reklama

BETTA SPLENDENS

Betta splendens patrí do čeľade labyrintkových. Je to obľúbená sladkovodná akváriová ryba. Samce aj samice sa vyskytujú v mnohých farbách, ako je modrá, fialová, zelená, červená, biela a v ich rôznych kombináciách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Betta splendens
Betta splendens 

Betta splendens

Betta splendens alebo tiež Bojovnica pestrá je ryba žijúca je druh ryby z čeľade labyrintkovité. V prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie, ktoré sú veľmi často chudobné na kyslík. Preto sa im vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, ktorý rybám umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu. Tieto ryby boli dlho a ešte stále sú šľachtené, preto sa akváriová forma od divokej formy značne líši. Najčastejšou farbou týchto rybičiek je tmavomodrá a červená, prípadne fialová. Najvzácnejšie sú žlté a oranžové varianty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Bojovnica pestrá
Bojovnica pestrá 

Agresivita samcov

Samce Betta splendens sú voči sebe veľmi agresívni, a preto sa odporúča chovať vždy iba jedného samca. V prípade chovu viacerých samcov súčasne je nevyhnutné ich chovať v dostatočne veľkom akváriu s množstvom prirodzených skrýš. V prírode samce síce nebojujú až do usmrtenia protivníka, ale v nevhodne riešenom akváriu nemá porazený kam uniknúť, takže boj môže skončiť jeho smrťou. Chovatelia, ktorí sa zameriavajú na výcvik výstavných samcov, používajú obvykle prepojené menšie akvária. V každom z nich je jeden samec, ktorý súperí s ostatnými cez sklo a vďaka tomu rastú jeho plutvy.

Agresivita samičiek

Niekedy môžu byť navzájom neznášanlivé aj samice, akokoľvek ich agresivita je obvykle vedená k vytváraniu pomerne prísnej, no viac-menej pokojnej hierarchie – za predpokladu, že je v nádrži tri a viac samíc. Súžitie dvoch samíc, pokiaľ je jedna z nich dominantná, obvykle končí smrťou tej slabšej. Samice môžu napadnúť aj slabšieho samca, na čo treba brať ohľad predovšetkým pri odchove. V každom prípade platia pre chov rovnaké pravidlá, ako pre samce, teda priestranné a členité akváriá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Betta
Betta 

Chov Betta splendens

Bojovnice sa dobre hodia do spoločenských nádrží, ale iba ku pokojným a neagresívnym druhom, ktoré bojovniciam nebudú obhrýzať ich dlhé plutvy a súčasne nemôžu byť pre bojovnice vizuálnym rivalom. Ani malé rybky nie sú vhodní spoločníci, pretože by ich bojovnice mohli považovať za potravu. Ideálnym prostredím pre bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 litrov, v ktorom nechýbajú vysoké a voľne plávajúce rastliny.

Betta splendens
Betta splendens 

Môžete nás sledovať aj na facebookovej funpage

https://www.facebook.com/pages/Betta-splendens/401255203370969?ref=aymt_homepage_panel

Zuzana Borošová

Zuzana Borošová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentkou marketingovej komunikácie. Vo voľnom čase sa zaujímam o botaniku. taktiež sa zúčastňujem na dobrovoľníckej činnosti. Milujem živú hudbu, staré mesto a vianočné trhy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu