Eurozóna je v deflácii. Bolo to nevyhnutné, ekonómovia to netušili.

Písmo: A- | A+

Eurozóna sa oficiálne dostala do cenovej deflácie. Bolo to nevyhnutné, keďže vývoj spotrebiteľských cien odráža vývoj rastu, respektíve poklesu kreditu. O tom, že Európa je v deflácii som písal už začiatkom minulého roku. Vtedy sa jednalo o kreditnú defláciu. Teraz, ako nevyhnutný dôsledok prišla cenová deflácia.

V článku pre FinWeb (Európa už je v deflácii. Len o tom nevie) vo februári minulého roku som napísal:

Jej nástup [deflácie] v priebehu tohto roku by som považoval takmer za istotu. Očakávať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch vývoj cien v „blízkosti cieľa ECB“ považujem za nereálne.

Toto tvrdenie sa naplnilo, decembrový odhad vývoj cien je na úrovni -0,2 %. "Predpoveď" bola pomerne jednoduchá, pretože vychádzala zo skutočnosti, že ak klesá objem celkového kreditu, klesá aj objem agregovaného dopytu, a to sa skôr či neskôr musí prejaviť aj vo vývoji spotrebiteľských cien. 

Európska centrálna banka naopak vtedy predpokladala pre tento rok infláciu 1,1 %, a budúci rok infláciu 1,3 %. Znamená to, že ekonómovia v ECB (aspoň väčšina z nich) nevedia, o čom hovoria. 

Situácia je však ešte horšia. ECB nečakala defláciu dokonca ani v októbri minulého roku. Jeden člen ECB sa pri otázke ohľadom stresových testov bánk vyjadril nasledovne:

O scenári deflácie neuvažujeme, pretože si nemyslíme, že k nemu dôjde. 

ECB defláciu nečakala, pretože ekonómovia ignorujú úlohu kreditu (dlhu) v ekonomike. Je to akoby sa biológovia snažili popísať let vtákov, ale zároveň ignorovali to, že vtáky majú krídla. Tento samotný fakt by mal stačiť nato, aby ECB a jej progózy nikto nebral vážne. Ale nestačí to. Ak budete niekedy náhodou čítať "prognózy" ekonómov, aj v prípade, že sú to nositelia Nobelových cien, alebo práve vtedy, radšej ich berte s rezervou. Predpovede ekonómov sa vyplnia len vtedy, ak ekonomika rastie, pretože o poklese neuvažujú. 

A na záver graf vývoja inflácie cien v Eurozóne:

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu