Ako si naplánovať púť do Satiaga de Compostela

V poslednom čase stretávam mnohých ľudí, ktorí keď sa dozvedia, že som bola na púti v Santiagu de Compostela povzdychnú: ,,Aj ja by som hneď šiel, len pre mňa je to asi príliš náročné.” Môj odkaz je: Nebojte sa, zvládnete to!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na to, aby sa stal človek oficiálnym pútnikom musí prejsť aspoň 100 km peši, prípadne 200 km na bicykli. A to sa za 5 dní po 20 km denne v pohode dá a aj bez otlakov :) Takže netreba sa ničoho báť.

Samozrejme, je dôležité cestu naplánovať. Skúsim sa s Vami podeliť o tipy, ako sa dá jednoducho a lacno zorganizovať púť do Compostely :)

Do Santiaga vedie viac ciest. Najznámejšia je Francúzska cesta. Odtiaľ som putovala aj ja. Iné sú: severná cesta, cesta slnka, cesta kráľov a Portugalská cesta.

Tip na púť: Trasa Sarria- Santiago de Compostela (112 km)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by ste sa rozhodli ísť posledných 100 km Francúzskej cesty, Vaša púť pravdepodobne začne v Sarrii. Toto mestečko je vzdialené 112 km od Santiaga a štartuje tu veľké množstvo pútnikov. Pre pútnikov je tu všetko dobre pripravené. Je tu dostatočný počet ubytovní (albergue), celkovo je táto trasa veľmi pohodová a celá infraštruktúra je nachystaná na turistov :)

Pred tým, ako opíšem navrhovanú trasu, skúsim zodpovedať na pár otázok, ktoré sa určite roja hlavou potencionálnym pútnikom.

Pár otázok pred cestou:

Prečo Santiago de Compostela a aká je tradícia pútí?

Apoštol sv. Jakub podľa legiend strávil 7 rokov evanjelizáciou v Galícii a tu si prial byť aj pochovaný. Zomrel však v roku 44 v Jeruzaleme. Z pôvodného hrobu v Jaffe (dnes Tel Aviv) ho vzali a loďkou bez plachiet za 7 dni prepravili do španielskeho mesta Padrón. Pochovali ho na vrchu cca 20 km odtiaľ v milovanej Galícii. Jeho hrob bol potom dlhé stáročia zabudnutý. Až v roku 813 ho objavil neznámy pútnik. Miesto, keď ho našiel bolo posiate hviezdami, preto dostalo názov Compostela. - campus stellae - hviezdne pole. Astúrsky kráľ Alfonso II tu dal postaviť kaplnku a svätého Jakuba vyhlásil za patróna kresťanského Španielska.

SkryťVypnúť reklamu

Od 9-10 storočia začala tradícia pútí k sv. Jakubovi a počas najväčšieho rozmachu v 14 storočí sem ročne putovalo až milión pútnikov. Postupne však tradícia pútí zanikla a začiatkom 20 storočia putovalo len niekoľko sto pútnikov. Rozmach pútí opäť začal až v 60 rokoch 20 storočia. Legendárnych 100 000 pútnikov priniesol až rok 1982, keď tu putoval Ján Pavol II. Odvtedy sa púť stáva opäť modernou- minulý rok ju vykonalo okolo 250 000 ľudí- preto radšej choďte mimo sezóny, ktorá je júl -august :)

Aké sú symboly pútnika?

Svatojakubská mušľa- symbol púte
Svatojakubská mušľa- symbol púte 

Hlavným znakom pútnika je mušľa- hrebenatka, zavesená na ruksaku. V stredoveku slúžila pútnikom na naberanie vody z fontán.

SkryťVypnúť reklamu

Tí, čo chcú byť štramáci si zadovážia aj vydlabanú tekvicu, v ktorej sa voľakedy nosila voda ako v čutore. Voľakedy mal správny pútnik široký klobúk, ktorý chránil pred ostrým slnkom a zlými myšlienkami. Hrubý plášť, čo chránil pred dažďom, zimou a zlými slovami. Pútnická palica slúžila pri chôdzi a mala symbolicky chrániť pred zlými skutkami.

Kedy ísť?

Od mája do septembra je tam najlepšie počasie.

https://weatherspark.com/averages/32053/Santiago-de-Compostela-Galicia-Spain

Pripravte sa na to, že aj keď pôjdete v lete- rána sú tam chladné a potom okolo 10tej sa rozplynie hmla a začne pravý španielsky úpek. Rátajte s tým, že v Galícii naozaj často prší- teda leje a to aj 3x za deň a medzitým zvykne vyjsť slnko a je zas chvíľu horúco….

SkryťVypnúť reklamu

Ja osobne by som radila ísť v máji, júni, prípadne septembri. V júli a auguste tam vrcholí sezóna a ak nemáte radi kráčanie v zástupe ľudu týmto mesiacom by som sa vyhla. Okrem toho si vtedy oveľa ľahšie zoženiete ubytko. V auguste je to s ubytovaním už problém a ak chcete ísť s partiou hrozí, že nebudete ubytovaní v rovnakom albergue.

Na koľko dní?

Samotná púť trvá 5 dní. Plus treba rátať 2 dni na cestu a odporúčam rezervovať si jeden samostatný deň na Santiago. To je cca 8 dní.

V prípade, že by ste chceli ísť aj do Finnistery, čo je bolo považované dlhú dobu za najzápadnejšie miesto sveta, treba ešte deň navyše.

Koľko bude výlet stáť?

Nás vyšli spiatočné letenky na 150 eur, ubytovanie cca 100 eur, strava asi 100 eur. Na pamiatky, múzeá a iné sme dali asi 150 eur. Celá púť sa dá v pohode zvládnuť do 500 eur.

Kde budem spať?

typy ubytovní- Albergue
typy ubytovní- Albergue 

Pútnici sú ubytovaní v jednoduchých turistických ubytovniach albergue. Cena na noc sa pohybuje od 8-12 eur. V každej dedinke, cez ktorú prechádza camino nájdete aspoň jedno. Camino je totiž jeden z najväčších príjmov Galície... Ja by som radila naplánovať si trasu tak, aby ste skončili vždy vo väčšom mestečku, kde si môžete aj nakúpiť v supermarkete. Okrem toho by sa dali albergue rozdeliť na súkromné- menšie a veľké štátne.

typy ubytovní- Albergue
typy ubytovní- Albergue 

 V tých súkromných je ubytovaných asi 20 hostí, a sú riadne natlačený. Problém je, že tam je často málo záchodov a spŕch. Napr. jednej v ubytovni, kde sme spali, bolo len jedno mužské WC spojené v bunke so sprchou a umývadlom a viete si predstaviť, keď sa jeden sprchoval, nik nemohol na WC a tak... :) Preto odporúčam

vybrať si veľké, štátne, kde máte istotu, že sa ubytujete. Väčšina z nich je novovybudovaná a nachádzajú sa na okraji mestečka. Tu zažijete, že vo veľkej izbe bude aj 40 postelí, ale na také kvantum ľudí je tu aj dostatočný počet sociálnych zariadení.

V albergue väčšinou nájdete kuchynku, kde sad á variť, ale veľmi málokedy tam je aj kuchynský riad, tak keď si chcete variť, ešus a lyžica sa hodia :)

Nestratím sa?

Smerovník v podlahe
Smerovník v podlahe 

Stratiť sa je priam nemožné. Okrem toho, že stále bude okolo Vás kopa ďalších pútnikov a všetkých cesta bude viesť rovnakým smerom sú doslova na každom kroku legendárne žlté šípky, ktoré označujú smer. Každých 5 kilometrov je tam míľnik, ktorý odrátava, koľko km ešte zostáva do Santiaga. Cestu označujú aj mušle – hrebenatky, ktoré sú hlavným znakom pútnika.

Môžem ísť aj sám?

Na túto púť sa vydávajú často aj ľudia osamote. Je to dobrý čas na premýšľanie o sebe, o živote, o Bohu..

Po ceste stretnete mnoho ľudí, takže samota nehrozí :) Samozrejme dobré je ísť aj v dvojici. Ponúka to priestor pre prehĺbenie vzťahu a možnosť spoznať partnera v ťažkých situáciách. Alebo v skupine- viac zábavy. Tu môže byť problém zohnať si ubytovanie spoločne...

Aký pútnici chodia na púť do Compostely?

Asi všetky vekové kategórie. Stretli sme tam školský zájazd z Moravy, mnoho vysokoškolákov, ale celkovo bolo asi najviac pútnikov vo veku od 40 do 60 rokov.

Na púti je úžasné, že spája ľudí rôznych národov a vekových kategórií. Počas púte sa budete neustále míňať a znovu stretávať s ľuďmi o ktorých si už budete myslieť, že ich nikdy neuvidíte...

Čo si zbaliť do ruksaku?

Na túto otázku odpoviem v pokračovaní tohto blogu nabudúce :)

Zuzana Čermanová

Zuzana Čermanová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Milá baba s hlavou v oblakoch a kolesami bicykla pevne na zemi. Chcem písať hlavne o cestovaní. Tipy- triky... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu