Prečo je dôležité podporovať excelentnú vedu?

Podporujeme vedeckú excelentnosť: ako ministerstvo motivuje výskumníkov prispievať k inováciám a spoločenskému pokroku.

Prečo je dôležité podporovať excelentnú vedu?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Autor je štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky pre oblasť vysokého školstva a akademického výskumu.

Veda hýbe svetom – zlepšuje naše zdravie, inovuje technológie a posúva spoločnosť dopredu. Aby Slovensko držalo krok s najlepšími, musí cielene podporovať vedecké výstupy, ktoré majú najväčší vplyv na medzinárodnej úrovni. Ministerstvo školstva preto zaviedlo automatický systém odmeňovania pre vedcov, ktorí dosiahnu mimoriadne výsledky. Tieto opatrenia nie sú určené len pre prírodné a technické vedy, ale poskytujú príležitosti aj výskumníkom z humanitných, spoločenských a ekonomických odborov. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z pilierov podpory sú publikácie v Nature Index, ktorý zahŕňa najprestížnejšie vedecké časopisy na svete. Ak sa slovenský vedec dostane so svojím výskumom do týchto časopisov, znamená to, že jeho práca spĺňa najvyššie medzinárodné štandardy. Hoci v tomto indexe dominujú prírodné vedy, priestor v renomovaných interdisciplinárnych časopisoch nachádzajú aj vedci skúmajúci napríklad ekonomické správanie, rozhodovacie procesy či efektívnosť vzdelávacích metód. 

Ďalším dôležitým kritériom sú vysoko citované publikácie vo Web of Science, ktoré patria medzi 1% najcitovanejších vo svojom odbore. Citovanosť je jedným z hlavných ukazovateľov kvality výskumu a reflektuje jeho dôležitosť pre odbornú komunitu. Zatiaľ čo v prírodných a technických vedách sa často spája s experimentálnymi objavmi, v spoločenských vedách môže ísť o prelomové ekonomické modely, psychologické teórie či analýzy demokratických procesov, ktoré ovplyvňujú akademickú aj verejnú diskusiu na globálnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Vedecké výsledky by nemali ostať len v akademických kruhoch – mali by viesť ku konkrétnym inováciám. Preto systém podpory zahŕňa aj európske a americké patenty, ktoré sú registrované v European Patent Office alebo United States Patent and Trademark Office. Hoci sa patenty často spájajú s technickými a prírodnými vedami, priestor na inovácie existuje aj v spoločenských odboroch, čo dokazujú aj dva zo šiestich aktuálne podporených patentov. Nové metódy výučby, analytické nástroje pre ekonomické rozhodovanie či softvérové riešenia na spracovanie jazyka a hodnotenie rizík sú príkladmi aplikovaného výskumu, ktorý môže priniesť praktické výstupy s komerčným potenciálom. 

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšou výzvou sú granty ERC (European Research Council), ktoré patria medzi najprestížnejšie vedecké granty v Európe. Získať ich môžu len najlepšie vedecké projekty s veľkým potenciálom ovplyvniť vedu a spoločnosť. Významnú časť týchto grantov pritom tvoria projekty z oblasti spoločenských a humanitných vied, ktoré financujú výskumy o globálnych ekonomických krízach, mechanizmoch dezinformácií či historických koreňoch nerovností. 

Ako obstojí Slovensko v porovnaní s inými krajinami?

Podpora excelentných vedeckých výstupov nie je len izolovaným opatrením – je to stratégia, ktorú úspešne uplatňujú krajiny s výkonným výskumným sektorom. Napríklad Nemecko investuje do špičkových vedcov prostredníctvom DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft), pričom kľúčovým kritériom sú vysoko hodnotené publikácie a prestížne granty. Francúzska agentúra ANR (Agence Nationale de la Recherche) poskytuje cielenú podporu pre výskumníkov, ktorí získajú ERC granty, čím zvyšuje ich šance na úspech v európskej konkurencii. 

SkryťVypnúť reklamu

Vo Fínsku a Dánsku sa na hodnotenie kvality výskumu používa kombinácia citovanosti, vplyvu na spoločnosť a aplikovaného výskumu. Vo Veľkej Británii funguje Research Excellence Framework (REF), ktorý priamo hodnotí nielen vedeckú kvalitu publikácií, ale aj ich dosah na spoločnosť a ekonomiku – podobne ako pripravované hodnotenie VER2026 na Slovensku

Slovenský systém tak nasleduje overené medzinárodné mechanizmy. Automaticky podporuje excelentných vedcov bez zbytočnej administratívy, čo motivuje k zapojeniu do najprestížnejších výskumných projektov a zároveň zvyšuje viditeľnosť slovenskej vedy vo svete. Takéto strategické opatrenia sú kľúčom k tomu, aby sa Slovensko stalo konkurencieschopným hráčom na medzinárodnom vedeckom poli a zabezpečilo, že vedecké objavy – bez ohľadu na odbor – budú mať skutočný dosah.

Róbert Zsembera

Róbert Zsembera

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  5x

štátny tajomník rezortu školstva pre vysoké školstvo a akademický výskum Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu