Korčuliari, lyžiari, bežkári - všetci sa tešili, že konečne po niekoľkých rokoch je zima ako má byť. Avšak nájdu sa aj takí, čo takéto chladné počasie prežívajú oveľa horšie. Často sa stretávam s tým, že pacienti prídu na vyšetrenie do alergiologickej ambulancie, lebo majú „alergiu na chlad“. Aj keď takáto alergia v pravom slova zmysle neexistuje, predsa len chlad dokáže spôsobiť ťažkosti podobné ako pri alergických prejavoch.
Chladný vzduch je fyzikálny podnet, ktorý môže u astmatikov spôsobiť zhoršenie prejavov bronchiálnej astmy. Môže sa objaviť pokašliavanie, či sťažené dýchanie so zvýšenou potrebou protiastmatických liekov. Chlad v spojení s infekciami, ktoré sa vyskytujú najmä v zimnom období dokážu výrazne strpčiť život astmatických pacientov. Aj pacienti trpiaci chronickou nádchou sa často v zimnom období majú horšie. Aj keď sa ani v tomto prípade nejedná o pravú alergickú reakciu a mechanizmus vzniku ťažkostí je iný, výsledkom je kýchanie, vodnatá sekrécia z nosa, upchatý nos pri pobyte v chladnom prostredí, alebo pri zmene prostredia (prechod teplo-chlad).

Pomerne časté sú tiež kožné prejavy. Na miestach vystavených chladu sa môže objaviť žihľavka (svrbivé, červené ložiská). Názov pochádza od podobnosti prejavov ako po kontakte so žihľavou. V závažnejších prípadoch sa žihľavka môže rozšíriť na celé telo, v závažnejších prípadoch sa tvoria aj opuchy (angioedém). Zriedkavo u vysoko precitlivených osôb môžu pri náhlej expozícii chladu hroziť závažné prejavy spojené so sťaženým dýchaním, až vývojom šoku. V tomto prípade je potrebné vyvarovať sa náhlej expozícii chladu - najrizikovejšie je kúpanie sa v studenej vode. Taktiež môže byť problémom konzumácia studeným nápojov a jedál (napr. zmrzlina), kedy môže dôjsť k opuchu pier, príp. hrdla. Na potvrdenie žihľavky vyvolanej chladom slúži chladový test, pri ktorom sa aplikuje kocka ľadu na predlaktie, kde sa nechá pôsobiť najmenej 5 minút. V prípade pozitívnej reakcie sa v mieste aplikácie ľadu objaví začervenanie, pupence, opuch, prípadne aj svrbenie.
Aj keď všetky vyššie uvedené prejavy kontaktu s chladom nie sú priamo alergiou na chlad, pacient sa často objaví pre tieto ťažkosti v alergiologickej ambulancii. Je tiež pravda, že lieky účinné pri liečbe klasických prejavov alergie väčšinou zaberajú aj v týchto prípadoch. Vždy je potrebné ale vylúčiť aj iný pôvod ťažkostí, napr. v prípade dlhotrvajúcej nádchy prítomnosť nosových polypov, chronický zápal prínosových dutín. V prípade žihľavky do úvahy pripadá veľké množstvo rôznych iných vyvolávajúcich faktorov, preto je určite namieste podrobné odborné vyšetrenie.