Výzva politickým stranám a hnutiam - pred blížiacimi sa voľbami do NR SR

Vážené dámy, vážení páni, obraciame sa na Vás s požiadavkou o rozšírenie Vášho volebného programu. A máme na Vás 5 otázok. Vaše odpovede budeme postupne zverejňovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Výzva politickým stranám, zúčastňujúcim sa volieb do NR SR v r. 2020.

Praha, dňa: 28.8.2019

Vážené dámy, vážení páni, 

obraciame sa na Vás s požiadavkou o rozšírenie Vášho volebného programu.Ústava SR z volebného procesu nevylučuje občanov, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. Preto je potrebné novelizovať Zákon 180 / 2014 Z.z., ktorý vo väčšine volieb občanom právo voliť zo zahraničia neumožňuje.

Kto sme

Sme občania SR tak, ako Vy, ktorým záleží na budúcnosti našej vlasti. Vďaka členstvu v EÚ stále viac využívame právo na slobodný pohyb a aktívne pôsobíme v SR i zahraničí. Pracujeme pre SR, reprezentujeme, cestujeme za prácou, oddychom, či vzdelaním, podnikáme, bádame… Ani na moment neprestávame byť občanmi SR. Nezabúdame, kde je náš domov a chceme aktívne participovať na veciach verejných tak, ako nám to zaručuje Ústava SR. Zastupujeme 17.000 signatárov petície za možnosť voliť zo zahraničia (www.srdcomdoma.sk).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo nechceme

Nechceme meniť pravidlá, kto je oprávnený voliť. Presne to popisuje Ústava SR i Zákon 180 / 2014 Z.z.

Čo chceme

Chceme využívať právo zúčastňovať sa vecí verejných tak, ako nám to zaručuje Ústava SR, bez dodatočných obmedzení. Naša legislatíva pozná spôsob voľby - poštou. Tento spôsob dnes Zákon 180/2014 Z.z. umožňuje využiť len v prípade volieb do NR SR a v prípade referenda. Môžu ho však využiť len voliči, ktorí sú v čase volieb v zahraničí

Sme presvedčení, že občania, ktorí využívajú slobodu pohybu, ťažko vybojovanú v roku 1989, nesmú byť trestaní tým, že im štát neumožní účasť na voľbách. Každý, kto je oprávnený voliť v tých-ktorých voľbách na území SR, musí mať možnosť odovzdať svoj hlas aj v prípade, že je v čase volieb v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímajú nás vaše postoje

Chceme vedieť, či naše požiadavky považujete za legitímne a veríme, že mnohé z nami naznačených otázok nájdeme vo vašom volebnom programe ako návrhy, ktoré ste pripravení presadiť v parlamente. Inšpirovať sa môžete inými krajinami - napríklad Rakúskom či Estónskom, ktoré svojim občanom umožňujú účasť na všetkých voľbách, aj keď sú v čase volieb mimo svojho bydliska, či v zahraničí.

Veľmi nám záleží na tom, aby čo najviac oprávnených voličov mohlo využiť svoje volebné právo a aby naši zástupcovia silne reprezentovali všetkých občanov, teda aj cca 10% voličov, ktorí budú v čase volieb v zahraničí. Preto sa pri hlasovaní vo voľbách na jar 2020 budeme rozhodovať aj na základe Vašich odpovedí na nasledujúce otázky:

SkryťVypnúť reklamu

1. Súhlasíte s tým, aby občania SR, ktorí sú oprávnenívoliť prezidenta SR, mali možnosť využiť toto svoje právo aj v prípade, že sú v čase prezidentských volieb v zahraničí?

2. Súhlasíte s tým, aby občania SR, ktorí sú v čase volieb do Európskeho parlamentu v zahraničí, mali možnosť voliť zástupcov do Európskeho parlamentu spomedzi kandidátov kandidujúcich v SR?

3. Súhlasíte s tým, aby občania SR, ktorí sú oprávnení voliť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov na území SR, mali možnosť využiť toto svoje právo aj v prípade, že sú v čase volieb mimo trvalého bydliska?

4. Súhlasíte s tým, aby občania SR, ktorí sú oprávnení voliť vo voľbách do orgánov samospráv obcí na území SR, mali možnosť využiť toto svoje právo aj v prípade, že sú v čase volieb mimo trvalého bydliska?

SkryťVypnúť reklamu

5. Súhlasíte s tým, aby občania oprávnení voliť v tých ktorých voľbách, ktorí sú v čase volieb na území Slovenska, mohli využiť spôsob voľby poštou?

Prosím, zašlite nám odpovede do 15.9.2019 poštou, alebo emailom na adresu: info@srdcomdoma.sk. Následne začneme odpovede politických strán zverejňovať v médiách, našich komunitách v zahraničí a na sociálnych sieťach.

Veríme, že našu iniciatívu chápete ako snahu o zvýšenie zapojenia občanov do vecí verejných, snahu o zvýšenie reprezentatívnosti volených zýstupcov a posilnenie demokracie na Slovensku.

Vopred Vám veľmi pekne ďakujeme za Vaše odpovede.

V Prahe, dňa 28.8.2019, v predvečer 75. výročia vyhlásenia Slovenského národného povstania, v ktorom naši predkovia bojovali za slobodu, spravodlivosť a demokraciu, v ktorej záleží na hlase každého jedného občana.

Samuel Zubo, predseda

Srdcom doma o.z., IČO: 52089207 

email: info@srdcomdoma.sk

sídlo: Sibírska 1604/65, 83102 BratislavaNové Mesto, Slovenská republika

registračné číslo: VVS/1900/9055081, dátum zápisu: 13.12.2018

web:https://www.srdcomdoma.sk 

FB:https://www.facebook.com/srdcomdoma 

IG:https://instagram.com/srdcomdoma 

Obrázok blogu
Samuel Zubo

Samuel Zubo

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pochádzam z Rimavskej Soboty, pôsobím v Prahe (ČR). V mladosti skaut a jaskyniar v SR. Mojou najväčšou inšpiráciou je 10 r. dcérka Barborka.V Prahe som vybudoval klubovňu a založil skautský oddiel, mobilizujem občanov SR v zahraničí pre pozitívnu zmenu na Slovensku v spolku Pražská kaviareň z.s. Od roku 2018 som predsedom združenia Srdcom doma o.z. ktoré presadzuje rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky typy volieb. Pred voľbami do NR SR 2020 sa nám online kampaňou Srdcom doma podarilo zvýšiť volebnú účasť zo zahraničia na takmer trojnásobný počet oproti roku 2016. Na hackathone EUvsVirus v apríli 2020, kt. sa zúčastnilo cez 20 000 účastníkov s 2100 projektami sa náš projekt Qesadila pre online hlasovanie s použitím eID umiestnil na 3. mieste v kategórii “Ochrana občanov a demokracie” (Protection of citizens & democracy). Zoznam autorových rubrík:  RegiónySrdcom domaSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu