Asfaltové piesky nie sú alternatívou ropy

Spolu s tým, ako rastie cena ropy, rastú aj obavy o budúcnosť naplnenia energetických potrieb ľudí. Rovnako tak sa však zvyšuje aj záujem o alternatívne možnosti získavania energie.  Niektoré z nich sú pozitívne, iné už menej. Jedným znepokojujúcim trendom je hľadanie náhrady ropy v jej nekonvenčných zásobách, v takzvaných „asfaltových pieskoch“ (angl. tar sands).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Výhodou asfaltových pieskov je, že zásoby ropy v nich sú obrovské. Vyťažiteľné zásoby ropy (pri súčasnej technológii) z asfaltových pieskov sa odhadujú na 280 - 300 miliárd barelov ropy, čo je viac ako zásoby ropy v Saudskej Arábii (240 miliárd barelov). Všetky známe zásoby ropy z asfaltových pieskov sa odhadujú až na 1700 – 2500 miliárd barelov.

Menej pozitívna je však skutočnosť, že ide o proces energeticky náročný, pri ktorom sa uvoľní asi 2-3 krát viac skleníkových plynov, ako pri konvenčnom využívaní ropy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komerčná ťažba asfaltových pieskov okrem iného prinesie deštrukciu boreálneho lesa, zrýchlenie globálneho otepľovania, nedostatok a znečistenie vody, a sociálnu nestabilitu v miestnych ľudských sídlach.  

Podpora projektov, ktoré plánujú získavať energiu energeticky menej efektívnymi spôsobmi, je bezpochyby v rozpore s cieľom znižovať emisie skleníkových plynov.  Napriek tomu, že spoločnosti ako British Petroleum (BP), či ConocoPhillips a ďalšie sa zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov, v skutočnosti s chovajú naopak.

Jedinou spoločnosťou, ktorá je ochotná komentovať prechod k využívaniu asfaltových pieskov je BP: „Snažíme sa poskytnúť bezpečný, spoľahlivý zdroj paliva pre región,“ povedal Bill Gerwing z BP Amerika. „Je to hra, ktorá sa týka všetkých.“ Na druhú stranu Gerwing hovorí: „Berieme problém klimatickej zmeny veľmi, veľmi vážne. A máme záujem za naše emisie zaplatiť (tzv. „carbon off-setting“). Započítavame tieto náklady do všetkých našich projektov.“

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ však neexistujú regulácie skleníkových plynov, nie je možné zaistiť, aby ropné spoločnosti svoje sľuby dodržali a aby obmedzili svoje emisie...

Viac informácií získate v článku ChicagoTribune (registrácia zdarma)

UPDATE: Ťažba asfaltových pieskov prispieva tiež k vzniku kyslých dažďaov (The StarPhoenix)

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu