„Niekoľko posledných týždňov v auguste, iba štyri finančné spoločnosti zodpovedali až za 40 % celkového obchodovaného objemu na New Yorkskej burze (NYSE): Citigroup, Bank of America, Freddie Mac a Fannie Mae. Na začiatku roku 2007, Citigroup, Fannie Mae a Freddie Mac zodpovedali za 1-3% objemu na NYSE, výrazne menej, ako nedávnych 35%+ z celkového obchodovaného objemu burzy. Treba mať na pamäti, že táto obrovská anomália netrvala iba deň, ale niekoľko týždňov na konci augusta. Ak by Citigroup, Bank of America, Fannie Mae a Freddie Mac boli farmaceutické firmy ktoré práve objavili liek na AIDS, potom by takáto anomália dávala zmysel. Avšak takýto masívny nárast, v zmysle percentuálneho nárastu v objeme obchodovania na celej NYSE, nedáva žiadny zmysel pre spoločnosti, ktoré udržal pri živote vládny záchranný stimul. Dávalo by to zmysel iba v prípade, pokiaľ by došlo k rozsiahlemu zásahu voľného trhu, ktorý by sa ich snažil zachrániť."
A Kim ďalej pokračuje...
„Je iróniou, že tí istí ľudia, namiesto toho aby odmietli horu klamstiev, naďalej načúvajú svojim finančným poradcom z globálnych komerčných investičných firiem, aj keď títo finanční poradcovia sú tí istí diletanti ľudia, ktorí nedokázali predpokladať pád, ktorý sa začal na jar roku 2008, kedy faktory za vtedajším pádom boli rovnako jasné, ako sú faktory za pádom, ktorý nás čaká v blízkej budúcnosti."
Celý obsiahly článok v angličtine od JS Kima si môžete prečítať tu. Spoločnosť SmartKnowledgeU, ktorú JS Kim založil, v súčasnosti pripravuje dokument o podvodnom finančnom systéme, ktorý údajne stojí za súčasnou globálnou krízou.
V apríli 2008 JS Kim predpokladal príchod krízy, ktorá nastala o pár mesiacov neskôr. (h/t TheAutomaticEarth)
Na záver by som dodal, že nesúhlasím so všetkým, čo napísal Kim vo svojom článku, súhlasím s ním však v tom, že súčasné „oživenie" ekonomiky alebo ak chcete „odrazenie sa od dna", nevychádza z reálnych základov (dostupných zdrojov).
Aby sme ale boli spravodliví, mnoho iných ľudí príchod krízy predpokladalo už oveľa skôr, medzi nich patrí napríklad aj geológ Collin Campbell, ktorý predpokladal problémy v spojitosti s ropným zlomom už v roku 2005.
PSI: Paul Krugman, profesor na Princetone a nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu sa snaží prísť na to, kde urobili ekonómovia chybu... čo myslíte, kde?
PSII: Čo na to Alan Greenspam?