Egypt patrí medzi najväčších dovozcov pšenice na svete. Čím nahradia výpadky z dovozu nie je celkom jasné. Podľa odchádzajúceho ministra zostáva Egyptu 500 000 ton dovezenej pšenice a asi 3 milióny ton pšenice z vlastných zdrojov. Je to ešte horšia situácia, ako sa javilo doteraz. (Reuters)
Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt a Saudská Arábia sľúbili krajine pomoc vo výške 12 miliárd dolárov, čo však situáciu v Egypte samozrejme nerieši.
Väščina obyvateľov Egypta sa pravdepodobne domnieva, že po zvrhnutí (už demokraticky) zvoleného prezidenta sa situácia v krajine zlepší. Prečo by k tomu malo dôjsť mi nie je celkom jasné.
Rast HDP v krajine spomaľuje, investície klesajú, nezamestnanosť rastie, deficit primárny (bez započítania úrokov) aj fiškálny rastie, pomer dlh/HDP rýchlo rastie, finančné rezervy a toky kapitálu klesajú, a externý dlh, ako aj závislosť od splácania dlhu krátkodobými pôžičkami narastá. To všetko je dôsledok neudržateľnej potravinovej a energetickej situácie. .
Zdroj: ZeroHedge.
Nemožno sa potom čudovať, že situácia končí takto:
alebo takto:
Toto však nie je len súčasnosť Egypta, ale zároveň aj naša budúcnosť.
UPDATE: Nie príliš prekvapivo, dar od Saudskej Arábie a Spojených Arabských Emirátov pôjde skôr "faraónovi, nie ľuďom"...:
.
UPDATE 2: A ako kamarátsky pozdrav, posiela USA do Egypta pomoc (RT):