Koho volili občania, ktorí pricestovali zo zahraničia?

SR neumožňuje svojim občanom voliť v prezidentských voľbách zo zahraničia. Preto mnohí voliči, ktorí chceli odovzdať svoj hlas, cestovali na otočku do pohraničných obcí. Ich hlasy potom ovplyvnili celkové výsledky danej obce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Podpíšte online petícu www.SrdcomDoma.sk za možnosť voliť zo zahraničia a sledujte novinky na Facebook-u.

Výzva: viete o okrskoch, v ktorých volilo veľa občanov, ktorí tam nemajú trvalý pobyt? Dajte nám o tom vedieť - napíšte do komentára. Zanalyzujeme ich volebné výsledky.

Slovenská republika je jednou z dvoch krajín EÚ, ktoré majú priamu voľbu prezidenta, ale neumožňujú svojim občanom voliť zo zahraničia. 

Netrestajme našich občanov za to, že cestujú do zahraničia za prácou, či vedomosťami. Umožnime im voliť aj zo zahraničia - napríklad poštou, tak ako vo voľbách do NR SR.

Podpíšte online petícu www.SrdcomDoma.sk za možnosť voliť zo zahraničia - vo všetkých voľbách.

Okrem cca 300-400.000 občanov, ktorí študujú, alebo pracujú v zahraničí, nemajú možnosť zúčastniť sa volieb prezidenta aj ďalšie skupiny občanov. 

V sobotu - 16.3.2019 sa zúčastnila finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní - Soldeu - El Tarter aj Slovenka Petra Vlhová a obsadila 3. miesto. Petra Vlhová reprezentovala našu krajinu v zahraničí, naša krajina jej neumožnila voliť prezidenta. Pritom by stačilo, aby NR SR umožnila občanom voliť poštou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tisíce občanov cestujú v čase volieb na Slovensko

Mnohí z občanov využívajú voľby na návštevu rodín. Nie každý si však dokáže veci zariadiť tak, aby mohol byť v čase volieb na Slovensku. Veď termín konania volieb vyhlásuje predseda NR SR len 55 dní pred konaním volieb. Aj cez víkendy musia byť zamestnanci veľvyslanectiev v zahraničí k dispozícii, šoféri sedia v autobusoch a nákladných autách a brázdia cesty Európy, opatrovateľky sú na týždňovkách v Rakúsku atď.

V ČR žije a študuje veľká časť občanov SR a mnohí z nich cestovali aj tento krát na voľby na otočku spolujazdou autami, či vlakmi. Pohraničná obec Kúty je ich obľúbenou cieľovou stanicou pre dobrú dostupnosť aj pre zastávku vlaku Eurocity. Na ranný spoj Praha - Brno - Kúty dokonca Slováci v ČR vypísali udalosť na Facebooku a z cesty vlakom sa stala networkingová akcia. 

SkryťVypnúť reklamu

Okrsok č. 1 v obci Kúty ako barometer názorov občanov pôsobiacich v ČR

Obrázok blogu
(zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky)

Keď porovnáme výsledky prvého kola prezidentských volieb - celoslovenské, okresné a obecné (Kúty) a špeciálne okrsok č.1, v ktorom volili mnohí občania, ktorí na voľby docestovali, môžeme vidieť mierne odlišnosti, ktoré môžu naznačovať preferencie občanov zo zahraničia. Spozornieť by sme mali najmä v prípade, keď sú rozdiely medzi hodnotami za SR, okres a obec výrazné.

Okrskové volebné komisie vo volebnej zápisnici neuvádzajú počet občanov, ktorí volili v obci, aj keď nemajú v obci trvalé bydlisko. Zápisnica neuvádza ani počet prevzatých hlasovacích preukazov, ani počet prevzatých čestných prehlásení o trvalom pobyte v cudzine. Z porovnania volebnej účasti v obci a volebnej účasti v SR, kraji, či okrese môžeme usudzovať na počet hlasujúcich, ktorí pricestovali zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Volebná účasť v SR: 48,74%
Volebná účasť v Trnavskom kraji: 47,16%
Volebná účasť v okrese Senica: 49,66%
Volebná účasť v obci Kúty: 53,90%
Volebná účasť v 1. okrsku obce Kúty: 52,64%

Obrázok blogu
(zdroj: www.SrdcomDoma.sk)

Do obce Kúty pricestovalo podľa členov volebných komisií voliť asi 700 voličov zo zahraničia. 

Porovnaním volebných výsledkov v SR, Trnavskom kraji, okrese Senica a obci Kúty vidíme, že hlasujúci v okrsku č.1:

  • výrazne častejšie volili Zuzanu Čaputovú (60,76% versus 40,57% za celú SR)

  • výrazne zriedkavejšie volili Maroša Šefčoviča (12,48% versus 18,66% za celú SR)

  • výrazne zriedkavejšie volili Štefana Harabína (4,69% versus 14,34% za celú SR)

  • zriedkavejšie volili Mariana Kotlebu (8,59% versus 10,39% za celú SR)

Ako volili občania pôsobiaci v Rakúsku?

Karlova Ves je dobre dostupné miesto, ktoré si v každých voľbách vyberie pre odovzdanie svojho hlasu množstvo našich občanov, ktorí pôsobia v Rakúsku. Najviac navštevovanými okrskami sú 7. a 8. okrsok. Toto sú volebné výsledky z uvedených dvoch okrskov:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky)
Obrázok blogu
(zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky)

Ďalším okrskom, dobre dostupným z Rakúska je 5. okrsok v Petržalke. Z 673 voličov až 77 voličov volilo s hlasovacím preukazom a 15 s cestovným pasom, pričom títo odovzdali čestné prehlásenie o trvalom pobyte v Rakúsku. Tu sú volebné výsledky:

Obrázok blogu
(zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky)

Uvedené nám naznačuje, koho volia občania, ktorí pôsobia v zahraničí. Môžme z toho usudzovať aj na hodnoty, ktorými sa títo občania riadia vo svojom živote a akú majú predstavu o budúcnosti Slovenska.

Na termín druhého kola volieb - 30.3.2019 už Slováci žijúci / študujúci v ČR vypísali ďalšie udalosti:

Praha -> Kúty
Brno -> Kúty

Obrázok blogu
(zdroj: Petícia www.SrdcomDoma.sk za možnosť voliť zo zahraničia)
Samuel Zubo

Samuel Zubo

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Pochádzam z Rimavskej Soboty, pôsobím v Prahe (ČR). V mladosti skaut a jaskyniar v SR. Mojou najväčšou inšpiráciou je 10 r. dcérka Barborka.V Prahe som vybudoval klubovňu a založil skautský oddiel, mobilizujem občanov SR v zahraničí pre pozitívnu zmenu na Slovensku v spolku Pražská kaviareň z.s. Od roku 2018 som predsedom združenia Srdcom doma o.z. ktoré presadzuje rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky typy volieb. Pred voľbami do NR SR 2020 sa nám online kampaňou Srdcom doma podarilo zvýšiť volebnú účasť zo zahraničia na takmer trojnásobný počet oproti roku 2016. Na hackathone EUvsVirus v apríli 2020, kt. sa zúčastnilo cez 20 000 účastníkov s 2100 projektami sa náš projekt Qesadila pre online hlasovanie s použitím eID umiestnil na 3. mieste v kategórii “Ochrana občanov a demokracie” (Protection of citizens & democracy). Zoznam autorových rubrík:  RegiónySrdcom domaSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu