reklama

Občianske združenie Srdcom doma žiada ústavných činiteľov o rýchlu akciu

Ostáva len pár dní do 10. januára, do kedy voliči v zahraničí musia podať žiadosť o voľbu poštou. Namiesto výziev ústavných činiteľov na účasť voličov vo voľbách, či informačnej kampane ministerstie čelíme obrovskému tichu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

- tlačová správa -
v Prahe dňa 3. 1. 2020

Právo zúčastňovať sa vecí verejných a teda aj voliť, považujeme za základ demokratického štátu. Všetci, na čele s vedením našej krajiny, by sme sa mali snažiť, aby každý z voličov, ktorým dáva Ústava Slovenskej republiky právo voliť, mal reálne možnosti zúčastniť sa vo voľbách.

Ostáva 7 dní, do kedy voliči v zahraničí musia podať žiadosť o voľbu poštou. Namiesto výziev ústavných činiteľov, či informačnej kampane ministerstva vnútra čelíme obrovskému tichu

Sme veľmi znepokojnení tým, ako najvyšší ústavní činitelia SR pristupujú k právam občanov. Nie, nejde len o hlasy občanov, ktorí žijú v zahraničí! Najväčší záujem o voľby majú občania s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí budú v čase volieb z rôznych dôvodov v zahraničí. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sme presvedčení, žepredseda Národnej rady SR je schopný urobiť omnoho viac, ako len vyhlásiť termín volieb do NR SR. Sme presvedčení, že ministerka vnútra by mala vysvetliť, prečo MV SR doteraz nepredložilo návrh na zmenu Zákona 180 / 2014 Z.z., čím ju poveril súčasný predseda vlády SR po marcových prezidentských voľbách.

Sme presvedčení žepremiér by mal určite občanom vysvetliť, ako naloží so svojím verejným prísľubom, že do konca volebného obdobia v NR SR prerokujú návrh na rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia v prezidentských voľbách, aj vo voľbách do Európskeho parlamentu. 

Občania SR majúvďaka web aplikácii https://volby.srdcomdoma.sk/ výrazne uľahčenú možnosť, akopodať žiadosť o

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • voľbu poštou zo zahraničia, alebo 

  • hlasovací preukaz pre voľbu na území SR, mimo trvalého bydliska.

Táto aplikácia nestála Slovenskú republiku nič. Tým viac nás znepokojujúinformácie z veľvyslanectiev SR v zahraničí, že majú pokyn neangažovať sa v informovaní občanov v zahraničí o možnostiach, termínoch a nástrojoch, ako vybaviť žiadosť pre voľbu poštou zo zahraničia. Žiadame ministra zahraničných vecí, aby urobil všetky kroky pre to, aby veľvyslanectvá neboli obmedzované v informovaní občanov o možnostiach, ako požiadať o voľbu zo zahraničia.

Dobrovoľníci po celom svete sa snažia šíriť informáciu o možnosti voliť zo zahraničia. Aplikácia, ktorú vytvorili občania - dobrovoľníci, celkom zdarma, aj kampaň, do ktorej sa zapojili stovky občanov na sociálnych sieťach supluje úlohu štátnych orgánov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Robíme vo voľnom čase to, za čo si platíme štát. MV SR by malo urobiť rozhodne viac, ako len zverejniť niekoľko riadkov na svojich stránkach.

V čase volieb sa môže nachádzať v zahraničí podľa odhadov 300500 tisíc občanov. Ide o občanov, ktorí sú aktívni, vycestujú za prácou alebo štúdiom, reprezentujú Slovensko, pracujú na zastupiteľských úradoch a v medzinárodných inštitúciách, či budú dovolenkovať. Máme podozrenie, že neinformovanie občanov o ich právach súvisí s kalkulom, že títo voliči by nevolili politické sily, ktoré majú zodpovednosť za informovanie občanov v zahraničí o voľbách do NR SR.

Politici sa nesmú čudovať, keď im voliči nastaviavo voľbách zrkadloza nesplnené sľuby o rozšírení možnosti voliť zo zahraničia, za odoberanie občianstva našim občanom a krajanom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Združenie Srdcom domapresadzuje zmenu volebnej legislatívy, aby občania SR, ktorí majú dnes právo voliť v tých-ktorých voľbách, mohli využiť volebné právo aj v prípade, že sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí. To dnes Zákon 180 / 2014 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov, umožňuje len v prípade volieb do NR SR.

Petícii, ktorú je možné podpísať na adresehttps://www.srdcomdoma.sk/a má k dnešnému dňu viac ako 17 000 signatárov vyjadrila podporuprezidentka SR Zuzana Čaputová a viac ako 83 osobností a organizáciíhttps://www.srdcomdoma.sk/peticiu-srdcom-doma-podporuju/ 

Srdcom doma inicovalo v marci 2019 vo veci nesúladu Zákona 180 / 2014 Z.z. s Ústavou SRpodnet na Ústavný súd. Z dôvodovu paralyzovania Ústavného súdu v uplynulom roku, sa k nemu Ústavný súd stále nestihol vyjadriť.

Záveromvýzývame premiéra SR Petra Pellegriniho, aby neodkladne poveril MV SR a MZV SR realizáciou informačnej kampane pre všetkých voličov, ktorí budú v čase volieb v zahraničí. Bude to najlepšia cesta, akou ukážu, že stoja o návrat občanov, ktorí v posledných rokoch opustili Slovensko.

Samuel Zubo, predseda združenia

Srdcom doma o.z., IČO: 52089207 

email:info@srdcomdoma.sk 

sídlo: Sibírska 1604/65, 83102 BratislavaNové Mesto, Slovenská republika

registračné číslo: VVS/1900/9055081, dátum zápisu: 13.12.2018

web volebnej aplikácie:https://volby.srdcomdoma.sk 

web organizácie s petíciou:https://www.srdcomdoma.sk 

FB:https://www.facebook.com/srdcomdoma 

IG:https://instagram.com/srdcomdoma 

 

 

Samuel Zubo

Samuel Zubo

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pochádzam z Rimavskej Soboty, pôsobím v Prahe (ČR). V mladosti skaut a jaskyniar v SR. Mojou najväčšou inšpiráciou je 12 r. dcérka Barborka. V Prahe som vybudoval klubovňu a založil skautský oddiel, mobilizujem občanov SR v zahraničí pre pozitívnu zmenu na Slovensku v spolku Pražská kaviareň z.s. Od roku 2018 som predsedom združenia Srdcom doma o.z. ktoré presadzuje rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky typy volieb. Pred voľbami do NR SR 2020 sa nám online kampaňou Srdcom doma podarilo zvýšiť volebnú účasť zo zahraničia na takmer trojnásobný počet oproti roku 2016. Na hackathone EUvsVirus v apríli 2020, kt. sa zúčastnilo cez 20 000 účastníkov s 2100 projektami sa náš projekt Qesadila pre online hlasovanie s použitím eID umiestnil na 3. mieste v kategórii “Ochrana občanov a demokracie” (Protection of citizens & democracy). Vo voľbách 2023 máme ambíciu zdvojnásobiť počet hlasov zo zahraničia na cca 100.000. Zoznam autorových rubrík:  RegiónySrdcom domaSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu