Čo môžeme urobiť, aby sme sa my a hlavne naše deti nemuseli trápiť kvôli rôznym prejavom alergie?
Príčin je viacero
Aby sme vedeli účinne predchádzať nejakým ochoreniam, musíme poznať príčinu ich vzniku. A to je práve pri alergii problém. Alergické ochorenia žiaľ nevzniknú len v dôsledku jednej príčiny, ktorú keby sme odstránili, zabránili by sme ich vzniku (napr. znečistenie ovzdušia je jedným z faktorov podieľajúcich sa na vzniku alergického ochorenia, ale presťahovanie sa do menej znečisteného prostredia ešte nezaručuje, že alergia sa neobjaví). Na vzniku alergie sa podieľajú rôzne faktory, hovoríme, že ide o multifaktoriálne ochorenie. O niektorých vieme, niektoré predpokladáme a niektoré čakajú ešte na svoje objavenie. Medzi faktory spojené so vznikom alergických ochorení patrí už spomínané znečistenie ovzdušia, fajčenie (pre deti je rizikom najmä fajčenie matiek počas tehotenstva a fajčenie v prvom roku života dieťaťa), užívanie rôznych liekov, znížená fyzická aktivita spojená s nárastom obezity, zmena našich stravovacích návykov (konzumácia veľkého množstva trvanlivých a rôzne upravovaných potravín, nepravidelné stravovanie, ale aj dostupnosť rôznych exotických potravín). K tomu sa ešte pridáva dedičnosť, ktorá výrazne zvyšuje riziko vzniku alergie, napr. ak majú obaja rodičia alergické ochorenie, riziko vzniku alergického ochorenia u dieťaťa je až 75%.
Vidíme, že na vzniku alergických ochorení sa spolupodieľajú mnohé faktory v rôznej miere. Preto aj hľadanie účinných preventívnych opatrení je náročné a v súčasnosti veľa možností, ako znížiť riziko vzniku alergie, žiaľ k dispozícii nemáme. Čo teda môžu urobiť rodičia, aby aspoň čiastočne pomohli znížiť riziko alergie, alebo ho svojím správaním prípadne aj nezvýšili?

Hlavné rizikové faktory u detí
Hlavným rizikovým faktorom, o ktorom sa veľa hovorí aj v súvislosti s inými ochoreniami (chronická obštrukčná choroba pľúc, rakovina) a vieme ho ovplyvniť, je fajčenie. Hlavne fajčenie matiek počas tehotenstva a fajčenie v prítomnosti dieťaťa do 1 roka zvyšuje riziko astmy u dieťaťa. Takže určite prvým opatrením by malo byť - nefajčiť.
Veľa rodičov sa pýta, či úpravou stravy vieme znížiť výskyt alergických ochorení. Dojčenie predstavuje jednoznačne ideálnu výživu pre malé dieťa a výlučné dojčenie (tj. iba dojčenie bez podávania iných potravín a tekutín) aspoň 4 mesiace predstavuje základný ochranný faktor pred vznikom alergie. V minulosti sa predpokladalo, že oneskorené zavádzanie alergénov do stravy (ako vajíčko, pšeničná múka, ryby, arašidy) zabráni vzniku alergie. Tieto opatrenia ale neznížili výskyt alergie a v súčasnosti sa naopak predpokladá, že zavádzanie príkrmov medzi 4. až 6. mesiacom života má význam na vytvorenie tolerancie, čo chráni pred vznikom alergie. Odporúča sa teda zavádzať príkrmy medzi 4-6 mesiacom a ideálne je počas zavádzania príkrmov dojčiť ďalej, napomáha to správnemu vývoju tolerancie. V prípade, že mamička nemôže dojčiť a rodičia, prípadne súrodenci sú alergici, je potrebné v prvých mesiacoch siahnuť po hypoalergénnych mliekach. Každopádne oneskorené zavádzanie vajíčka, múky a iných alergénov sa neodporúča.
Veľa ľudí sa tiež pýta na preventívne odstránenie alergénov z domácnosti. Tu sa ani odborníci úplne nevedia zhodnúť. Preventívne odstrániť ešte pred narodením dieťaťa všetky domáce zvieratá? Vytvoriť pre dieťa skoro „sterilné“ prostredie, preventívne použiť všetky dostupné protiroztočové opatrenia? Rôzne štúdie nepreukázali účinnosť takýchto opatrení na vznik alergie a v súčasnosti sa neodporúčajú. Samozrejme, úplne iná je situácia v prípade už prítomnej alergie. Vtedy je eliminácia alergénov z domáceho prostredia dôležitou súčasťou liečby (či už ide o roztoče, plesne, alebo zvieracie alergény) a slúžia na zabránenie znovuobjavenia a zhoršenia prejavov alergie.
Žiaľ, účinných preventívnych opatrení na vznik alergických ochorení je málo, ale neustále sa pátra po ďalších. Určite k základným zásadám zdravého života by mal patriť dostatok pohybu, správna životospráva, zabránenie vzniku obezity. Veľmi dôležité pre vznik alergie je hlavne obdobie vývoja dieťaťa (ešte pred narodením a prvý rok života), kedy mnohé faktory môžu pôsobiť na vznik alergického ochorenia (lieky, spôsob pôrodu, expozícia výfukovým plynom, cigaretovému dymu). Zabránením expozície cigaretovému dymu a správnou výživou počas prvého roka života vieme aspoň čiastočne znížiť riziko vzniku alergických ochorení.
Prečítajte si o alergiách aj na našom Imunoblogu.