Hnevá sa na nás Saudská Arábia?

Spomínate si ešte na uistenia oficiálnych predstaviteľov, že Saudská Arábia nahradí akýkoľvek výpadok ťažby ropy z Líbye? K výpadku došlo, k nahradeniu nie. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (108)

Agentúra Bloomberg 24. februára citovala oficiálneho predstaviteľa Saudskej Arábie:

„Nie je dôvod, aby ceny ropy rástli, pretože Saudská Arábia a OPEC nedovolia, aby došlo k jej nedostatku."

Posledné štatistiky o vývoji ťažby ropy ale ukazujú niečo iné:

Od začiatku líbyjského konfliktu klesla ťažba ropy v tejto krajine o viac ako 1 milión barelov denne, pričom za rovnaké obdobie vzrástla ťažba ropy v Saudskej Arábii iba zanedbateľne. Zvýraznená ťažba je za marec 2011. (Zdroj: Stuart Staniford).

Pokles ťažby ropy v Líbyi sa prejavil aj poklesom v globálnej ťažbe tekutých palív (asi o 600 000 barelov denne). Zdá sa, že tvrdenia predstaviteľov OPEC-u a Saudskej Arábie o voľnej ťažobnej kapacite (ktoré sa podľa rôznych zdrojov pohybujú v rozmedzí 2-4 miliónov barelov denne), sú viac ako otázne. Alebo je problém niekde inde?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stuart Staniford, ktorý sa dlhodobo venuje analýze ťažby ropy v Saudskej Arábii a krajinách OPEC-u tento vývoj komentuje nasledovnými slovami:

„V roku 2006, keď ťažba Saudskej Arábie začala postupne klesať z 9,5 mbd napriek najhoršiemu nárastu ceny od 70. rokov, bol som toho názoru, že tento pokles bol zväčša nedobrovoľný: nikdy nevyťažili viac ako 9,5 mbd, desaťročia nedostatočne investovali, a niektoré z ich veľkých polí sa vyčerpávali (hlavne Ghawar a Abqaiq) a zároveň sa vo veľkom púšťali do nových projektov a zvyšovali počet vrtných zariadení.

Dnes vidím veci inak. Zníženie ťažby v toku 2008 bolo zjavne dobrovoľné, aby zodpovedalo cenám počas veľkej recesie. Nie sú ohlásené nové projekty a počet vrtných zariadení sa nezvýšil. Takže môj názor je, že neschopnosť zvýšiť ťažbu a nahradiť výpadok v Líbyi je zámerná. Môžeme iba špekulovať, ale domnievam sa, že keď videli ako západ pomáha Mubarakovi a Ben-Alimu a zároveň intervenuje v Líbyi za rovnakým účelom, režim v Saudskej Arábii nemá záujem a našu potrebu väčšieho množstva ropy."

SkryťVypnúť reklamu

A Staniford v komentári dopĺňa:

„Bude veľmi zaujímavé sledovať situáciu v apríli. Ak ďalej znížia ťažbu, druhý (ropný) šok nastane skôr, ako sme očakávali..."

Neboli to však krajiny Ligy arabských štátov na čele so Saudskou Arábiou, ktoré požiadali o pomoc Západu pri riešení problémov v Líbyi? Prečo by teraz „trestali" Západ nezvýšením ťažby ropy? Alebo sa Arabi domnievajú, že ropy máme stále dosť aj napriek spomínanému výpadku? Potom by ale nemuseli hovoriť o schopnosti akýkoľvek výpadok nahradiť...

Zdá sa, že intervencia v Líbyi prináša stále viac problémov, ako riešení. Ako geo-politických, tak aj energetických. A hoci cena európskej ropy Brent v posledných dňoch klesla, stále sa drží nad hranicou 120 dolárov za barel a od roku 2009 dlhodobo rastie. Je zrejmé, že obdobie globálneho poklesu ťažby ropy bude veľmi, veľmi odlišné od obdobia nárastu jej ťažby. A obnoviteľné zdroje ani zďaleka nebudú schopné nahradiť tento výpadok. Nie dnes, a nie ani zajtra. Ani v najbližších rokoch, a možno nikdy...

SkryťVypnúť reklamu

Veľavravný je aj globálny pokles exportu ropy od roku 2005:

Obrázok blogu

Čo také zvláštne sa stalo v roku 2005, že začal klesať vývoz ropy? Že by zafungoval Kyótský protokol? :-)

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu