TOP 3 hoaxy za september 2021

TOP 3 hoaxy za september 2021
(Zdroj: Nikola Vlčková)
Písmo: A- | A+

Merkelová ako Hitlerov potomok, vedec Čekan obeťou vakcinácie a výmysly o návšteve pápeža? Aj toto na nás číhalo na slovenských internetoch v septembri.

Zvol si info sa hlási so svojou pravidelnou dávkou TOP 3 hoaxov. Chcete vedieť, aké dezinformácie sa šírili slovenským internetom v mesiaci september? Tak čítajte ďalej. 

(Máte záujem o viac takýchto informácií? Pozývame vás sledovať náš FB profil, kde pravidelne uverejňujeme detaily našej činnosti a rôzne zaujímavosti zo sveta médií a dezinformácií. https://www.facebook.com/zvolsiinfoSR)


NACISTICKÝ POTOMOK

Pred pár dňami celá Európa sledovala volebné výsledky v Nemecku spojené s politickým dôchodkom kancelárky Angely Merkelovej. Slovenská dezinformačná scéna však nezaháľala so svojou “investigatívou” a prišla s odhalením, že politička je v skutočnosti dcérou Adolfa Hitlera. Fotografiu, na ktorej je údajne Hitler s Merkelovou, šírili stovky ľudí. Nech rátame ako rátame, vek nemeckej političky a prepojenie so snímkou zhotovenou počas II. svetovej vojny nám nesedí. Ako hovorí dnes už klasik slovenských internetov, “…hm…to mi nevychádza”. 

Typické konšpiračné "zamyslenie sa"
Typické konšpiračné "zamyslenie sa" (zdroj: zdroj: Facebook "Slovenská Ústava")

Konšpirácia o Angele ako Adolfovej dcére však  ani náhodou nie je novinkou, má pôvod v zahraničí a hovorí i o tom, že Hitlerove spermie boli zamrazené a uchované pre ďalšie použitie. To už nám tak trošku pripomína známe dielo Iru Levina - Chlapci z Brazílie (odporúčame). Viac sa dočítate tu: http://www.atlaskonspiraci.cz/Angela_Merkel_je_dcerou_Adolfa_Hitlera?fbclid=IwAR0-dAtOdCP6MjOyTJga7LzTQ5ET5lUoYwbo9NFFsanjbYi0_eOuQRnt2x0


SMRTONOSNÁ VAKCÍNA

Minulý mesiac sme upozornili na nezmyselné tvrdenie o smrti Viktora Vinceho. Poučenie nenastalo a na sociálnych sieťach sa začalo šíriť klamstvo o vážných zdravotných problémoch vedca Pavla Čekana, ktoré nastali po očkovaní. „Obchodníka so smrťou dostihla jeho vlastná karma. Keď po vakcinácii plnej humbuku sa dal zaočkovať aj sám obchodník s vakcínou Čekan, tak skončil v nemocnici“. V tomto prípade napomohli šíreniu hoaxu falošné účty, ktoré začali danú informáciu zdieľať, no nielen tie. mnohí danej informácii skutočne uverili.

Komplexná analýza vedcovho zdravotného stavupo očkovaní
Komplexná analýza vedcovho zdravotného stavupo očkovaní (zdroj: Zdroj: FB Pavol Čekan)

Čekan sa pritom svojimi zdravotnými problémami netají a o svojej diagnóze (nesúvisiacej s vakcináciou) hovorí verejne. Túto konkrétnu nepravdu vyvrátil samotný vedec prostredníctvom videa, v ktorom upozorňuje na nástrahy dezinformačnej scény. Pozrieť si ho môžete tu: https://www.facebook.com/1453592193/videos/pcb.10223365094262933/557752525535474. V tomto prípade platí presne to, čo sme hovorili i v minulom mesiaci a znova sa teda pýtame: Aká logika je za vytvorením hoaxu, ktorý dokáže jeho hlavný protagonista uviesť na pravú mieru za pár minút? Nevadí, zasa raz nevyšlo.


FALOŠNÝ PÁPEŽ

Septembrová návšteva pápeža na Slovensku patrila k významným udalostiam našej krajiny. Spájanie a pokora sa však nekonali až v takej miere, ako sa očakávalo. Nadšenci “veľkých objavov” začali zdieľať informácie, že pápež je falošný, prípadne to, že prezidentka Zuzana Čaputová a pápež František patria do tajného spoločenstva, ktorého členom bol aj Adolf Hitler (no uznajte, ten je v posledom čase nejaký populárny).

Pápež František na Slovensku
Pápež František na Slovensku (zdroj: https://domov.sme.sk/c/22740663/papez-frantisek-navsteva-slovenska-prilet-fotogaleria.html)

Samotný pápež viackrát upozorňoval na novodobú hrozbu fake news a nutnosť boja proti dezinformáciám. Nuž, naša spoločnosť by asi skôr potrebovala spásu v podobe oslobodenia od všetkých tých falošných správ, ktoré kolujú na sociálnych sieťach. 

za tím ZSI spracovali Nikola Vlčková a Kristína Blažeková


ZAPAMÄTAJTE SI, to, čo sa píše na internete, nie je vždy pravda. Overujte fakty, voľte si info.

Ak chcete vedieť viac: https://zvolsi.info/sk/fantomas/ 

Skryť Zatvoriť reklamu