Važení členovia JÚĽŠu...
dovolila by som Vám adresovať pár pripomienok k našej ľubozvučnejreči slovenskej...
Dlho som rozmýšľala, čo mi v našom (tedav mojom nie, keďže ja som z Nového Zélandu, ale vo vašom, hlavne vovašom!) jazyku prekáža a musím priznať, našla som zopár nedostatkov:
Ak jem chleba S maslom, prečo nejem chleba beS masla....( neberiem do úvahy nejaké pády... ) ide tu o logiku, a tou logikou je v tomtoprípade opačný význam. Teda:
1. NAVRHUJEMBES ako opozitum k S
Kolega ( oslovujme ho ďalej PÁN ), prišiel so skvostnýmnávrhom.
príklad: Zlato pohni si, už mi stoí! ( koľko papiera bysa ušetrilo ak by sme nevysloviteľné spoluhlásky jednoducho nepísali...) Poprepočítaní Pánom a matematikmi to vychádza až niekoľko cenných centimetrov z kôrybrazílskych javorov. Teda:
2. NAVRHUJEMpísať STOÍ namiesto STOJÍ
Našla som však aj ostatné nedostatky v našej reči.
Zoberme si slovo futbal a nohejbal... Kolegovia...Zamyslite sa... ČO je to FUT (foot )- noha... preklad slova bal (ball )- lopta... futbal - nohej lopta
a čo znamená slovo "nohejbal" – nohej lopta
V našej reči nie je logické vysvetlenie k pôvodu týchtoslov, keďže sú identické. Musím priznať, že rada sa pozriem na zápasy Corgoňligy v nohejbale. Teda:
3. NAVRHUJEMprekonzultovanie a obmenu slov nohejbal / futbal
To však nie je všetko. Napríklad slovo MILOVAŤ SA...skúsme si ho rozobrať. Základ by mohol byť v anglickom slove LOVE. My love. Zdása, že Angličania pochopili význam toho slova. V našich končinách sa mi zdá byťnepochopiteľné na tomto slove najmä toto:
milujú sa - dvaja - resp. viacerí...
Pravidlá slovenského jazyka hovoria, že MI (vo význameMNE ) sa píše s mäkkým i. My - množné číslo "ja a ty"
MY sa mylujeme. JA sa milujem. Teda:
4. NAVRHUJEM:prebrať písanie mäkkého a tvrdého I / Y v slove Miylovať sa.
Taktiež by som chcela vysloviť potrebu zaoberania sapísaním DZ v slove povedať / povedz, povedzte... je prakticky nemožnévysloviť DZ a pri skloňovaní tohto slova sa DZ nevyskytuje (presnevyslovené, čisto, ako napr. v slove „dzungať“ ) v čistej forme.A preto:
5. NAVRHUJEMpísať povec, povecte / namiesto povedz, povedzte
Obmeny by mohli nastať aj pri skloňovaní slova MORČA.Verte- neverte, môže sa vám to zdať ako banalita. Ak však v reštauráciividíte v ponuke „morčacie prsia“ môže si byť človek istý, že sú to naozajprsia z morky alebo z morského prasiatka? Pre tento prípad Vám:
6. NAVRHUJEMpísať morkacie prsia ( ak sa jedná o morku )
7. NAVRHUJEMpísať prasačomorčie prsia ( ak sa jedná o morské prasa)
Akoposledné Vám
8. NAVRHUJEMobmenu skratky Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra – JÚĽŠ na JÚŠS – Jazykovednýústav štúrovej slovenčiny. Nemyslím si, že mal byť Ľudovít Štúr nadraďovaný nadostatných dejateľov a prispievateľov k celistvosti konečnejkodifikácie jazyka.
Pä Äs: rada uvítamvaše návrhy na zmeny v slovenskom jazyku, ktoré potom môžeme spoločnepostúpiť JÚŠS. S vrúcnym pozdravom - Rebeka Zyrkanovie