Digitálne technológie vs. MY

Ako na nás pôsobia dnešné digitálne technológie? Sú našou každodennou rutinou, bez ktorej si nevieme predstaviť život?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Dennodenne sa stretávame s rôznymi informáciami, ktoré pohlcujú naše myšlienky a zanechávajú v našej hlave chaos. Ľudský mozog jednoducho nedokáže také obrovské množstvo spracovať. Sme v dobe, kde to žije technológiou. Rok čo rok sa náš svet viac a viac automatizuje, ovládajú ho stroje a práca postupne mizne do zabudnutia. Obklopujú nás rôzne médiá, ktoré nám majú „pomáhať“ lepšie porozumieť udalostiam a byť správne a včas informovaný o tom, čo sa deje okolo nás a vo svete.

Súčasné deti sú prvou generáciou, kedy celý ich vývin prebieha v dobe plnej informácií a technológií. Síce počítače boli aj predtým, avšak až dnešní škôlkari a prváci majú ľahko dostupný vysokorýchlostný internet, smartphone, tablet a pod. Na Slovensku to začalo približne v roku 2008. Dnešní ľudia vykonávajú viacej činnosti súčasne, čím zapájajú viacero druhov kognitívnych procesov. Tento fenomén označujeme pojmom multitasking.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na túto problematiku sa pozrel profesor Manfred Spitzer, riaditeľ univerzitnej psychiatrickej kliniky v nemeckom Ulme, ktorý napísal knihu „Digitale Demenz“ (v českom preklade „Digitálni demence“). Môžeme sa tu dočítať o naozaj zaujímavých informáciach a rôznych štúdiách. Pri multitaskingu sú ľudia menej koncentrovaní, konajú povrchne, majú väčší problém porozumieť hĺbke a menej využívajú deklaratívnu pamäť. Táto pamäť nám slúži na zapamätanie faktov. Pomaly ale isto sa vytráca aj osobná komunikácia, ktorú plne nahradili sociálne siete ako Facebook alebo Google+. Idete na stretnutie s kamarátmi do kaviarne alebo do baru a namiesto toho, aby ste si pozerali do oči a rozprávali sa, každý pozeráte do svojho smartphonu. V jednoduchosti môžem povedať, že sa stávame závislí na týchto moderných digitálnych technológiach.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto kontexte netreba zabudnúť poznamenať, že dnešný svet počítačov a internetu predstavuje neuveriteľne mocný nástroj anonymity. Nikde inde sa nevyskytuje viacej avatarov, nickov, falošných adries, falošných identít ako na sociálnej sieti, takže sa tu ľudia môžu chovať nevhodne a nenesú za to žiadnu zodpovednosť (pedofili, ľudia s sklonom k násiliu, zločinu atď). Zistilo sa, že akonáhle sú ľudia online, viacej klamú. Najviac sa klame v e-mailoch. Aj toto boli zistenia Manfreda Spitzera. Mladiství sa digitálnymi médiami nechajú ovplyvniť k takému druhu chovania, aké by si inde z obavy možných následkov nikdy nedovolili. Dokonca prostredníctvom internetu vznikol aj internetový „cyber mobbing“ (internetová šikana – kyberšikana), kde agresori urážajú a ohovárajú obeť do takej miery, že ich konanie môže viesť až k samovražde obete.

SkryťVypnúť reklamu

Pokusy, ktoré Spitzer opisuje vo svojej knihe stoja za zmienku. Ľudia využívajúci digitálne technológie viac ako 5 hodín denne bežne zažívajú stav úzkosti. Ak tieto technológie používajú viac ako 7-8 hodín, majú sklon vybuchnúť – chuť niekomu vynadať, alebo aj potrebu sa s niekým porozprávať. Workoholici, ktorí využívajú digitálne technológie počas celého dňa sa prichytili, že nepotrebujú jesť ani spať. Lekári v Južnej Kórei v roku 2009 zaznamenali u mladistvých Kórejčanov vyšší výskyt porúch pamäte, pozornosti a sústredenia. Sledovali ich príznaky závislosti, emocionálneho sploštenia a celkovej otupenosti, ktoré pripísali diagnóze s názvom „digitálna demencia“.

SkryťVypnúť reklamu

Ako môžeme vidieť, výsledky a výskumy sú naozaj alarmujúce. Digitálna demencia otupuje naše zmysly a vďaka nej strácame svoju pravú osobnosť. Stávame sa povrchnejší, máme problém si pamätať fakty, zabúdame, nevieme analyzovať problém do hĺbky a mnoho ďalšieho. Tu sa dostávam k otázke. Uvedomujeme si to vôbec? Ak áno, snažíme sa pred tým vyvarovať? To sú otázky, na ktoré by sme si mali nájsť čas a zamyslieť sa nad nimi.

Tento článok môžete nájsť aj na stránke:

https://www.halvonet.sk/2016/04/11/digitalne-technologie-vs-my/

Zuzana Halvoňová

Zuzana Halvoňová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka FMK v Trnave, miluje hudbu, hranie na gitare, klavíri, spev, fotenie, čítanie kníh a písanie textov, básni a článkov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu