ľudia považujú za skutočnú pravdu. Dokument, ktorý využíva svedecké výpovede zainteresovaných novinárov z oboch strán barikády, armádnych dôstojníkov, vojnových korešpondentov ale aj nezávislých novinárov typu Juliena Assangea, ktorého Pilger veľmi podporuje, je mnohými oceňovaný ako „mrazivo skutočný dokument". Pilger nedáva slovo len tým, ktorých potrebuje počuť, aby obhájil svoje tvrdenia, prihovára sa aj cez ľudí, ktorých kritizuje a ktorí sú za šialenstvo zvané propaganda zodpovední. Vojna, ktorú nevidíte je dokument, ktorý vám nepredkladá pravdu takú, akú ju chcete a potrebujete počuť, ale takú, aká je.

SkryťVypnúť reklamu

Šokujúca informovanosť

Ako som v úvode spomínal, celoživotným nepriateľom Johna Pilgera sú mainstreamové médiá. V roku 2002 vyhlásil, že mnoho žurnalistov nie je nič viac, než hlásatelia toho, čo Orwell nazýval oficiálnou pravdou. V dobe odpočúvania, sledovania a vraždenia ľudí opačného názorov by sa jeho tvrdenie dalo pokladať za nadčasové. 2. januára tohto roku New Statesman uverejnil Pilgerov článok, v ktorom, okrem iného, hovorí o tom, ako nie len americké, ale aj mainstreamové médiá v Anglicku účelovo zavádzajú. Podľa jednej štúdie, v ktorej sa Britov pýtali, koľko nevinných ľudí bolo zabitých vo vojne v Iraku, väčšina odpovedala - menej než 10 000. Pravdou je, že bolo zabitých viac než 1 000 000 mužov, žien a detí. Šokujúce, aká je informovanosť v jednej z najvyspelejších zemí na svete. Čo potom očakávame v krajine, ako je Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

Kritik Tonyho Blaira, Georga W. Busha...

Keď George W. Bush viedol vojnu v Iraku, prvým, ktorý stál v rade kritikov tejto operácie bol John Pilger. Označil túto vojnu za nehumánnu a vyslovil presvedčenie, že práve podobné operácie rozdúchavajú neslobodu, terorizmus a tortúru po celom svete. Tak isto, ako Busha, kritizuje aj bývalého anglického premiéra Tony Blaira, ktorého po podpore izraelskej vlády na čele s Arielom Šaronom v konflikte Izrael - Libanon v roku 2006, vyhlásil za vojnového zločinca a taktiež mu vyčíta, že podporil USA vo vojne v Iraku. Prehlásil, že USA, ale aj Veľká Británia a iné mocnosti podľa svojej vôle mení „dobrých" diktátorov na „zlých" a naopak. Kým zo Saddáma Husajna urobili teroristu a neskôr ho popravili, diktátorov v Saudskej Arábií, ktorí predávali zbrane Talibanu, Al Kájde, Al Nasre aj iným teroristickým organizáciam, považujú za „dobrých" a nadväzujú s nimi úzke priateľstvá a spojenectvá. Inými slovami, robia si čo chcú a nik im v tom nemôže zabrániť. Keby boli lži preukázané a ukázané svetu, možno by sa dalo ušetriť ďalších 1 000 000 životov.

John Pilger zaplňuje dieru, ktorá vzniká medzi konšpirátormi a mainstreamovými médiami. Je to človek, ktorý pre nás odhaľuje pravdu, číta medzi riadkami, vyšetruje, aby mohol priniesť tvrdenia, ktoré sú podložené čo možno najdôveryhodnejšími zdrojmi. Slovo na svoju obhajobu dáva aj tým, ktorí sú v jeho očiach vinníkmi. John Pilger je novinár, ktorý má viac než 40 ročnú prax s vojnou, dýcha jej na krk, stúpa jej na otlaky, udiera ju údermi pod pás, pretože presne to robí aj ona. Jeho články sa pravidelne objavujú v tých najčítanejších svetových periodikách cez The Guardian, The Independent, The New York Times, až po švédsky Aftonbladet a taliansky Il Manifesto.

John Pilger nechce nič niac, než ukázať nám vojnu, ktorú nevidíme!

Zoran Boškovič

Zoran Boškovič

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý, dá sa povedať začínajúci žurnalista, ktorý tu bude prezentovať svoje názory na rôzne témy zo spoločenského života a zo všetkých jeho aspektov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu