Veľa z nás používa Internet na zábavu, prezeranie multimediálneho obsahu, čítanie článkov a veľa z nás občas potrebuje nájsť nejakú informáciu, ktorá pomôže zodpovedať záhadnú otázku, ktorá nám vŕta v hlave.
Internet nám ponúka nájsť odpovede na naše otázky, ktoré si kladieme my, alebo ľudia, s ktorými sa stretávame.
... som za. Ale prečo?
hľadanie na Internete je plné interaktivity, komunikácie s užívateľom. Je rýchlejšie - nemusíte listovať v knižných vydaniach slovníkov, zoznamov, encyklopédií... Priamo na stránkach si prezriete video k danej téme, vypočujete zvukovú ukážku. Na odkazy typu "viac informácií na strane 16425" môžete zabudnúť - na to slúžia odkazy v dokumente.
V čom môžem teda hľadať informácie?
"Hľadal/a si to už na Googli?"
Toto je typická reakcia človeka, ktorý s internetom pracuje aktívne a pozná vyhľadávanie riešení a odpovedí cez rôzne vyhľadávače.
Poďme sa pozrieť na niektoré z nich. Neskôr zbadáme, že vyhľadávanie je podobné tomuto aj v online encyklopédiách.
Vyhľadávače:
V úvode by som vyhľadávače rozdelil na dve najdôležitejšie skupiny:
Katalógové
Indexové
Katalógové vyhľadávače môžeme použiť vtedy, ak vieme aspoň približne, čoho sa naša otázka týka.
Ak vieme, že naša otázka sa bude týkať grafických kariet, ku odpovedi sa môžeme dopracovať cez sekciu "počítače" a v nej prípadne podsekciu "hardware", kde postupujeme ďalej podľa členenia katalógu. Takýmito vyhľadávačmi (pardon, ak robím reklamu) sú napr. ZOZNAM.SK (www.zoznam.sk), YAHOO.COM (www.yahoo.com) a mnohé ďalšie...
Indexové vyhľadávače sa nám zídu vtedy, ak potrebujeme ľahšie nájsť odpoveď na otázku podľa špecificky zadaných kľúčových slov. V tomto prípade máme na výber z rôznych možností vyhľadávania a to priamo definovateľných vo vyhľadávacom políčku (v angličtine väčšinou Search Box) pomocou rôznych booleovskych funkcií (A/ALEBO/NIE...). Toto vyhľadávanie nám potom poskytne viac možností, z ktorých si môžeme jednoduchým spôsobom vybrať tú, ktorá nám najviac vyhovuje.
Najznámejším a zrejme najlepším takýmto vyhľadávačom je GOOGLE (www.google.sk), ktorý podporuje veľa pokročilých nastavení vyhľadávania.
Väčšinou jednotlivé typy vyhľadávačov sú zlúčené, napr. každý zo spomínaných má aj svoj indexový vyhľadávač popri katalógovom.
Je už len na vás, akým spôsobom sa rozhodnete dopátrať k danej informácii.
Ďalšia a čím ďalej, tým viac expandujúca možnosť získania informácií na internete, je hľadanie v online encyklopédiách.
Skúsme si predstaviť pár encyklopédií, ktoré vám môžu pomôcť k získaniu informácií.
Začneme od tej, ktorej využívanie nie je spoplatňované.
Projekt WIKIPÉDIA(www.wikipedia.sk)

Najdôležitejší na tejto encyklopédii je fakt, že je tvorená verejnosťou. Každý človek sa môže zaregistrovať a vytvoriť nový zaujímavý článok, prípadne upraviť už existujúci, doplniť ho o nové informácie. Projekt WIKIPÉDIA bol naštartovaný v roku 2001 v jeho anglickej verzii a v roku 2003 bola spustená aj jeho slovenská mutácia. V tomto období slovenská Wikipédia obsahuje viac než 75 000 článkov. [zdroj Wikipédia.sk]
Wikipédia je celosvetový projekt, ktorý má aj svoju slovenskú mutáciu.
Nájsť na nej môžete veľmi zaujímavé informácie z rôznych oborov, ako sú matematika, chémia, biológia, doprava, architektúra, jazyky, priemysel, technológie... Mohli by sme ich vymenúvať ešte pekne dlho.
Čo je ale zaujímavé, nájsť tu môžete takisto sekciu s výrokmi slávnych osobností, rovnako ako kuchársku knihu so skvelými receptami (receptov nikdy nie je dosť, takže hor sa do písania).
Samozrejme, nájsť tu môžete nielen čistý text; ten je väčšinou doplnený o obrázky, videá, zvukové ukážky, interaktívne odkazy...
Všetky pojmy, ktoré nie sú obsiahnuté v slovenskej jazykovej verzii, sú napísané červeným písmom. Ak na takýto odkaz kliknete, môžete o tom pojme napísať článok. Čím viac článkov budeme spoločne tvoriť, tým obsiahlejšia táto encyklopédia bude.

Toto je ukážka výsledku hľadania vo Wikipédii. Na obrázku je zakrúžkovaná možnosť upraviť časť dokumentu.
Povedali sme si, že Wikipédia je celosvetový projekt. Čo tak ale encyklopédie, ktoré sú obsiahlejšie, ale čo sa týka jazykových mutácií, nepodporujúce slovenčinu?
Jednou z najobsiahlejších encyklopédií na svete je encyklopédia Britannica (www.britaninca.com).
Táto encyklopédia patrí k najviac uznávaným zdrojom informácií, čo sa týka snáď každého vedného oboru na Internete takisto ako aj v tlačenej podobe. "Jej tlačená verzia sa nachádza takmer v každej vedeckej knižnici." "Obsahuje výber článkov z viac ako 70 titulov špičkových časopisov a je zároveň sprievodcom k najlepším miestam na webe.", uvádza stránka ITlib.
Jej využívanie je síce spoplatnené sumou asi 2000 Sk na rok (môžete si vyskúšať 7 dňové používanie zdarma), ale skutoční "fajnšmekri" nájdu peniaze na to, aby sa dostali k najkvalitnejším článkom na tomto internetovom portáli.

Pokiaľ nechcete platiť, zobrazí sa vám prvý odstavec textu bez ďalšieho multimediálneho obsahu.
Do you speak English?
Možno nie každý z nás ovláda cudzí jazyk tak dokonale, že by nepotreboval slovník na to aby si overil, aký je význam konkrétneho slova alebo ako sa dané slovenské slovo povie v cudzom jazyku.
Zoberme si pre príklad takú angličtinu - pomaly ale isto preniká do života... Čo ak potrebujeme preložiť článok z angličtiny do slovenčiny alebo naopak a nepoznáme významy niektorých slovíčok?
Potrebujeme ku tomu slovník. Dobrý slovník sa na internete hľadá dosť ťažko. Môžeme využiť služby niektorého výrobcu počítačových slovníkov, ktorý na svojich stránkach ponúka online . Na Slovensku je to napr. www.slovnik.sk, v Čechách zase www.slovnik.cz, prípadne trochu prepracovanejší http://slovnik.seznam.cz.
Čo ak potrebujeme vysvetliť alebo nájsť aj iný význam slova a bežné prekladové slovníky v tomto neposkytujú dostatok možností?
Vynikajúcim príkladom opäť z angličtiny sú napr. slovíčka "join" alebo "service".
Človek jazykovo zdatný hneď vysype dvadsať výrazov na každé slovo. Čo ale my ostatní? My máme Internet a vieme v ňom hľadať...
Dámy a páni, predstavujeme vám Merriam-Webster.
Je považovaný za "kráľa všetkých slovníkov". Je skutočne ten najlepší, ktorý poznám.
No... ale čo dokáže? Vysvetľovať, kombinovať, navrhovať.

Funguje asi tak, že zadáte do políčka slovo, ktorého význam chcete "objasniť" a portál vám ponúkne jednotlivé tvary slova a vypíše význam slova spolu s ďalšími informáciami o pôvode slova, použití slova vo vetách, prípadne ponúkne vypočutie výslovnosti daného slova atď.

Ďalšie otázky? Ja na ne nemusím zaručene poznať odpoveď. Stačí vedieť, kde ju máme hľadať.
Pozrime sa nakoniec v opakovaní, ako a kde vyhľadávame informácie na internete:
vyhľadávače
- katalógové
- indexové
encyklopédie
slovníky
- prekladové
- výkladové
No a prečo používame pri tom Internet? Je to interaktívna forma, lepší spôsob vyhľadávania ako listovanie na stránkach knihy, lepšia dostupnosť... no a... nemusíme na nich utierať prach...
... aj keď...
niekedy je skutočne nádherné pozrieť sa na knižnicu plnú tlačených kníh a zobrať jednu do ruky, prečítať si ju, neťahať vždy a všade počítač a v pokoji si prečítať, o čom ten blog vlastne je ;)