Ekonóm Sin: Grécku hrozí občianska vojna

Grécko nemá to najhoršie ani zďaleka za sebou. Podľa jedného z popredných nemeckých ekonómov profesora Hansa-Wernera Sinna „táto tragédia nemá riešenie". Informuje Ambrose Evans-Pritchard pre The Telegraph.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (186)

Tu vidíte graf vývoja rizikovej prirážky na grécke dlhopisy (tj. „cenné" papiere):

Obrázok blogu

Zdroj, Bloomberg

Začiatkom mája schválila EÚ finančnú pomoc Grécku a trhy reagovali výrazným znížením rizikovej prirážky. Tá sa ale odvtedy znovu zdvihla takmer na „predkrízovú" úroveň.

Len pre pobavenie si môžete prečítať komentár „analytika" Vladimíra Vaňa z Volksbank Slovensko z 3.4. 2010 pre denník SME:

Podstatné je, že sa Grécku zatiaľ darí riešiť situáciu vo vlastnej réžii. Aukcie cenných papierov Grécka sú úspešné, naposledy bol dopyt investorov väčší než ponuka. Riziková prirážka na grécke cenné papiere síce na krátky čas vzrástla, oproti januáru však významne klesla."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(pozn. bokom: aj ja by som chcel mať plat ako pán Vaňo, hoci neviem, aký ho má vysoký).

Vráťme sa ale k Sinnovi.

Úsporné opatrenia bankrotu Grécka nezabránia a povedú k rozkladu politického poriadku, varuje Sinn.

„Opatrenia „internej devalvácie", deflácie a depresie riskujú, že sa Grécko ocitne na pokraji civilnej vojny. Nie je možné znížiť platy a ceny o 30 % bez výrazných nepokojov," povedal Sinn.

„Bez záchranných opatrení by Grécko zbankrotovalo. Všetky alternatívy sú strašné, ale najmenej bolestivé pre krajinu je vystúpenie z Eurozóny, aj keby to zabilo grécke banky," tvrdí Sin.

Podľa Sinna je na tom Španielsko a Portugalsko celkom odlišne ako Grécko, a tieto krajiny dokážu zvládnuť svoju finančnú situáciu (tj. rastúci verejný dlh) zvýšením daní.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšovať dane v recesii, keď je to problém aj pri raste ekonomiky?

A čo by na to povedala naša premiérka? Ale možno sa to dozvieme, keď bude o pár rokov v podobnej situácii aj Slovensko.

Obávam sa, že Sinn je príliš optimistický, čo sa týka konštatovania situácie v Španielsku alebo Portugalsku. Obe tieto krajiny čaká rovnaká cesta, ako Grécko. Skôr, či neskôr. Aj Veľkú Britániu a Francúzsko a ďalšie európske krajiny. Alebo by to malo dopadnúť inak? USA bude nasledovať.

Deflácia a rast nezamestnanosti, rovnako ako aj tlak (zo strany trhov - ako sme videli v prípade Grécka a uvidíme v prípade ďalších krajín) na vyrovnanie rozpočtov krajín bude pokračovať. Nasledovať bude USA. Nepomôže ani druhý záchranný balík Obamu, hoci nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman si myslí niečo iné. Rád by som sa s Krugmanom porozprával o rastúcom zadlžovaní, finančných bublinách, či ropnom zlome.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoducho, keď pyramída padá, tak padá, pokúsiť sa zastaviť jej pád môžeme, ale zabrániť sa mu nedá. Ako by povedali Paul B. Farrell, Marc Faber, alebo Gerald Celente, pripravte sa na (3. svetovú) vojnu. Myslím, že nie sú jediní, ktorí si to myslia.

Takže áno, súhlasím so Sinnom, že Grécku hrozí občianska vojna. Ešte by som dodal, že Grécko nie je zdaľeka jedinou krajinou.

Enjoy the collapse party!

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu