TOP 3 hoaxy za august 2021

Viktor Vincze píše zo záhrobia, utečenci so zbraňami a cestní podvodníci... Poďte sa s nami pozrieť na to "naj", čo nám dezinfoscéna ponúkla v auguste.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zdá sa vám, že sa niektoré témy hoaxov a konšpiračných teórií stále opakujú? Zdá sa vám dobre. Je to úplne normálne, ale vždy sa dá niečím prekvapiť. Preto aj v tohtomesačnej TOP 3-ke síce nájdete správy o údajných úmrtiach po vakcíne, ale tentokrát so zaujímavým zvratom.  

POMOC CUDZINCOVI

Podvody a klamstvá sa neodohrávajú len na internete, ale i v reálnom živote. Pri ročnom výročí našej TOP 3-ky sme si teda povedali, že urobíme výnimku a nachvíľu zablúdime i mimo prostredia sociálnych sietí.

Zúfalý cudzinec, odstavené auto a žiadosť o finančnú pomoc. Je vám tento príbeh známy? Bez pochýb! Už niekoľko rokov Polícia SR upozorňuje na podvodníkov, ktorí vnucujú falošné zlato s prosbou o peniaze, za ktoré môžu kúpiť benzín. V tomto prípade platí staré známe “Dôveruj, ale preveruj”. Pomoc s benzínom patrí určite k dobrým skutkom, ale poskytnúť nemalú finančnú čiastku cudziemu človeku zrejme nepatrí k najlepším nápadom. Vo väčšine prípadov majú cudzinci vozidlá značiek BMW, Mercedes, či Audi s medzinárodnými značkami. Na to, aby podvodníci pôsobili dôveryhodne využívajú i ženy a deti, ktoré vozia so sebou, prípadne vizitky, ktoré ponúkajú. Na tom, že pomôžeme človeku v núdzi, samozrejme nie je nič zlé. Pozor ale na tých, ktorí chcú pomoc zneužiť na svoje obohatenie. V situácii, kedy natrafíte na podobného stopujúceho zúfalca, neváhajte v prípade pochybností kontaktovať políciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

OPÄŤ TÍ MIGRANTI

Odborníkov na zahraničnú politiku nájdeme v každej poriadnej dezinformačnej skupine. Vodu na mlyn im aktuálne naháňa situácia v Afganistane. Niet sa preto čomu čudovať, že príspevky k týmto udalostiam sa začali objavovať bleskovou rýchlosťou na rôznych fórach, či sociálnych sieťach. Natrafili sme napríklad na tie, ktoré tvrdili, že lety z Afganistanu boli plné drzých utečencov, ktorí  vyžadovali alkohol a dokonca nútili pilotov, aby ich napadli. A keďže nič nie je pre používateľov sociálnych sietí presvedčivejšie, ako poriadny fotografický dôkaz, proruské facebookové skupiny začali šíriť fotografiu, na ktorej boli afganskej rodine do batožiny fotoúpravou pridané zbrane.

SkryťVypnúť reklamu

Údajná rodina teroristov.
Údajná rodina teroristov. 

Pôvodná fotografia rodiny.
Pôvodná fotografia rodiny. 

Cieľ? Pravdepodobne vyvolať strach z toho, že k nám opäť mieri množstvo nebezpečných migrantov (ako už toľkokrát predtým..., či?). Vzbudiť v nás nejakú emóciu je veľmi ľahké, zvlášť ak sa to deje dobre zmanipulovaným obrázkom. Je preto treba rozmýšľať kriticky a pátrať po tom, či už daná fotografia nebola použitá inde, alebo či nebola nejakým spôsobom upravená. 

SMRŤ ZNÁMEHO MODERÁTORA

O pripisovaní smrti vakcinácii sme tu informovali veľakrát. Na facebookovom profile Pendleri v ohrození SK sa však objavil príspevok, ktorý prekročil pravdepodobne všetky hranice absurdnosti. Hovorilo sa v ňom o tom, že po očkovaní vakcínou od Pfizeru zomrel moderátor Viktor Vinze. Príčinou malo byť zlyhanie obličiek.

SkryťVypnúť reklamu

Viktor Vincze píše z onoho sveta.
Viktor Vincze píše z onoho sveta. 

Ako môžeme vidieť, je tam všetko, čo potrebuje správny hoax: zaručená informácia od niekoho známeho, veľké písmená, zmiznutie a zatajovanie skutočných dôkazov, ovce, mlčanie mainstreamu a autor bol natoľko prezieravý, že sa poistil aj proti prípadným námietkam oponentov a rovno vypracoval scenár, ako bude reagovať samotná Markíza. Bolo by to celé rozhodne desivé, ak by na tento príspevok v diskusii pobavene nereagoval sám Vincze. Ak ste sa teda pýtali, kam sa to ten moderátor podel, odpoveď prišla od neho samého a to pomerne rýchlo. Nuž, ak by mal autor príspevku pravdu, tak čipovanie naozaj funguje a Viktor chytá 5G sieť aj zo záhrobia. Celý tento zvláštny incident mal však ešte zvláštnejšiu dohru a to v podobe reakcie admina spomínanej FB stránky, ktorý jemne naznačil, že Vincze má v skupine nejaké známosti a príspevok s ich pomocou narafičil tak, aby ich znemožnil. Rada od nás? Keď si chcete vymýšľať falošné správy, premyslite ich aspoň tak, aby sa nedali odhaliť do pár sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

za tím ZSI spracovali Nikola Vlčková a Kristína Blažeková

ZAPAMÄTAJTE SI, to, čo sa píše na internete, nie je vždy pravda. Overujte fakty, voľte si info.

Sledovať nás môžete tu: https://www.facebook.com/zvolsiinfoSR

  https://zvolsi.info/sk/

Zvol si info - Slovensko

Zvol si info - Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Zvol si info je občianske združenie, ktoré vzniklo ako slovenská sekcia pôvodného českého študentského spolku na Masarykovej univerzite. Snažíme sa o zlepšovanie mediálnej gramotnosti na Slovensku, venujeme sa prednáškam, workshopom a webinárom o sociálnych médiách, dezinformáciách a ich rozpoznávaní pre školy, pedagógov, ale i pre verejnosť. Rozumom proti fake news.https://www.facebook.com/zvolsiinfoSRhttps://zvolsi.info/sk/fantomas/tim@zvolsi.info Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu