Nasledujúce video je prvou časťou (12-dielneho) dokumentu o ekonomickom kolapse Argentíny a dokumentuje udalosti predchádzajúce bankrotu argentínskej vlády:
Ďalšie časti dokumentu nájdete na stránkach Maxa Keisera.
Dlh vtedajšej vlády predstavoval 132 miliárd amerických dolárov (asi 1/7 pôžičiek všetkých krajín rozvojového sveta). Po vyhlásení bankrotu na väčšinu dlhu nasledovala devalvácia meny po opustení fixného kuru pesa voči doláru 1:1. Devalvácia meny (pokles hodnoty asi o 80 %) bola spojená s infláciou a rastom nezamestnanosti. Argentínske aerolinky takmer zbankrotovali, ale prežili.
Avšak už v roku 2003 sa situácia začala výrazne zlepšovať, až do súčasnosti...:

Zdroj: British Petroleum, Mazama Science
Prvá kríza v roku 1999 nasledovala po ropnom zlome v roku 1998. Vyhlásenie bankrotu v roku 2001 umožnilo rast domnácej spotreby až do súčanosti. Ako sa Argentína vyrovná s poklesom ziskov z predaja ropy (v prípade zemného plynu je situácia podobná, Argentína ho musí dovážať), je otázne. Zatiaľ krajina hospodári s miernym rozpočtovým prebytkom, aj keď rok 2012 môže skončiť v mínuse. Od roku 2000 vrástol počet obyvateľov o 10 % (dnes 41 miliónov obyvateľov).
Dúfajme, že sa Argentína vyrovná s prichádzajúcimi problémami, ktoré budú neporovnateľne horšie ako tie počas krízy v rokoch 1999-2002, lepšie, ako Egypt (dnes takmer 80 miliónov obyvateľov):

A čo sa deje v Egypte, hádam netreba veľmi pripomínať...: