

Tento drobný lišajovec (phaleanopsis) som dostala do daru v júni, opäť zakvitol pred troma týždňami.




Encyclia Cochleata "Octopussy" - ktorej lupene skutočne pripomínajú ramená chobotničky. Na rozdiel od lišajovcov veľmi jemne vonia a aj to iba skoro ráno.

Dendrobium, v lete 2008 "zachránené" z kvetinárstva pred vyhodením, je momentálne vysoké 70cm.

Oncidium "Sharry Baby". Oncídiá sú často prirovnávané k drahokamom - toto malo viac ako 100 drobných kvetov s intenzívnou čokoládovou vôňou. Mňam!

Keď sa spomedzi listov prederie stonka a po pár týždňoch nasadí puky, tak je to jasný signál že sa mám na čo tešiť.

Tento lišajovec začal opätovne kvitnúť v októbri 2008 - a ešte neprestal.
Aktualizované - 19:25
Vrelá vďaka za komentáre v diskusii. Pre doplnenie uvádzam pár odporúčaní "ako to s orchideami funguje" u mňa doma:
pri výbere orchidey odporúčam začať s najmenej náročnými. Lišajovec (Phaleanopsis) nájdete v rôznych variáciách (farba, veľkosť kvetu, veľkosť rastliny) a pre začiatok je úplne ideálny.
v predajni si pozrite najmä listy a korene rastliny. Mali by vyzerať zdravo a silno - listy by mali byť pevné a nemali by mať napr. mäkké hnedé alebo nažltlé škvrny ako dôsledok choroby alebo hniloby. To isté platí o koreňoch. Podľa druhu rastliny sú zelené, alebo s bielym "poťahom". Akonáhle sa vám zdajú mäkké a hnedé, tak ide často o hnilobu, ktorá neskôr pravdepodobne položí celú rastlinu.
ak rastlinu kupujeme v zime, najlepší je rýchly prevoz autom. V každom dobrom kvetinárstve vám orchideu zabalia do viacerých vrstiev papiera a znesie aj iný presun. Doma ju však treba nechať aklinatizovať = nevybaliť 15-30 minút, aby sa vyrovnala teplota.
stanovisko - veľa svetla, ale nie priame slnko. Ako som spomínala, u nás ich pestujem najmä na východnom okne. Darí sa im aj v izbe orientovanej na západ, ale nie na parapete. Sú umiestnené mimo dosahu priamych lúčov.
polievanie - Vodu prevarím a nechám odstáť, aby mala izbovú teplotu. Orchidey (v tomto prípade lišajovec) "polievam" ponorením do vodného kúpeľa raz za týždeň. Rastlinu nechám v kúpeli cca. 10-15 minút, podľa potreby. Najlepšie je vždy sledovať korene a to, či potrebujú menej, alebo viac vody.
hnojenie - odporúčam zásadu "menej je viac". Z predpísanej dávky na hnojive pre orchidey v skutočnosti používam iba 1/4-1/3, nie viac ako raz za mesiac a v zime skoro vôbec (raz za tri mesiace).
po odkvitnutí stonku zrežem a pokračujem v starostlivosti, čo je v tomto prípade raz za týždeň.
Ako bolo spomenuté, orchidey stačí skutočne málo a netreba sa báť túto rastlinku vyskúšať. Keď má vhodné stanovisko, tak vie prepáčiť aj zanedbávanie, netreba okolo nej skákať viac krát za týždeň ako pri iných izbových rastlinách a keď nasadí puky, tak kvitne nepretržite aj niekoľko mesiacov.