Veríme v internet, ale verí internet v nás?

Kde sa nachádzame? Sme uprostred expanzie internetovej komunikácie do neprebádaných vôd internetu alebo na jej vrchole? Počítače si osvojujú aj deti v škôlke, ľudia po 50tke sa na nich učia pracovať, pretože ich potrebujú k svojmu zamestnaniu. Vývoj ide dopredu a ten, kto nevie pracovať na počítači sa len veľmi ťažko uplatní v novodobom životnom štýle.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Internet a jeho vymoženosti posúvajú naše možnosti do úplne iného sveta. Do sveta, kde už nie je dôležitý osobný kontakt, ale rýchlosť akou sme schopní predať informácie ďalej. Prostriedky na predanie informácie sú tu už dlhú dobu, ale iste nestačia na pokrytie masy, ktorá ich každodenne objavuje, využíva a potrebuje pre svoj život. Potrebujeme zdieľať informácie so svojimi priateľmi, kolegami, dokonca aj s ľuďmi, ktorých nepoznáme.

V minulosti nám na komunikáciu stačilo poslať pár listov, balíkov, postupne sa pridal email, tí vyvolení, ktorí ho mohli používať si ho nevedeli vynachváliť. Bol relatívne zadarmo, rýchly a super, ale teraz už mnohokrát ani to nestačí. S nástupom IM ( Instant Messenger ) sa posunula komunikácia na úplne novú úroveň, takzvanú real time komunikáciu, kde sa účastníci komunikácie dorozumievali pomocou správ odosielaných v reálnom čase. Posielanie súborov nemalo kapacitné limity ako v prílohe emailu. IM programy ako napríklad ICQ využívala hlavne mládež s pravidelným prístupom na internet. Diskusné fóra a rôzne formy chatu priviedli mnoho rodičov k zúfalosti. My mladí sme sa stali závislými na moderných formách internetovej komunikácie. Výrobcovia mobilných zariadení idú presne rovnakou cestou, keď prinášajú IM programy aj do mobilných telefónov. Vývojári pomáhajú prehlbovať závislosť ľudí na internete v každom segmente. Či už v škole, v práci, vonku, ba aj v zahraničí. Skype sa presadil svojou video komunikáciou, ktorá priniesla aspoň nejaké oživenie do písmenkového raja, ktorému prepadli všetci, ktorí mali možnosť takto učiniť so svojím voľným časom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doba sa ale nezastaví, dokazuje to aj momentálny boom sociálnych sietí ako je napríklad facebook, či twitter. Anonymita a súkromie ide v modernom svete internetu bokom. Získať telefóne číslo, emailovú adresu nie je problém a to aj bez nutnosti kontaktovať vlastníka týchto údajov. Veríme v internet, ale verí internet v nás? Alebo sú všetky sociálne siete len jednoduchý systém ako zbierať údaje o nič netušiacej populácii, vyhodnocovať ich a používať ako prieskum trhu? Internet v nás určite neverí a zneužíva našu dôveru, čoho dôkazom je aj plánovanie povolenie vyhľadávačom ako je Google, či Bing vyhľadávať na facebooku, o súkromie sa nikto nestará a všetko, čo človek do internetu vloží, tam aj ostane, verejne dostupné na neurčito.

SkryťVypnúť reklamu

Určite sa nachádzame uprostred expanzie internetovej komunikácie, vrchol je ešte skrytý za mrakmi, niekde, kde sa tak skoro nedostaneme. Dôkazom môže byť aj pripravovaný produkt od Google - Wave, ktorý má zmeniť svet internetovej komunikácie na úplne novú úroveň...

Marian Zvarka

Marian Zvarka

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Kritik Zoznam autorových rubrík:  KritikaZamysleniaZdravieTechnika

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu