Globálny ekonomický rast sa skončil. Nadlho.

Samozrejme, ľudí nezaujíma, či globálna ekonomika rastie, alebo klesá. Zaujíma ich, či rastie alebo klesá ich (reálny) plat, resp. či majú zaplatenú robotu. Bohužiaľ však, rast reálnych platov je možný iba vtedy, keď môže rásť aj spotreba energetických zdrojov. A to dnes bez exponenciálne rastúcich vedľajších negatívnych efektov nie je možné...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)

A keďže sa spotreba zdrojov v rozvinutých krajinách nezvyšuje (v rozvojových ešte áno), nedochádza ani k významnejšiemu rastu HDP. Jedna skupina ekonómov zostáva bezradnych a navrhujú "riešenie" v podobe monetizácie dlhu centrálnymi bankami, a druhá skupina navrhuje šetrenie a "úsporne" opatrenia. A ešte ďalšia skupina tvrdí, že "potrebujeme" skutočnú krízu, aby sme sa spamätali... (z čoho?)

Nech už "potrebujeme" čokoľvek, tu je výborné video od Richarda Heinberga s názvom:

"Kto zabil ekonomický rast"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A nasledujúci graf ukazuje aktuálny vývoj ťažby všetkých tekutých palív (teda aj nekonvenčnej ropy, biopalív, kvapalných zložiek zemného plynu atď., ktoré majú nižšiu kvalitu, nižší energetický obsah a nižšie EROEI):

Obrázok blogu

Údaje sú do septembra 2012. Zdroj: Stuart Staniford

A tu podobný graf za dlhšie časové obdobie s koncom aktuálnej tažby v roku 2012, na ktorom možno vidieť spomalenie globálnej ťažby približne od začiatku roku 2005:

Obrázok blogu

Prevzaté a upravené z prezentácie Roberta Hirscha. (Zdroj)

Robert Hirsch uvažuje o dvoch možných scénároch v nasledujúcich rokoch. Pri miernom poklese ťažby ropy (scénár A) o približne menej ako 1 % za rok, by podľa neho išlo o "zvládateľný pokles", v prípade rýchlosti poklesu o 3-4 % (scénár B) za rok by išlo podľa neho o "katastrofický" vývoj.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavý je fakt, že v prípade Európy sa v posledných rokoch (konkrétne od roku 2005) realizuje vývoj niekde medzi scénárom A a B, s medziročným poklesom dovozu ropy v rozmedzí 2-3 % ročne, samozrejme s rozdielmi medzi jednotlivými krajinami (Grécko vs. Nemecko a pod.):

Obrázok blogu

Vývoz ropy v miliónoch barelov ropy denne bez započítania Číny a Indie (dovoz ropy do týchto krajín rastie). (Podľa Jeffreyho Browna).

Takže ak máte pocit, že globálna ekonomika sa "zadrháva", váš pocit je správny. Majte ale na pamäti, že stále sme v globálnom priemere na maxime blahobytu (rozumej dostupnosti energetických zdrojov) v celej histórii ľudstva a je viac ako pravdepodobné, že na súčasnú úroveň sa už nikdy v budúcnosti nedostaneme...

SkryťVypnúť reklamu

A zabudol som... globálna ekonomika nemôže prestať rásť, veď ani Titanik sa nemohol potopiť, nie?

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu