Energetická kríza vo Veľkej Británii: radšej sa odsťahujte

Žijete dlhodobo vo Veľkej Británii, alebo sa tam plánujete usadiť? V tom prípade by ste mali vedieť, že je lepšie sa odtiaľ odsťahovať. Prečo? Pre jej neutešenú a rýchlo sa zhoršujúcu energetickú situáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (205)

Veľká Británia dnes vyrobí toľko primárnej energie, koľko približne na začiatku minulého storočia:

Obrázok blogu

Zdroj: Euan Mearns

Dnes sa už uhlie v Británii prakticky neťaží - kým po roku 1920 pracovalo v baniach 1 200 000 ľudí, v roku 1998 to bolo menej ako 9 000. Je tiež zaujímavé si všimnúť, že v jednej z najveternejších krajín je energia získavaná pomocou vetra sotva viditeľná.

HLavný faktor v poklese získavania energie je rýchly pokles ťažby a ropy v Severnom mori:

Obrázok blogu

Zdroj: Euan Mearns

Aj ťažba zemného plynu v Severnom mori rýchlo klesá:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Dnes zabezpečuje 10 jadrových elektrární Veľkej Britámii asi 10 GW elektrickej energie, ale do budúcna to ani s touto energiou nevyzerá príliš ružovo:

Obrázok blogu

Čo bude teda poháňať elektromobily (za predpokladu, že si ich ľudia budú môcť dovoliť)? Slnko a vietor? Ak áno, koľko elektromobilov to uživí? A čo ostatná doprava?

Britská vláda síce pred pár dňami ohlásila úmysel vybudovať 8 nových jadrových elektrární bez dotácií, otázka ale je, či sa nájdu peniaze na ich vybudovanie (napríklad ČEZ uvažuje o odložení dostavby Temelína), keďže dlh obyvateľov Británie stále rastie (čo nie je udržateľné):

Obrázok blogu

Od začiatku minulého storočia sa tiežvýrazne zmenila životná úroveň a HDP na obyvateľa vzrástlo viac ako 3-násobne z menej ako 4 000 libier v roku 1900 na viac ako 12 000 libier v roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1926 bolo na cestách 1 715 000 motorových vozidiel, kým v roku 2006 to bolo takmer 33 000 000 registrovaných motorových vozidiel.

Naopak, celková dĺžka železnice klesla z 32 000 kilometrov v prvej polovici minulého storočia na približne polovičné množstvo dnes:

Obrázok blogu

Zdroj

To nevyzerá, že by sa Británia príliš obávala ropného zlomu. Ale mala by sa. Pretože možno už v roku 2030 nebude mať žiadnu ropu:

Obrázok blogu

Graf znázorňuje projekciu (spolu s neistotami) vývozu ropy 5 najväčších vývozcov ropy podľa Dr. Samuela Fouchera a Jeffreyho Browna (ropný geológ) z roku 2006. Červené body ukazujú aktuálny vývoj ku koncu roku 2009. Medzi 5 najväčších exportérov ropy patria Saudská Arábia, Rusko, Nórsko, Irán a Spojené Arabské Emiráty.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Británia patrí medzi jedny z najhustejšie osídlených oblastí sveta, najrýchlejšie klesajúcou energetickou základňou a najrýchlejšie rastúcim zadlžovaním. Rozmyslite si, či do Veľkej Británie chcete ísť, resp. či tam chcete zostať bývať.

Otázka už len zostáva, či je zvyšok Európy na tom príliš lepšie... čo myslíte?

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu