Alexander Ač
Politika Západ vs. Rusko: Kto vyhráva na Googli?
Tak nám zavraždili Skripala, povzdychol si Švejk. Mŕtvolu ešte nestihli prezrieť patológovia a spravodajská hra sa už rozbehla.
Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík: Vzťahy, Klimatická zmena, Ropný zlom, Finančná kríza, Jadrová energia, Egypt, Argentína, Súkromné, Nezaradené
Tak nám zavraždili Skripala, povzdychol si Švejk. Mŕtvolu ešte nestihli prezrieť patológovia a spravodajská hra sa už rozbehla.
Verejné diskusie sa vždy líšia od diskusií vo vedeckých kruhoch či odborných publikáciach, a podľa toho ich človek obvykle posudzuje. Aj v takom prípade by však verejné diskuze expertov na dané téma mali byť na úrovni.
V roku 2009 publikoval M. Scheffer a kolektív článok o varovných signáloch, ktoré predchádzajú náhle a nezvratné zmeny v zložitých (komplexných) systémoch. Môžeme takéto varovné signály pozorovať už dnes v súvislosti otepľovaním?
Napriek spomaleniu rastu globálnej emisie oxidu uhličitého v posledných rokoch, je riešenie klimatickej zmeny v nedohľadne. Aj preto som sa pokúsil zhrnúť posledné poznatky o dôsledkoch otepľovania na planétu v knižnej publikácii.
Obrázky pre pripravovaný článok na Skeptical Science o tom, že niektoré aspekty správy IPCC podhodnocujú rýchlost klimatickej zmeny a jej dosledkov.
Leto na severnej pologuli bude vrcholiť a spolu s ním aj sezóna lesných požiarov. Aké sú dlhodobé trendy vo výskyte lesných požiarov na svete, a aký je vplyv otepľovania na ne? Dokážu sa lesy prispôsobovať prebiehajúcim zmenám?
Problematika klimatickej zmeny nie je jednoduchá. Aby človek prenikol do podstaty problému, vyžaduje to nemalé úsilie. Aj preto sa občas stane, že sa objaví odborník, ktorý odhalil, ako to v skutočnosti je.
Podľa správy IPCC by mala schopnosť biosféry pohlcovať CO2 narastať ešte ďalších 15-35 rokov. Je možné, že maximum pohlcovania CO2 nastáva už dnes.
Globálna teplota je stále rekordne vysoko a jeden z dôsledkov je aj rýchlo miznúci ľad v Arktíde. To ovplyvňuje aj extrémne počasie u nás a v celom miernom pásme Severnej pologule.
14. apríla 2016 predčasne odišiel David John Cameron MacKay vo veku nedožitých 49 rokov. Na Slovensku ho možno poznať vďaka knihe Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou.
Globálna teplota prepisuje rekordy a zrejme to nejaký čas tak zostane. Podľa klimatológov je už takmer isté, že rok 2016 bude najteplejší v histórii meteorologických meraní.
Dnes som narazil v krátkom čase na dva články. V oboch sa autori vyjadrovali k možnému výsledku volieb v USA. Tu je výsledok.
V sobotu zverejnila americká NASA údaje o globálnej teplote za mesiac február. Aj keď bol rekord očakávaný, jeho hodnota prekvapila mnohých.
Ekologický význam tropických lesov sveta je neoceniteľný. Najroziahlejší tropický les je práve Amazónia. Jej osud je však veľmi neistý.
Jeden z posledných argumentov serióznejších klimaskeptikov je ten, že podľa satelitných údajov sa troposféra planéty otepľuje výrazne pomalšie, ako ukazujú merania teploty meteorologických staníc pri povrchu Zeme.
Ako jednému z účastníkov klimatickej konferencie v Paríži, nemohol mi uniknúť optimizmus a veľké oslavy, ktoré nastali po jej skončení. Dohoda bola označená ako zlomová, historická, a ako začiatok konca fosílnej éry.
Súčasné teploty v Arktíde dosahujú hodnoty typické pre apríl. Rozsah zaľadnenia je rekordne nízko. Zažijeme ďalšie prekonanie rekordu minimálneho zaľadnenia koncom leta?
Uplynulý mesiac bol najteplejší najmenej od roku 1890, informovala o tom Japonská meteorologická agentúra.
Častokrát pri prognózach o vývoji podnebia uvažujeme len do konca tohto storočia. V skutočnosti však to, ako sa budú vyvíjať emisie skleníkových plynov rozhodne o tom, ako bude planéta vyzerať aj o 10 000 rokov.
Jednen z častých argumentov klimaskeptikov je, že úbytok morského ľadu v lete v Arktíde kompenzuje nárast zaľadnenia v Antarktíde. Toto tvrdenie, tak ako ani mnohé ďalšie, sa nezakladajú na pravde.
Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy
Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol
Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.
...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.
Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.
Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle
Matovič pripustil, že mal stretnutie, kde sa hovorilo o Naďovom údajnom úplatku.
Holého firma zanechala státisícové dlhy.
Prestížne univerzity podvody prísne trestajú.
Pozrite sa, ako vyzerajú nájomné byty.