Limity rastu veternej energie

Celkový inštalovaný výkon veternej energie na svete bol na konci roku 2009 takmer 160 GW (gigawattov).  Svetová asociácia pre veternú energiu odhaduje, že koncom tohto roku to bude už viac ako 200 GW. V rokoch 2001-2010 rástol inštalovaný výkon vetra priemernou rýchlosťou 21 % za rok. V ktorom roku by sme dokázali získať 100 % energie z vetra a aké sú limity rastu veternej energie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (81)

Veterná energia je jeden z najlacnejších a najrýchlejšie rastúcich zdrojov energie, aspoň čo sa týka inštalovaného (nie získaného) výkonu elektrickej energie. Rast priemyslu dokonca (do roku 2009) nezasiahla finančná kríza a medziročný rast dosiahol takmer 25 %:

Obrázok blogu

Zdroj: WWEA

Ak sa naplní prognóza pre rok 2010, rýchlosť inštalovania veternej energie o niečo poklesne. Ak počítame s 30 % kapacitným faktorom (load factor), tak by nám veterná energetika na konci toho roku mala zabezpečiť asi 0,4 % celosvetovej spotreby energie (ktorá je dnes približne 15 000 GW).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

30 % z inštalovaného výkonu dosahujú veterné farmy na súši, na mori je to až 50 % (týchto je však zatiaľ veľmi málo a cena takto získavenej energie je asi 2-násobná).

Koľko energie by sme získali, ak by tento rast pokračoval do roku 2020 a 2030?

Obrázok blogu

To vyzerá sľubne! Tých 38 % platí v prípade, že sa nebude príliš zvyšovať podiel elektromobilov na cestách :-) A koľko rokov by sme potrebovali na získanie 100 % energie?

Obrázok blogu

Stačili by už iba ďalšie 4 roky! To sú slasti exponenciálneho rastu.

Myšlienkou článku však je poukázať na limity takéhoto (ideálneho) rastu. Podľa tohto zdroja (s odvolaním sa na Coloradskú geologickú službu) sa Čína rozhodla, že vybuduje 330 GW (viac ako kapacita vetra na celom svete!) nových kapacít veternej energie. To by znamenalo spotrebu približne 59 000 ton neodýmia.

SkryťVypnúť reklamu

Neodýmium sa používa tiež v mikrofónoch, megafónoch, sluchátkách, hard-diskoch a tiež modeloch elektrických lietadiel.

Čína ovláda približne 97 % svetového trhu kovov vzácnych zemín a tento plán (330 GW energie z vetra) by znamenal spotrebovanie celkovej ťažby neodýmia pre tento účel.

Takže vzdá sa zvyšok sveta neodýmia pre svoju potrebu, aby Čína mohla realizovať svoj grandiónzny veterný plán?

Zatiaľ to tak nevyzerá, keďže

"Európska únia, Japonsko a USA uvažujú o žalobe pred Svetovou obchodnou organizáciou za obmedzenie čínskeho vývozu vzácnych zemín."

Nuž, buď porastie Čína, alebo zvyšok sveta. Alebo možno nikto. Nuž, nič netrvá večne.

SkryťVypnúť reklamu

UPDATE: Stuart Staniford sa nedomnieva, že hrozí nedostatok kovov vzácnych zemín. Skôr vníma snahu Číny, ktorá sa snaží zatlačiť trh do rohu a umelo vyýšiť ceny týchto kovov. Aj to je možné.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu