
Dánske mesto Aarhus odštartovalo 1. mája tohto roku projekt mestských bicyklov. To znamená, že po celom meste je rozložených 30 stanovísk, kde parkuje dokopy 250 mestských bicyklov pre kohokoľvek, kto ich práve potrebuje. Rovnica gramatického rébusu v dánčine teda znie: by (mesto) + cykel (bicykel) = bycykel (mestský bicykel).
Parkovací systém je veľmi podobný parkovaniu nákupných košíkov v supermarketoch v štýle: vlož mincu a môžeš si ma zobrať. Keď sa dobicyklujete, stačí zastaviť na ktoromkoľvek zo stanovísk, zaparkovať a mincu si vybrať späť. V konečnom dôsledku to ale znamená, že aj keď máte bicykel úplne zadarmo, nejaký ten deravý groš predsa len potrebujete. Aby som bola presnejšia, potrebujete presne štyri veľké deravé groše, či v tomto prípade štyri dánske päťkoruny, avšak zmenené na celú dvadsiatku.
(Niektoré dánske mince sú totiž naozaj deravé. Okrem veľkej deravej päťkoruny má dierku uprostred ešte aj jedno- a dvojkorunová minca. Moja dánska známa raz na chate nemala čím vyšľahať šlahačku. A tak skúsila dať umytú deravú mincu do igelitového vrecka so smotanou. Stačilo iž iba chvíľu pretrepať... Záhada dánskych deravých mincí vyriešená: mince s dierou uprostred sú zastaralým prototypom prístrojov na šľahanie šľahačky.)
Mestské bicykle sa kvôli svojej typickej masívnejšej konštrukcii a dizajnu nedajú popliesť s inými bicyklami. Mapa pripevnená na bicykli vymedzuje priestor, v rámci ktorého sa môžete s bicyklom pohybovať. V Aarhuse je to prakticky celé širšie centrum mesta.
Obdobný projekt s mestskými bicyklami funguje v Kodani už desať rokov. Až vyše 1300 bicyklov rozmiestnených po centre hlavného mesta uľahčuje dopravu po meste okrem domácich aj mnohým turistom. Pre nich je táto forma verejnej dopravy zdarma aj zaujímavou atrakciou.
Pokus o zavedenie bicyklov určených pre verejnosť zdarma sa objavil aj v Bratislave. Projekt Biely Bicykel pri svojom začiatku v roku 2001 poskytol mestu osem bicyklov, ktoré mohol ktokoľvek zadarmo použiť a následne ponechať na jednom z deviatich stanovísk rozložených v Starom meste. Už počas prvého týždňa sa však všetky bicykle buď stratili alebo zničili.
V Aarhuse mám teda svoj bycykel už takmer dva mesiace a doteraz som mala negatívne skúsenosti akurát s problematickým odomykaním zámky po vložení mince. Najväčšie starosti mi však spôsobuje, že je to veľmi záletný bycykel. Neverník jeden! Rád sa vozí s inými. Uznáva princíp toho, že kto skôr príde... ten si zajazdí.
Dnes som neskoro vstala. A tak je veľmi pravdepodobné, že tam, kde som si večer môj bycykel odložila, teraz sa bude hompáľať už iba prázdna kovová retiazka. A prázdne budú aj moje parkoviská. Hore ulicou i dolu ulicou.
Bycyklom si môžete spraviť aj niekoľkokilometrovú túru (niečo vyše 10 km) pozdĺž pláže z bodu úplne hore na severe, cez centrum mesta a prístav až k najspodnejšej bodke k južným plážam.
Linky:
http://www.aarhusbycykel.dk/
Ako dovolenkovať zadarmo - pre tých, čo chcú za deravý groš aj na dovolenku