Výhodou asfaltových pieskov je, že zásoby ropy v nich sú obrovské. Vyťažiteľné zásoby ropy (pri súčasnej technológii) z asfaltových pieskov sa odhadujú na 280 - 300 miliárd barelov ropy, čo je viac ako zásoby ropy v Saudskej Arábii (240 miliárd barelov). Všetky známe zásoby ropy z asfaltových pieskov sa odhadujú až na 1700 – 2500 miliárd barelov.
Menej pozitívna je však skutočnosť, že ide o proces energeticky náročný, pri ktorom sa uvoľní asi 2-3 krát viac skleníkových plynov, ako pri konvenčnom využívaní ropy.
Komerčná ťažba asfaltových pieskov okrem iného prinesie deštrukciu boreálneho lesa, zrýchlenie globálneho otepľovania, nedostatok a znečistenie vody, a sociálnu nestabilitu v miestnych ľudských sídlach.
Podpora projektov, ktoré plánujú získavať energiu energeticky menej efektívnymi spôsobmi, je bezpochyby v rozpore s cieľom znižovať emisie skleníkových plynov. Napriek tomu, že spoločnosti ako British Petroleum (BP), či ConocoPhillips a ďalšie sa zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov, v skutočnosti s chovajú naopak.
Jedinou spoločnosťou, ktorá je ochotná komentovať prechod k využívaniu asfaltových pieskov je BP: „Snažíme sa poskytnúť bezpečný, spoľahlivý zdroj paliva pre región,“ povedal Bill Gerwing z BP Amerika. „Je to hra, ktorá sa týka všetkých.“ Na druhú stranu Gerwing hovorí: „Berieme problém klimatickej zmeny veľmi, veľmi vážne. A máme záujem za naše emisie zaplatiť (tzv. „carbon off-setting“). Započítavame tieto náklady do všetkých našich projektov.“
Pokiaľ však neexistujú regulácie skleníkových plynov, nie je možné zaistiť, aby ropné spoločnosti svoje sľuby dodržali a aby obmedzili svoje emisie...
Viac informácií získate v článku ChicagoTribune (registrácia zdarma)
UPDATE: Ťažba asfaltových pieskov prispieva tiež k vzniku kyslých dažďaov (The StarPhoenix)