
Trochu omáčky (respektíve histórie)
Inkscape sa začal rodiť koncom roku 2003 na pleciach projektu Sodipodi. Cieľom bolo vytvoriť plnohodnotný editor vektorovej grafiky, pracujúci s SVG súbormi. Vo výsledku sa však zašlo ešte ďalej.
Vektory a SVG
Niektorí sa spýtajú, čo je to vektorová grafika. Veľmi zjednodušene povedané, vektorová grafika je taká, ktorej obrázky sa dajú stále zväčšovať a zväčšovať. Skoro ako v amerických filmoch ^_^. Obrázok tvoria rôzne skombinované objekty s určitými rozmermi, farbami, priesvitnosťou, hrúbkou čiary a ďalšími vlastnosťami. Vektorová grafika je vlastne "krásna geometria". Narozdiel od nich, sa bitmapové obrázky (vytvárané napríklad fotoaparátmi, kamerami) pri zväčšovaní takpovediac "rozkockatejú".
A ďalší sa spýtajú, čo je to SVG. SVG je formát, za ktorý vďačíme konzorciu W3 - to sú tí, čo majú prsty vo väčšine internetových technológií. Je to otvorený formát pre vektorovú grafiku, postavený na značkovacom jazyku XML (tj. na textových súboroch so "zobáčikmi"). Hoci ide o formát pre uchovávanie parametrov vektorovej grafiky, vďaka otvorenosti sa dá prezerať aj v niektorých prehliadačoch (napr. Firefox, Opera, Safari).
Využitie
Je to program na upravovanie statickej vektorovej grafiky. Využiť sa dá na dobrej úrovni pri tvorbe grafiky pre web, pre jednoduché letáky, komix, menovky, obaly CDčiek - jednoducho je zneužiteľný nielen na grafické "domáce žuvanie", ale aj na niektoré vážne veci. Nie je samozrejme dokonalý - pri profi tlačovinách môže zamrzieť absencia manažmentu farieb a Flash maniakov sklame/poteší, že nepodporuje animovanú vektorovú grafiku.
Nie je to program pre spokojných užívateľov balíkov Flash, Illustrator, Corel a podobne, hoci im v niektorých veciach vážne šlape na päty. Je pre tých, čo hľadajú bezplatný program a sú si vedomí toho, že "darovanému koňovi sa na zuby nepozerá" (hoci, toto nie je len tak hocijaký tátoš).
Hor sa na to
Inkscape je zadarmo. Pri pohľade do cenníkov konkurencie to znie ako rozprávka, tak to napíšem znovu. Inscape je zadarmo.
Je úplne legálne stiahnuť si ho a používať ho na čo len človek uzná za vhodné. Stiahnime si Inkscape pre svoj operačný systém a pozrime sa na to, ako to vyzerá a čo to dokáže.

Ako prvé uvediem, že preferujem anglickú verziu, nakoľko väčšina návodov a tipov na webe je pre anglické prostredie. Je však možné si po stiahnutí nastaviť aj slovenčinu.
Prostredie ako pri podobných programoch obsahuje bočný panel s nástrojmi, ktorého tlačidlá predstavujú zároveň základné módy práce. Pomocou tohto panelu si vyberáte, čo chcete robiť - ideme zhora nadol:
vybrať objekty či skupiny objektov,
upravovať jednotlivé body objektov,
zväčšiť a zmenšiť pohľad na objekty,
kresliť jednoduché objekty (obdĺžnik, ovál, hviezda, špirála),
tvoriť objekty (kresliť) pomocou ceruzky, beziérových kriviek, či kaligrafického pera,
písať a upravovať text,
vytvárať prepájacie linky medzi objektami (pre tvorbu schém),
vytvárať a upravovať farebné prechody v objektoch,
a skopírovať farby z jedného objektu do druhého.
Chuťovky
Nebudem sa rozpisovať o používaní jednotlivých nástrojov a vymýšlať koleso, keď sa dajú nájsť na internete nie len sprievodcovia v českom jazyku, ale aj dokumentácia v niektorých jazykoch. Nemôžem však nespomenúť nadštandardné funkcie, ktoré tento program obsahuje:
priesvitnosť - či už prostredníctvom alfa kanálu danej farby, alebo nastavením priesvitnosti celého objektu;
rozostrenie, ktoré v nezbedných rukách dokáže vytvárať realistické efekty (pozrite si galériu Inkscape);
text na krivke, text naliaty v objekte, jemné typografické nastavovanie polohy textu, vrátane rotácie;
maskovanie a orezávanie;
klonovanie objektov;
a kvalitný tracing bitmáp - tj. prevod bitmapových obrázkov do vektorov.
Inkscape je však čert a nespí. Nová verzia by mala so sebou priniesť deti tohtoročného Google leta s funkciami ako import PDF dokumentov, či 3Dbox pre tvorbu jednoduchých 3D efektov.
Open Clip Art
Bežných užívateľov, či ktorých sa radi učia na príkladoch, zase poteší s Inkscape kráča ruka v ruke pomaly rastúci projekt Open Clip Art s knižnicou SVG súborov pod licenciou Creative Commons - čo v preklade znamená, že ich môžete zdarma používať.
Koniec dobrý, všetko dobré
Toľko môj veľmi stručný úvod do krajiny môjho obľúbeného vektorového programu. Dúfam, že sa vám návšteva páčila a možno že pár z tých, čo Inkscape nepoznali, minimálne zaujal.