"Ambiciózne tímy"

Počas dlhej a krásnej futbalovej histórie môžeme sledovať vzostupy i pády rôznych tímov. Tímov, ktoré sa zaoberajú skôr prácou s mládežou, tímov, ktoré sú predurčené pre výchovu a následný predaj talentovaných mladíkov. Tímov, ktoré sú hore či tímov, ktoré sú predurčené byť dole. Tímov s históriou a tradíciou i tímov, ktoré rátajú roky svojej existencie na prstoch nanajvýš štyroch rúk. No v posledných rokoch prichádza na scénu nový typ futbalového tímu - ambiciózny tím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Otec všetkých "ambicióznych" tímov
Otec všetkých "ambicióznych" tímov 

Áno, je to v podstate normálne prídavné meno, ktoré sa dokonale hodí k futbalu. Ambiciózny sem, ambiciózny tam. No v modernom futbale a v modernom ponímaní tohto slova sa trošku zabúda na pravý význam tohto slova. Skutočne je ambiciózny každý tím, ktorý približne 10 rokov žije zo slávy časov minulých a na vzostup sa dokáže dostať len impulzom v podobe šeku na 100, 200, 300 či viac miliónov euro? Skutočne každý tím, ktorý zo dňa na deň kúpi 5 či 6 hráčov hrajúcich na tej najvyššej možnej svetovej úrovni dostane menovku - "ambiciózny"? Čiže, ak tomu správne rozumiem, vyvolenými(ambicióznymi) sa stanú tie kluby, na ktoré sa usmeje šťastie a vyberie si ich nejaký rozmarný, o futbale nič netušiaci biznis-man ako stredobod záujmu a milióny zo svojho konta pomaly, ale isto presúva na konto klubu. V skratke si predstavme zoznam tých "najambicióznejších" tímov, ktoré futbalová scéna ponúka:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manchester City

Pravdepodobne otec všetkých "ambicióznych" tímov. "Ambicióznym" tímom sa stal presne v auguste roku 2008. Práve vtedy do "modrej časti" Manchesteru zavítal šejk Mansour s možnosťou odkupu, históriou o poznanie menšieho Manchesterského klubu. Podarilo sa a tak sa v tom mesiaci zrodil ďalší vrcholný hráč, s ktorým bolo treba rátať i do budúcnosti. Za prezidenta bol zvolený Khaldoon Al Mubarak a pri ďalších prestupových oknách ukázal, aké smerovanie by mal nabrať tento klub pod jeho velením. Príchody Davida Silvu, Yaya Tourého, Sergia Aguera, Samira Nasriho a mnohých ďalších by bol za normálnych okolností nepravdepodobný, no vidíme, že nakoniec "ambície" rozhodli. Všetky tieto hviezdy mal zastrešiť hviezdny tréner Roberto Mancini a "ambiciózny" tím bol na svete. Vďaka bohu pre City má Mubarak na svojich účtoch ešte dostatok "ambícií", inak by okamžitý úspech v podobe ligového titulu či poháru FA Cup zostal ojedinelý. Vďaka bohu.

SkryťVypnúť reklamu

V stručných bodoch si môžme dokázať, aká je táto "ambicióznosť" úžasne kozmopolitná. V Španielsku "ambicióznu" vlnu zastupuje FC Málaga na čele s čerstvo vymenovaným trénerom Berndom Schusterom a šejkom Abdullahom Al Thanim. Ten od príchodu avizoval nákupy a neostal svojim slovám nič dlžný. Santi Cazorla, Jeremy Toulalan, Carlos Idris Kameni či Joaquín sú toho jasným dôkazom. Samozrejme, aj tu sa dokázalo, že s "ambíciami" sa dokážu dosiahnuť i ciele, o akých sa vám ani nesnívalo, a po sezónach na 17. či 10. mieste prišli pozície zaručujúce účasť v Lige Majstrov, ktoré dokázali, že mať "ambície" sa oplatí. Keby som mal s takýmito analýzami pokračovať ďalej, asi by to skĺzlo do stereotypu. Stačí si len pripomenúť "ambicióznosť" po francúzsky v podaní PSG na čele s Nasserom Al Khelaifim. Pravdepodobne čo priniesol a čo dosiahol netreba žiadnemu futbalovému nadšencovi pripomínať. Na mená Carlo Ancelotti, Zlatan Ibrahimovič či Thiago Silva nebude nik potrebovať Google. Do klubu "ambicióznych" po novom patrí i AS Monaco FC na čele s Dmitrym Rybovlevom, ktorý za dva mesiaci stihol minúť vyše sto miliónov euro na nákup hráčov ako Falcao, Joao Moutinho či James Rodríguez a ešte neskončil. Obdivuhodné. A sme konečne na konci. Náš "ambiciózny" zoznam sa končí ruským rýchlo-kvaseným "veľkým" klubom, Anzhi Machačkala. Sulejman Kerimov, 47 ročný biznis - man a filantrop sa rozhodol, že vytvorí z tímu sídliaceho v Dagestane konkurencie - schopný tím, ktorý by naháňal i také kluby ako CSKA Moskva či Zenith Petrohrad. Podarilo sa. I keď k tomu potreboval oprášiť svoju šekovú knižku, mimo iného na Samuela Eto´a, z ktorého spravil najlepšie zarábajúceho futbalistu planéty. No nevadí, účel svätí prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu

Som si istý, že teraz som trošku stúpil na otlak fanúšikom vyššie spomenutých tímov, vzal som im ilúzie o tom, že ich tím patrí k tým, ktoré budovali svoju kvalitu na mládeži, tradíciách a rokoch odžitých na vrchole. Naopak tieto tímy svoju kvalitu, zašlú či žiadnu slávu oživili "ambíciami", v tomto prípade predstavujúcich peniaze, ktoré vložili do nich biznis - meni a šejkovia, ktorý sa do futbalu rozumejú tak, ako ľudia, ktorí nazvali tieto tímy ambicióznymi.

Zoran Boškovič

Zoran Boškovič

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý, dá sa povedať začínajúci žurnalista, ktorý tu bude prezentovať svoje názory na rôzne témy zo spoločenského života a zo všetkých jeho aspektov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu