Pamätáte sa, ako šéf FED-u tesne pred krachom hypotekárneho trhu (v roku 2005) uisťoval verejnosť, že pád cien bytov „nehrozí" a trh je „zdravý"? To bolo v čase, keď priemerné ceny nehnuteľností boli na historicky najvyššej úrovni, a (takmer) každému bolo jasné, že ceny budú rásť navždy.
Od vrcholu bubliny klesli priemerné ceny bytov o viac ako 30 % a o viac ako počas Veľkej Depresie v 30. rokoch minulého storočia, a ďalej klesajú.
Ten istý Ben Bernanke teraz „rieši" krízu v USA, ale odbieham...
Spomínate si ešte, ako nás medzinárodné energetické agentúry (IEA, EIA) uisťovali o tom, že ťažba konvenčnej ropy bude ešte dlho rásť, a ropný zlom je blúznenie zopár vyslúžených ropných geológov? Minimálne IEA minulý rok ohlásila maximum ťažby ropy, ktoré vraj svet prekonal v roku 2006:
Ropná bublina sa skončila.
Podobne nás dnes ekonómovia uisťujú, že je možné sa donekonečna zadlžovať, hoci je jasné, že sme dosiahli „zlom dlhu" (peak debt) a ďalšie zadlžovanie nie je bez negatívnych následkov možné, nech sa vlády a všetky tlačiarne peňazí sveta snažia akokoľvek:
Napriek tomu je nám ako riešenie príliš veľa dlhu ponúkané ďalšie zadlžovanie (najmä od tých, čo prichádzajúce problémy netušili), ale znovu odbieham...
V súčasnosti v USA vznikla nová bublina, tento-krát bublina na trhu s „nekonvenčným zemným plynom" (shale gas), ktorá už dosiahla dramatických rozmerov, sa tiež pomaly chýli ku svojmu koncu.
Ďalšou súčasnou bublinou je rozprávka o vraj udržateľnom „zelenom raste", či rozprávka o „renesancii jadra".
Z dávnejšej minulosti je tiež možné spomenúť veľkú bublinu na trhu s internetovými akciami (tzv. bublina dot.com) z roku 2000. Dalo by sa pokračovať aj ďalej. Všetky tieto bubliny si zasluhujú zvláštnu pozornosť a ich dopady sú výrazné. Zásadnejšia je však otázka, ktorá je tá „najväčšia bublina všetkých čias"?
Myslím, že je to táto:
„Vynaliezavosť ľudskej mysle je nekonečná",
ktorá ma rôzne ďalšie podoby, ako napríklad: „Všetky zdroje sú nahraditeľné", či „Všetky problémy vyrieši technológia", či „Všetky problémy vyrieši voľný trh", atď.
Aj možnosti ľudskej mysle sú konečné a nezabezpečia nám nekonečný (ekonomický) rast, či rast „blahobytu". Jediné, čo je nekonečné, je ľudská hlúposť, ale znovu odbieham...
Myslím, že bublina o tom, že vynaliezavosť ľudskej mysle je nekonečná, je tou najväčšou bublinou, ak chcete „matkou všetkých bublín", ktorá nás bude pravdepodobne sprevádzať, kým bude ľudský rod existovať.
K tomuto článku ma inšpirovala odpoveď analytika Ronalda Ižipa, s ktorého názormi a analýzami takmer vždy súhlasím:
„Avšak človek je človekom preto, že sa učí, rozmýšľa a využíva svoje znalosti. Verím, že ľudská myseľ bude človeka stále posúvať k väčšiemu blahobytu."