Ani nie pred rokom a pol Timothy Geithner v rozhovore pre ABC News (Zdroj: Bloomberg) na otázku, či USA môže prísť o svoj AAA rating odpovedal:
„Absolútne nie. To sa tejto krajine nikdy nestane."
To bolo v čase, keď Obamova administratíva predpokladala pre rok 2010 rekordný deficit 1,6 bilióna dolárov. Dnes sa celkový dlh americkej vlády pohybuje na úrovni približne 500 % HDP. (Doplnenie - vládny dlh sa blíži 100 % HDP a celkový dlh je približne 500 % HDP)
Investor Jim Rogers (a každý súdny človek) si myslí niečo iné:
Pozri približne od 3 min 55 sek (h/t Zero Hedge)
Očakáva niekto druhé kolo priemyselnej revolúcie či objavenie planéty Zem 2.0, aby mohol byť všetok dlh splatený?
Ako nás uisťoval helikoptérový bojovník proti deflácii Ben Bernanke, priemerné ceny nehnuteľností v USA nikdy neklesnú. To bolo v čase, keď už sa najväčšej povojnovej ekonomickej recesii/depresii dávno nedalo zabrániť.
Podobne nás až donedávna hlavní predstavitelia Európskej únie a šéfovia centrálny bánk uisťovali, že krach Grécka nepripadá do úvahy. Čo na tom, že luxemburský minister financií Jean-Claude Jun(c)k(er) povedal, že keď je situácia príliš vážna, „musíte klamať". (!!)
Čo na tom, že Írsko ani Portugalsko nikdy nemalo potrebovať finančnú pomoc, že Španielsko a Taliansko ju tiež nikdy nebude potrebovať, pretože Radičová spraví všetko preto, aby „zabránila šíreniu dlhovej nákazy" (veľa šťastia!), a že Francúzsko vraj tvorí zdravé jadro Eurozóny?
Čo na tom, že Eurozóna a euro sa nikdy nerozpadne, a dolár tu bude tiež večne?
Čo na tom, že ekonómovia (ale nie len oni!), podľa ktorých sú všetky zdroje nahraditeľné svojou predstavou o nekonečnom ekonomickom raste významne prispeli k súčasným problémom a dnes sa obávajú ešte väčšej krízy, pretože svet sa nedostatočne zadlžuje a málo tlačí peniaze (Krugman)?
Čo na tom, že je to ten istý človek, podľa ktorého je možný reálny ekonomický rast aj po ropnom zlome?
Čo na tom, že nemecká ekonomika je „silná" iba vďaka exportu do „darebáckych" deficitných krajín?
Hlavne žiadnu paniku, všetko je v absolútnom poriadku. Len naďalej zarábajte, nakupujte, starajte sa o seba a svojich najbližších a všetko bude fajn. Naveky.
A na záver tri príznaky „ nepochybného zotavovania" americkej ekonomiky:
Rýchlosť "ľubovolného príjmu" Američanov dlhodobo klesá už od polovice 70. rokov. Podobný je aj vývoj napr. v Japonsku.
(Zdroj: Doug Short)

Počet dlhodobo nezamestnaných (viac ako 26 týždňov) v USA neklesá tak, ako v prípade minulých recesií. Je tiež rekordne vysoko. (Zdroj: Calculated Risk)
Počet najazdených kilometrov v USA klesá, ale nie vďaka účinnejším automobilom či automobilom na alternatívny pohon, ale najmä vďaka rastúcim cenám ropy. (Zdroj: Doug Short)