
Prečo sa potom lídri ultrapravicových politických strán môžu prezentovať ako hrdí Slováci a Slovania, a zároveň sa ukrývajú za nacistickú symboliku?
Jednou z najväčších výziev v živote je naučiť sa rozlišovať medzi pravdou a klamstvom. Sama som si to uvedomila minulú jeseň, keď som prednášala spolu s Gabrielou Beregházyovou viac ako dvom tisícom slovenských študentov v 22 školách. Väčšina týchto škôl bola na východnom Slovensku a na naše prekvapenie veľa študentov sa hlásilo k politickým stranám ktorých predstavitelia vyjadrovali podporu neonacistickej ideológii.
Chcela som to pochopiť. Chcela som porozumieť, že čo je také príťažlivé na politikovi, ktorý oslavuje Hitlera a Slovensko chce izolovať od okolitého sveta. Zistila som, že ľudia sympatizujúci s ním neprechovávajú sympatie voči hodnotám nacistického Nemecka, ale zúfalo túžia mať vo svojom živote niekoho, koho budú obdivovať. Niekoho, ku komu budú vzhliadať, kto pre nich bude vzorom mužnosti, autority, rozhodnosti, jasného smerovania, zmyslu a hrdosti.

Falošné hodnoty
Na prvý pohľad sa môže zdať, že prejavy predstaviteľov krajne pravicových politických strán sú zamerané na navrátenie sily späť tým bezmocným z nás. Títo politici sa prezentujú ako vyvolení, spasitelia, ktorí prišli chrániť záujmy obyčajného, ťažko pracujúceho slovenského ľudu, ktorý je obeťou iných záujmový skupín, Američanov či Židov, Moslimov alebo liberálov z Európskej únie, bohatých Slovenských oligarchov alebo ich politických bábok.
Prišla som však na to, že tieto sladké reči o svetlých zajtrajškoch a rýchlych neuvážených riešeniach (lebo je to vina niekoho iného, nie naša) sú ale zastreté oveľa trpkejšou pravdou.
Väčšina priaznivcov krajnej pravice sa cíti ako obeť neoliberalizmu. Títo ľudia majú pocit, že ich tradičný spôsob života je ohrozený a chcú, aby ich kultúra a náboženstvo boli rešpektované a chránené. Mnohí sa cítia byť uväznení v začarovanom kruhu chudoby s 500 eurami mesačne, bez nádeje na dôstojný život, bez nádeje na zlepšenie životnej situácie. Preto je pochopiteľné, že ich lákajú prejavy sily a autority ponúkajúce okamžité riešenia.
Zabúdame na históriu
Obviňovanie iných skupín obyvateľstva nie je u nás ničím novým. Počas druhej svetovej vojny sa slovenský štát aktívne a priamo podieľal na deportácii a vyvraždení veľkej väčšiny svojej židovskej populácie žijúcej na Slovensku (z celkového počtu 90 000 obyvateľov 70 000 slovenských Židov zahynulo). Naša krajina bola počas 41 rokov trvajúceho experimentu s komunizmom svedkom krutých a nespravodlivých zločinov zo strany štátu. Režim zabíjal rehoľné sestry, kňazi, aj obyčajní ľudia, žilo sa v policajnom štáte, kde susedia donášali na susedov a štvrť milióna obyvateľov vtedajšieho Československa bolo zatvorených na základe falošných obvinení za vykonštruované politické zločiny.

Nedokážem pochopiť, ako sa politici stavajúci sa do pozície hrdých Slovanov odvažujú nosiť čokoľvek pripomínajúce nacistickú symboliku. Hitler otvorene vyjadroval svoje silné opovrhnutie Slovanmi, keď vyhlásil, že Slovania sú „masou rodených sluhov, ktorí potrebujú svojho pána”.
V dôsledku holokaustu zahynulo asi 6 miliónov Židov, ale zomrelo aj približne 35 miliónov Slovanov, z ktorých väčšinu tvorili civilisti.Práve preto niektorí označujú druhú svetovú vojnu za slovanskú genocídu. Nacistickým cieľom uvedeným v Generalplan Ost (po nemecky Hlavný plán pre Východ) bolo vyhladiť slovanské obyvateľstvo a zotročiť zvyšok,a tak vytvoriť cestu pre milióny Nemcov do východnej Európy, aby ju mohli kolonizovať.
Ako potom môžeme rozoznať pravdu od klamstva a skutočnosť od falošnej masky vo svete, kde nám mnohí navrávajú lži len za účelom získania skrytého osobného prospechu? Základným ľudským právom je rozhodnúť sa, čo je pre človeka samotného to najlepšie. Ale ak vám môžem dať len jednu dobre mienenú radu, nepočúvajte len slová, ale hľadajte aj hlbší význam a možné motívy, ktoré sú za povedanými slovami ukryté.
Obete slov a názorov
Na záver by som chcela vyjadriť veľkú úctu mužom a ženám, ktorí sa starajú o duševný a duchovný rozvoj našej kultúry, vystríhajú nás pred klamstvom a vedú k pravde odvážnym zdieľaním svedectiev svojho vlastného života. Vďaka patrí skutočnej hrdinke, pani Eve Mosnákovej, ktorá prežila holokaust a jeho odkaz pretrváva vďaka jej životnému príbehu.
Viac informácií o Eve Mosnákovej sa dozviete z videa na linku:
https://www.facebook.com/projektn.sk/videos/1046380629094731/?v=1046380629094731
Zuzana Palovic je autorka troch kniznych publikácií, Expertka na migráciu a Východnú Európu, a zakladateľka nezisková organizacia Global Slovakia
