Nasledujúci obrázok ukazuje vývoj cien potravín (tzv. Food Price Index) podľa FAO:

Zdroj: FAO
Obrázok ukazuje globálny vývoj cien za posledných 5 rokov. V decembri 2010 dosiahli ceny rekordných hodnôt a ak nedôjde ku globálnej ekonomickej recesii, neklesnú ani ceny. Isté však je, že ceny už príliš (dlho) rásť nemôžu.
Po poslednej ekonomickej recesii (2008-2009) zostalo na Zemi asi o 100 miliónov viac hladujúcich, celkovo počet hladujúcich prekročil jednu miliardu.
Nárast cien potravín súvisí s rastúcimi cenami ropy (ropný zlom), rekordnými teplotami a suchom v Rusku a následným zákazom vývozu potravín, pestovaním biopalív a celkovo extrémnym počasím v rekordne teplom roku 2010.
Pripravte sa na ďalší (resp. pokračujúci) kolaps globálnej ekonomiky, rastúcu nezamestnanosť, sociálne nepokoje, rastúcu kriminalitu, zvýšený počet bankrotov (ľúdí aj štátov), zvýšené riziko (medzi)národných konfliktov a podobne.
Štastný Nový Rok!
Obrázok je z práve prebiehajúcich rekordných záplav v Austrálii, ktoré s globálnym otepľovaním nijako nesúvisia, ako vie každý racionálny človek. Tak ako s ním nesúviseli rekordné teploty v Rusku, rekordné záplavy v Pakistane či Tennessee, rekordne daždivý (a nadpriemerne teplý!) rok na Slovensku, či rekordné snehové búrky (Snowmageddon) v USA.
Vetru a dažďu nerozkážeme! Ibaže by áno...
Jeff Masters, popredný americký meteorológ a spoluzakladateľ portálu Weather Underground o roku 2010 píše:
"This year makes me nervous. It really does."
UPDATE: DEBTRIS U.S.