(Konšpiračné) Teórie ropného zlomu

Konšpiračné teórie sú vraj zaujímavé a ťažko ich možno vyvrátiť. Tu je výber niektorých konšpiračných teórií (udalostí), ktoré majú údajný súvis s ropným zlomom. Možno sa vám niektoré súvislosti budú zdať vierohodné. Potom konšpiračná teória svoj účel splnila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (81)

1.) Zrušenie zlatého štandardu v USA súviselo s ropným zlomom v USA

Prvá konšpiračná teória má presah do nekonečných (ekonomických konšpiračných) debát o vhodnosti či nevhodnosti zrušenia zlatého štandardu prezidentom Richardom Nixonom 15. augusta 1971. Tejto udalosti predchádzal zlom ťažby ropy v roku 1970:

Obrázok blogu

Zdroj: Alison Bailes

Zrušenie zlatého štandardu umožnilo Spojeným štátom život na dlh. Ten pokračuje dodnes, hoci so stále väčšími problémami (viď debaty okolo zvyšovania dlhového limitu vlády, nárast zadlženia vlády za posledné tri roky, a pod.). Samozrejme, prezident Richard Nixon nemusel mať o americkom ropnom zlome ani poňatia. (Drvivý počet Američanov o ropnom zlome v USA nemá poňatie dodnes.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Ropné šoky zo 70. rokov (1973, 1979) boli dôsledkom rastúcej nedostupnosti ropy 

Všeobecne sa tvrdí, že ropné šoky v rokoch 1973 a 1979 spôsobili Jomkipurský konflikt v roku 1973 a Iránska revolúcia v roku 1979. 

Je ale tiež možné, že tieto udalosti boli iba dôsledkom rastúcej nedostupnosti ropy, ktorá sa začínala prejavovať už po ropnom zlome v USA (vtedy najväčšieho konzumenta a aj producenta ropy). Tieto konflikty pôsobili iba ako spätná väzba a ďalej nedostupnosť ropy (teda jej cenu) zvýšili. Roky 1973 a 1979 sú rokmi s najvyššou spotrebou ropy na obyvateľa na svete:

Obrázok blogu

Zdroj: Flickr 

3. Kolaps Sovietskeho Zväzu (a Nežná Revolúcia) je dôsledkom ruského ropného zlomu v roku 1988

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne sa tvrdí, že komunistický režim v Rusku bol príliš skorumpovaný, neúčinný, centralistický a prehra "Studenej vojny" s USA znamenala koniec "centrálneho komunistického plánovania".

Bez zaujímavosti nie je ale skutočnosť, že tomuto vývoju predchádzali 3. ruské ropné šoky a dramatický niekoľko-násobný nárast cieny ropy v tejto krajine. V roku 1988 došlo k ropnému zlomu a o rok neskôr už Československo oslavovalo nástup "demokracie".

Po kolaspe Sovietskeho Zväzu klesla ťažba ropy o 20 %, keďže Rusi nemali prístup k rope z iných krajín. Profesor ekonómie Douglas Reynolds doviedol túto konšpiračnú teóriu k dokonalosti a napísal k nej dokonca niekoľko vedeckých publikácií:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok je upravený. Pridal som malý detail, tj. "Nežnú revolúciu", ktorá umožnila nástup "demokracie" v Českoslovesnku. Zdroj: Prof. Douglas Reynolds

4. Arabskú jar odštartovali ropné zlomy v týchto krajinách

Všeobecne sa tvrdí, že arabskí obyvatelia už mali "pokrk" svojich diktátorov, a tak sa rozhodli ich zvrhnúť. Prečo nie, zbaviť sa diktátora je vždy prínos.

Zaujímavá je však skutočnosť, obyvatelia Tunisu, Jemenu Sýrie, či Egypta mali "pokrk" svojich diktátorov v čase, keď peniaze do kasy z vývozu ropy neustále klesali, či úplne vyschli.

Špecifický prípad je Líbya, kde ťažba ropy neklesala, ale nepokoje sa sem rozšírili zo susedných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Podmnožinou tejto konšpiračnej teórie je teória, že Západ sa "rozhodol (humanitárne) pomôcť" práve povstalcom v Líbyi, teda krajine s najväčšími zásobami a najkvalitnejšou ropou vyvážanou do Európy, pričom stále úspešne ignoruje desiatky a stovky mŕtvych a zomierajúcich v Jemene a Sýrii. "No oil, no no-fly zone" je heslom tejto teórie.

Tak ako Nixon, ani Šarkózy či Merkelová nemusí nič vedieť o ropnej situácii v Afrike, Blízkom východe či Európe, a takisto nemusí vedieť, aké je ERoEI líbyjskej ropy.

Historicky zdatní čitatelia si sem môžu pridať aj "protijadrovú" misiu USA v Iraku.

Obrázok blogu

Je možné dohľadať aj vývoj o ťažbe a exportoch z ďalších krajín. Jemen a Sýria sú takisto za ropným zlomom. Zdroj: EIA

5. Zlom spotreby ropy v USA urýchlil kolaps hypotekárnej bubliny

Všeobecne sa tvrdí, že globálnu finančnú krízu "odštartovali" tzv. "sub-prime" hypotéky v USA, tj, hypotéky poskytované chudobným, ktorí reálne nemali na ich splatenie. 

Prečo nie. Ale bez zaujímavosti ale nie je fakt, že aj tak neudržateľný boom (cien) nehnuteľností, umožnený rastúcim zadlžovaním, skolaboval práve rok po dosiahnutí maxima spotreby ropy v USA. 

A bez zaujímavosti nie je ani skutočnosť, že kolaps finančného giganta Lehman Brothers nasledoval 2 mesiace potom, ako dosiahli globálne ceny (a zatiaľ aj ťažba) ropy svojho doterajšieho historického maxima v júli roku 2008.

Obrázok blogu

Kríze v USA predchádzalo dramatické zvýšenie cien ropy. Zdroj: The Oil Drum

6. Dlhová kríza v Európe je následkom ropného zlomu v Európe

Všeobecne sa tvrdí, že súčasné problémy (socialistickej a pre-regulovanej) Európy súvisia s nadmerným zadlžovaním a "nezodpovedným" požičiavaním na "nezodpovedné" investície, alebo "nezodpovedným" spotrebiteľom.

Stačí obmedziť toto požičiavanie, prijať reformy na zníženie štátnych výdajov a liberalizovať trh, a v priebehu mesiacov, maximálne rokov sa vrátime k "zdravému" ekonomickému rastu, ako to bolo doteraz vždy.

Bez zaujímavosti ale nie je skutočnosť, že tri krajiny, ktoré už požiadali o finančnú "pomoc" od EÚ, MMF a ECB sú krajiny, ktoré majú najvyšší podiel spotreby energie v podobe ropy:

Obrázok blogu

Zdroj: Luis de Sousa

Ako správny konšpirátor som si dovolil predpovedať na základe tohto grafu skutočnosť, že aj Portugalsko požiada o "pomoc". Stalo sa. Ako je na tom v týchto dňoch Grécko, netreba pripomínať.

Teraz som si dokonca dovolil, znovu na základe toho grafu vyznačiť ďalšie dve krajiny, ktoré budú čoskoro potrebovať "pomoc", teda Španielsko a Taliansko.

Dôvodom krachu je skutočnosť, že investori na dlhopisových trhoch stárajú dôveru v schopnosť týchto krajín splácať svoje dlhy.

Hoci sá táto konšpirácia súcisiaca s ropným zlomom zdá byť logická, býva mi často-krát vysvetlené, že schopnosť úspešne splácať dlh nesúvisí s ekonomickým rastom a už vôbec nesúvisí s rastom spotreby energie (a teda ani ropy).

Napriek tomu, dlhopisový trh čosi tuší:

Obrázok blogu

Zdroj: Bloomberg

Je asi len náhoda, že najvyššie úroky z pôžičiek na (10-ročné) vládne dlhopisy majú práve krajiny s najvyššou závislosťou od ropy.

Pravdepodobne mal pravdu jeden nemenovaný slovenský ekonóm, ktorý tvrdil, že "čím vyššia cena ropy, tým vyššie príjmy do štátneho rozpočtu (zo spotrebnej dane)." Pán "ekonóm" akosi pozabudol na skutočosť, že štát má nielen príjmy, ale aj výdaje.

A tušíte správne, ani dlhopisový trh a investori nemusia nič vedieť o energetickom mixe štátov, ktorým požičiavajú.

7. Globálny ropný zlom znamená koniec globálneho ekonomického rastu

Ropa patrí k najlepším zdrojom energie, aký kedy ľudstvo objavilo. Znamená to teda toľko, že pri dosiahnutí maxima ťažby (a teda aj spotreby) tohto zdroja dôjde s určitým časovým odstupom aj k maximu výkonu svetovej ekonomiky (tj. HDP).

Obrázok blogu

Zdroj: IEA

Aj toto je konšpiračná teória, pretože drvivá väčšina ekonómov (a ďalších) sa domnieva, že "globálny ropný zlom" buď nenastane, alebo ak nastane, tak to "ekonomický rast" nijako negatívne neoplyvní a keby aj hej, tak "rastúca cena" a "voľný trh" zabezpečí dostatočnú alternatívu.

Zatiaľ nám "rastúca cena" a "voľný trh" zabezpečuje niečo iné.

P.S. - Do diskusie môžete prispieť so svojimi vlastnými konšpiračnými teóriami týkajúcimi sa ropného zlomu.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu