Zvýšil by v tom čase „technologický pokrok" „ťažbu" bizónov? Nepochybne áno, tak ako dnes novšie technológie zrýchľujú ťažbu ropy. Na druhú stranu to však urýchli pád, na prahu ktorého stojíme.
Niektorí (mnohí) ekonómovia ľudia majú predstavu, že nezáleží na zásobách zdrojov a možnostiach rýchlosti ťažby, ale na množstve vložených finančných (v lepšom prípade energetických) zdrojov. Ak sa vrátime k analógii s bizónmi (alebo si vezmite akýkoľvek iný živočíšny druh), tak vlastne nezáleží na počte bizónov (alebo na rýchlosti ich obnovovania), ale na počte lovcov a množstve nábojov, ktorými disponujú.
A teraz k rope. Máme problémy zvýšiť globálnu ťažbu ropy? Určite to nie je problém ropy, alebo rýchlosti jej obnovy, ale nedostatku geologických prieskumov a nedokonalej ťažby! „Drill baby drill!" ozýva sa dnes americkým divokým západom. Tak ako drogovo závislí zbesilo a bez rozmyslu vítajú každú mlhavú správu o lacnom a kvalitnom (a rýchlo dostupnom!) heroíne, tak vítajú ropovo závislí ľudia správy o nových „gigantických podmorských" ropných poliach, ktoré predĺžia globálnu ťažbu ropy nanajvýš o pár týždňov, mesiacov a v horšom lepšom prípade rokov.
Lenže Amerika by sa mohla poučiť z histórie. Napriek zúrivému zvýšeniu vŕtania už Američania nikdy nevyťažili viac ropy ako v rokoch 1972-74. Preto sa zúrivo vrhli na zvyšok sveta, aby mohli naďalej poháňať svoje neúčinné automobily. Lenže dych dochádza aj svetu. Jeden z mnohých príkladov je dramatický pokles ťažby ropy na nekonečnom gigantickom ropnom poli Cantarell v Mexiku. Od roku 2005 tam klesla ťažba ropy o 1.5 milióna barellov denne! To je viac ako jedno 1 % svetovej ťažby heroínu ropy.
Pripomínam, že ide o jedno jediné ropné pole. Vynásobte si 1.5 milióna barelov číslom 159 a dostanete objem ropy v litroch. Takýto objem by uživil niekoľko desiatok spoločností kalibru SkyEurope (ak zabudol som, oni skrachovali určite iba kvôli zlému managementu. Nebyť zlého managementu, neskrachuje nikdy nikto!)

Zdroj: Energetický informačný systém Federálnej vlády Mexika (h/t Heading Out, TheOilDrum)
Rovnako, ako bude za 10 rokov jasné, že už sme dávno za vrcholom ťažby ropy, ja jasné aj to, že neutíchnu hlasy o tom, že tento pokles je/bol zapríčinený nedokonalou technológiou a nedostatočnými investíciami do ropných projektov.
Na záver citát z diskusie k výbornému článku Johna Michaela Greera:
„...som väčší optimista. Škodu, ktorú sme spôsobili je funkciou prístupu k obrovským množstvám lacnej fosílnej energie, a to sme využili. Ak by aj naši potomkovia o nás nevedeli nič viac než mlhavé legendy o lietajúcich ľuďoch, nebudú mať dostatok zdrojov, aby opakovali naše chyby."
UPDATE: Časopis Science uverejnil štúdiu od medzinárodného tímu vedcov s názvom: "Horziace zlyhania na globálnej úrovni a chýbajúce inštitúcie"
"Energetická, potravinová, a vodná kríza; klimatický rozvrat; klesajúce výlovy rýb; rastúce okyseľovanie oceánov; nové choroby; a rastúca odolnosť voči antibiotikám sú príklady vážnych a navzíjom prepojených výziev na globálnej úrovni, a sú vyvolané zrýchľujúcim rozsahom ľudských aktivít."
Môže mať exponenciálny rast nejaký iný dopad?
UPDATE 2: Rozhovor s energetickým expertom, Robertom Hirschom: "Odmietanie ropného zlomu"